Alendromax

Alendromax to lek z grupy bisfosfonianów, stosowany w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza. Preparat zawiera substancję czynną o nazwie alendronian sodu, która zapobiega utracie masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku postępowania choroby. Alendromax działa poprzez hamowanie procesów resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia ich masy i wytrzymałości. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Alendromax. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Kwas alendronowy należy do grupy niehormonalnych leków zwanych bisfosfonianami, które zapobiegają utracie masy kostnej z ciała.

Kwas alendronowy stosowany jest w leczeniu choroby określanej jako osteoporoza (łamliwość kości).
Choroba ta często występuje u kobiet po menopauzie. Im wcześniej u kobiety występuje menopauza, tym większe jest ryzyko wystąpienia osteoporozy.Nie leczona osteoporoza może prowadzić do zmniejszenia grubości kości i ich osłabienia, a w rezultacie do występowania złamań, zazwyczaj szyjki kości udowej, kręgosłupa i nadgarstka.

Złamania u osób chorujących na osteoporozę występują łatwo, nawet podczas codziennych czynności, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów lub niewielkich urazów bądź upadków. Kwas alendronowy zabezpiecza przed utratą masy kostnej i odbudowuje masę kostną, która została utracona w wyniku osteoporozy, redukując w ten sposób ryzyko wystąpienia złamań kręgosłupa i szyjki kości udowej.

Jaki jest skład Alendromax, jakie substancje zawiera?

SSubstancją czynną leku Alendromax 70 mg tabletki jest kwas alendronowy (w postaci sodu alendronianu trójwodnego).

Ponadto lek zawiera: celulozę mikrokrystaliczną, laktozę jednowodną, kroskarmelozę sodową, magnezu stearynian.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Alendromax – jak stosować?

Zwykle stosowana dawka leku Alendromax 70 mg tabletki to jedna tabletka raz na tydzień.
Następujące zalecenia są szczególnie istotne dla zapewnienia skuteczności leku i zmniejszenia
prawdopodobnego podrażnienia (gardła i przełyku):

• Należy wybrać jeden dzień w tygodniu najbardziej odpowiedni dla pacjenta aby zażyć tabletkę
• Tabletkę leku Alendromax 70 mg tabletki należy zażywać w wybranym przez pacjenta dniu każdego tygodnia
• Alendromax 70 mg tabletki należy przyjmować na czczo, zaraz po wstaniu z łóżka rano, w wybranym dniu, popijając szklanką zwykłej wody (nie mniej niż 200 ml), co najmniej na 30 minut przed spożyciem pierwszego pokarmu, napoju lub przyjęciem innych leków. Jest szczególnie istotne stosowanie do popicia zwykłej wody. Nie należy stosować herbaty, kawy, wody mineralnej lub soków
• Tabletkę należy połknąć w całości. Tabletek nie wolno żuć, rozgryzać lub trzymać w ustach do rozpuszczenia
• Po przyjęciu leku Alendromax 70 mg tabletki należy odczekać co najmniej 30 minut przed spożyciem pierwszego posiłku, napoju lub przyjęciem innych leków (włączając suplementy wapnia, witaminy, środki zobojętniające stosowane w niestrawności)
• Po zażyciu leku Alendromax 70 mg tabletki nie należy kłaść się ale należy pozostać w pozycji pionowej (siedząc, stojąc lub chodząc) przez co najmniej 30 minut po przyjęciu tabletki. Pacjenci nie powinni kłaść się do czasu przyjęcia pierwszego posiłku w danym dniu
• Tabletki nie należy przyjmować przed położeniem się spać lub rano, przed wstaniem z łóżka.
• W przypadku trudności i (lub) bólu podczas połykania tabletki, bólu za mostkiem lub wystąpienia bądź nasilenia zgagi należy przerwać przyjmowanie leku Alendromax 70 mg tabletki i skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej dawki leku Alendromax 70 mg tabletki niż zalecana można
cierpieć z powodu rozstroju żołądka, bólu serca, zapalenia gardła i przełyku lub żołądka,
skurczy mięśni i żołądka, skurczy, osłabienia i ataku drgawkowego.
Należy wypić pełną szklankę mleka i skontaktować się z najbliższym lekarzem lub z oddziałem
pomocy doraźnej szpitala. Nie należy doszukiwać się złego samopoczucia (powodować wymiotów) i
kłaść się.

Jeśli pacjent zapomniał zażyć dawkę leku Alendromax 70 mg tabletki należy przyjąć dawkę leku Alendromax 70 mg tabletki następnego dnia rano, gdy sobie przypomni. Nie należy stosować dawki podwójnej tego samego dnia.Należy powrócić do zażywania jednej tabletki jeden raz w tygodniu tak jak zostało ustalone wcześniej.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alendromax – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki muszą być przyjmowane na pusty żołądek, ponieważ pokarm i napoje mogą znacznie zmniejszyć skuteczność leku. Dlatego tabletki należy przyjmować popijając pełną szklanką zwykłej wody co najmniej 30 minut przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku lub napoju.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Alendromax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Alendromax 70 mg tabletki nie należy stosować u kobiet w ciąży, w przypadku podejrzenia ciąży lub karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Alendromax

Ulotka Alendromax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Alendromax przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Alendromax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Sprawdź cenę i dostępność Alendromax w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Alendromax

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Alendromax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Alendromax. Podziel się doświadczeniami na forum.