ALENDRONAT-RATIOPHARM 70

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ALENDRONAT-RATIOPHARM 70? – OPIS I WSKAZANIA

Co to jest lek Alendronat-ratiopharm 70
Lek Alendronat-ratiopharm 70 należy do grupy leków nazywanych bisfosfonianami, które są stosowane w leczeniu zaburzeń kości. Lek wywiera bezpośredni wpływ na kości powodując ich wzmocnienie, dzięki czemu stają się mniej podatne na złamania.

Kość jest żywą tkanką, podlegającą stałym procesom przebudowy, w których stara tkanka kostna szkieletu zastępowana jest nową. U kobiet po menopauzie może wystąpić utrata tkanki kostnej (pomenopauzalna osteoporoza). Kości stają się cieńsze i bardziej łamliwe, przez co mogą łatwo ulec złamaniu w wyniku upadku lub zwichnięcia.

W jakim celu stosuje się lek Alendronat-ratiopharm 70
Lek Alendronat-ratiopharm 70 jest stosowany w leczeniu utraty tkanki kostnej (osteoporozy) u kobiet w wieku pomenopauzalnym w celu zmniejszenia ryzyka złamań kręgosłupa i szyjki kości udowej.

SKŁAD ALENDRONAT-RATIOPHARM 70, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest kwas alendronowy. Jedna tabletka zawiera 70 mg kwasu alendronowego (w postaci sodu alendronianu trójwodnego).

Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

JAKIE JEST DAWKOWANIE ALENDRONAT-RATIOPHARM 70? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Zalecana dawka
Należy zażywać 1 tabletkę raz w tygodniu, zawsze w tym samym dniu tygodnia. Należy wybrać najbardziej korzystny dla pacjenta dzień tygodnia. Lekarz podejmie decyzję o czasie trwania terapii.

Pacjenci z zaburzoną czynnością nerek
Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek w stopniu łagodnym do umiarkowanego. Lek Alendronat-ratiopharm 70 nie jest zalecany dla pacjentów z poważnie zaburzoną czynnością nerek.

Lekarz poinformuje pacjenta czy istnieje konieczność dodatkowego przyjmowania wapnia i witaminy D. Może to być niezbędne, jeśli zawartość tych składników w diecie jest niewystarczająca.

Instrukcje dotyczące stosowania leku Alendronat-ratiopharm 70
Należy ściśle przestrzegać poniższych instrukcji w celu łatwiejszego przedostania się tabletki leku do żołądka i zmniejszenia ryzyka wystąpienia podrażnień przełyku. Przestrzeganie instrukcji gwarantuje odpowiednie działanie leku Alendronat-ratiopharm 70.
• Po wstaniu rano i przed pierwszym posiłkiem i wypiciem jakiegokolwiek napoju, należy połknąć tabletkę w całości popijając ją pełną szklanką wody (nie mniej niż 200 ml);
• Tabletkę należy popić wyłącznie zwykłą wodą nie wolno popijać jej wodą mineralną ani żadnym innym napojem;
• Połknąć tabletkę w całości. Nie należy żuć lub rozgryzać tabletki ani dopuścić, by rozpuściła się w ustach ze względu na ryzyko owrzodzenia jamy ustnej i gardła;
• Po połknięciu tabletki nie należy kłaść się przez co najmniej 30 minut. Należy pozostać w pozycji pionowej (siedząc, stojąc lub chodząc);
• Nie należy jeść, pić ani zażywać żadnych leków przez co najmniej 30 minut po zażyciu tabletki;
• Nie należy kłaść się ponownie bez uprzedniego zjedzenia posiłku;
• Nie należy zażywać tabletki wieczorem przed położeniem się do łóżka lub rano przed wstaniem z łóżka.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI ALENDRONAT-RATIOPHARM 70, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy niezwłocznie wypić pełną szklankę mleka i natychmiast skontaktować się z lekarzem! Nie należy wywoływać wymiotów ani kłaść się. Należy zachować pozycję pionową. Nastepujące objawy mogą wskazywać na przedawkowanie:
• skurcze mięśni lub brzucha; lub
• dolegliwości żołądkowo-jelitowe, np. zgaga.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Lek Alendronat-ratiopharm 70 nie może być przyjmowany razem z jedzeniem lub napojami (w tym wodą mineralną). Jedzenie lub napoje (w tym wodę mineralną) można przyjąć dopiero po upływie co najmniej 30 minut po zażyciu leku Alendronat-ratiopharm 70.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ALENDRONAT-RATIOPHARM 70 W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

U kobiet w ciąży lub karmiących piersią nie należy stosować leku Alendronat-ratiopharm 70.

ULOTKA LEKU ALENDRONAT-RATIOPHARM 70 – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – ALENDRONAT-RATIOPHARM 70 CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - ALENDRONAT-RATIOPHARM 70 CENA, REFUNDACJA

ALENDRONAT-RATIOPHARM 70 OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here