Szczepionki przeciw wściekliźnie

Lista szczepionek przeciw wściekliźnie.

Zobacz także:

rozwiń opis

Wścieklizna

Wścieklizna jest to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez wirusa RNA, który występuje w siedmiu biotypach, aczkolwiek w większości u nietoperzy. Człowiek zostaje zakażony wirusem poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, np. przez oślinienie, bądź pokąsanie przez chorą zwierzynę. Wścieklizna w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Bowiem jedynie około 15 procent zakażonych osób wykazuje objawy. Jest to choroba kosmopoliczna, która występuje na całym świecie.

Wścieklizna – objawy

Jeżeli chodzi o objawy związane z zachorowaniem na wściekliznę to należy zaznaczyć, że pojawiają się one dopiero po około sześciu tygodniach od momentu zarażenia. Objawy dzielą się na trzy fazy, do których można zaliczyć:

  • I faza (faza zwiastunów) – bóle głowy, bezsenność, gorączka, uczucie drętwienia
  • II faza (faza porażeń) – zaburzenia świadomości, omamy wzrokowe, omamy słuchowe, wodowstręt
  • III faza (śpiączki) – faza ta kończy się zgonem osoby chorej

Wścieklizna – metody leczenia

W przypadku wścieklizny nie ma obecnie skutecznej terapii, która mogłaby w pełni wyleczyć osobą zarażoną. Dlatego też, w większości przypadków chorzy umierają. W związku z tym, że jest to choroba prawie zawsze śmiertelna – warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Jeżeli u pacjenta nie występują objawy to wraża się uodpornienie bierno – czynne, które polega na tym, że pacjentowi zostaje podana surowica, jak również pięć dawek szczepionki. Dzięki zastosowaniu surowicy, pacjent jest ochroniony do momentu uzyskania przez niego odporności czynnej.

Rabipur

Rabipur jest dostarczany jako proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Każda jednomililitrowa dawka zawiera nie mniej niż 2,5 j.m. antygenu wirusa wścieklizny....

Verorab

Szczepionka VERORAB jest wskazana w zapobieganiu wściekliźnie u dzieci i dorosłych. Może być stosowana przed i po ekspozycji, jako szczepienie pierwotne lub jako...

Cena leku oraz rezerwacja w aptece

Dzięki intuicyjnej wyszukiwarce leków dostarczonej przez portal ktomalek.pl, masz możliwość sprawdzenia ceny leku i wygodnej rezerwacji w najbliższej aptece.

cena leku