Amoxil

Amoxil to antybiotyk zawierający amoksycylinę, który jest często stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczny przeciwko wielu różnym gatunkom bakterii. Amoxil jest często stosowany w leczeniu takich schorzeń jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zakażenia dróg oddechowych, układu moczowego, skóry i innych. Jest dostępny na receptę.

Ampitar

Ampitar to lek przeciwbakteryjny, który zawiera ampicylinę w postaci ampicyliny sodowej. Jest dostępny na receptę i jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Wskazania do stosowania obejmują ostre nasilenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, odmiedniczkowe zapalenie nerek, bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, pozaszpitalne zapalenie płuc, zakażenia w obrębie jamy brzusznej oraz bakteriemię występującą w związku z którymkolwiek z wyżej wymienionych zakażeń. Lek jest dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub do infuzji.

Arechin

Arechin to lek przeciwmalaryczny, który działa na niektóre pierwotniaki z rodzaju Plasmodium oraz na pełzaka czerwonki. Jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu zimnicy; w leczeniu tocznia rumieniowatego (m.in. SLE i DLE), reumatoidalnego zapalenia stawów. Lek ten jest również stosowany w leczeniu wspomagającym w przypadku zakażeń koronawirusami typu beta. Substancją czynną leku jest chlorochina (w postaci fosforanu). Arechin jest dostępny na receptę.

Cefazolin AptaPharma

Cefazolin AptaPharma to antybiotyk z grupy cefalosporyn I generacji. Działa bakteriobójczo, blokując biosyntezę ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do jej rozpadu. Stosowany jest w leczeniu ciężkich zakażeń układu oddechowego, układu moczowego i narządów płciowych, skóry i tkanek miękkich, dróg żółciowych, kości i stawów, posocznicy, zapalenia wsierdzia oraz w profilaktyce zakażeń okołooperacyjnych. Lek jest dostępny na receptę.

Cefazolin Dali Pharma

Cefazolin Dali Pharma to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest to lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego. Cefazolin jest dostępny na receptę i jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Lek ten jest zwykle podawany w formie iniekcji lub infuzji.

Cefepime Accord

Cefepime Accord to lek przeciwbakteryjny z grupy cefalosporyn czwartej generacji. Jest stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń, takich jak szpitalne zapalenie płuc, powikłane zakażenia dróg moczowych czy powikłane zakażenia jamy brzusznej. Lek jest dostępny na receptę.

Cefepime Solufarma

Cefepime Solufarma to antybiotyk z grupy czwartych generacji cefalosporyn. Jest to lek o szerokim spektrum działania, skuteczny przeciwko wielu bakteriom Gram-dodatnim i Gram-ujemnym. Cefepime Solufarma jest zwykle stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń, takich jak zapalenie płuc, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia układu moczowego oraz sepsy. Lek jest dostępny na receptę.

Ciprofloxacinum Baxter

Ciprofloxacinum Baxter to lek przeciwbakteryjny z grupy fluorochinolonów. Jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia dróg oddechowych, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich, kości i stawów, a także w leczeniu i profilaktyce zakażeń u pacjentów z neutropenią. Lek jest dostępny na receptę.

Clarithromycin Hameln

Clarithromycin Hameln to antybiotyk z grupy makrolidów, który jest stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych. Jest dostępny na receptę. Lek jest skuteczny przeciwko szerokiemu zakresowi bakterii i jest często przepisywany w przypadku infekcji układu oddechowego, skóry i innych części ciała. Wszystkie informacje dotyczące dawkowania i przeciwwskazań powinny być dostarczone przez lekarza lub farmaceutę.

Clindamycin hameln

Clindamycin Hameln to antybiotyk z grupy linkozamidów, który jest skuteczny w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń, takich jak zakażenia kości i stawów, zakażenia ucha, nosa i gardła, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, miednicy i żeńskich narządów płciowych, a także zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Malarone

Malarone to lek przeciwmalaryczny, który zawiera dwie substancje czynne: atowakwon i chlorowodorek proguanilu. Jest stosowany w profilaktyce i leczeniu malarii, niszcząc komórki pierwotniaka Plasmodium falciparum. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Malarone obejmują zapobieganie malarii oraz leczenie ostrej, niepowikłanej malarii wywołanej przez Plasmodium falciparum.

Moxifloxacin MSN

Lek Moxifloxacin MSN to antybiotyk z grupy fluorochinolonów, który zawiera substancję czynną moksyfloksacynę. Działa on bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Jest stosowany u pacjentów powyżej 18 roku życia w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, pod warunkiem, że są one wywołane przez bakterie wrażliwe na moksyfloksacynę. Lek jest dostępny na receptę.

Netaxen

Lek ten jest stosowany u dorosłych w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zabicia bakterii w oku, w którym występuje obrzęk i podrażnienie i w którym prawdopodobnie wystąpiło zakażenie bakteryjne. Lek jest dostępny na receptę.

Netilmicin + Dexamethasone NewLine Pharma

Netilmicin + Dexamethasone NewLine Pharma to lek, który zawiera dwa składniki aktywne: netylmycynę i deksametazon. Netylmycyna jest antybiotykiem, który zabija bakterie, natomiast deksametazon jest lekiem steroidowym, który zmniejsza stany zapalne. Lek jest stosowany u dorosłych w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zabicia bakterii w oku, w którym występuje obrzęk i podrażnienie oraz w którym prawdopodobnie wystąpiło zakażenie bakteryjne. Lek jest dostępny na receptę.

Nystatin TZF

Nystatin TZF to lek przeciwgrzybiczy z grupy antybiotyków polienowych. Jest stosowany doustnie, a jego działanie jest miejscowe, głównie w przewodzie pokarmowym. Lek jest skuteczny przeciwko wielu szczepom drożdży i grzybów drożdżakopodobnych, szczególnie na drożdżaki z rodzaju Candida. Nystatin TZF jest dostępny na receptę.

Pyrantelum Medana

Pyrantelum Medana

Pyrantelum Medana to lek przeciwpasożytniczy, który działa na robaki obłe (obleńce) w świetle przewodu pokarmowego. Poraża mięśnie pasożytów, przez co powoduje ich unieruchomienie. Następnie dzięki ruchom perystaltycznym jelit zostają one wydalone z organizmu. Lek działa na dojrzałe postacie pasożytów oraz robaki we wczesnej fazie rozwoju. Stosowany jest przede wszystkim w zarażeniach owsikiem ludzkim oraz glistą ludzką. Może być stosowany również w leczeniu zarażeń tęgoryjcem dwunastnicy. Jest dostępny bez recepty.

Pyrantelum Owix

Pyrantelum Owix to lek przeciwpasożytniczy, który jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych. Jest stosowany w leczeniu zakażeń jelitowych owsikami, które są robakami obłymi typu nicieni o barwie białej. Lek działa na mięśnie pasożytów jelitowych, powodując ich unieruchomienie, a następnie są one usuwane z jelita w wyniku ruchów perystaltycznych. Pyrantelum Owix jest dostępny bez recepty.

Pyrantelum Polpharma

Pyrantelum Polpharma

Pyrantelum Polpharma to lek przeciwpasożytniczy, który działa na robaki obłe w obrębie przewodu pokarmowego. Poraża mięśnie pasożytów poprzez aktywację receptorów nikotynowych, co prowadzi do ich unieruchomienia i usunięcia z jelita wskutek ruchów perystaltycznych. Lek jest przeznaczony dla dzieci powyżej 6 roku życia oraz dorosłych do leczenia zakażeń jelitowych owsikami. Pyrantelum Polpharma jest dostępny bez recepty.

Teicoplanin AptaPharma

Teicoplanin AptaPharma to antybiotyk, który zawiera substancję czynną o nazwie “teikoplanina”. Działa poprzez eliminowanie bakterii, które wywołują zakażenia w organizmie pacjenta. Jest stosowany u dorosłych i dzieci, w tym noworodków, w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych, takich jak: zakażenia skóry i tkanki podskórnej, kości i stawów, płuc, dróg moczowych, serca (zapalenie wsierdzia), tkanki podskórnej brzucha (zapalenie otrzewnej) oraz krwi. Może być również stosowany w leczeniu niektórych zakażeń wywołanych przez bakterie Clostridium difficile w jelitach. Lek jest dostępny na receptę.

Vermox

Vermox to lek przeciwpasożytniczy, który zawiera substancję czynną mebendazol. Jest stosowany w leczeniu zarażeń pasożytniczych, pojedynczych lub mieszanych, następującymi gatunkami robaków: owsiki, glista ludzka, włosogłówka, tęgoryjec dwunastnicy, tęgoryjec amerykański. Lek jest dostępny na receptę.

Zentel

Zentel to lek przeciwpasożytniczy, który działa na różne rodzaje pasożytów. Jego działanie polega na zakłócaniu przemiany materii i funkcjonowania pasożytów, co prowadzi do ich śmierci i eliminacji z organizmu. Głównym składnikiem aktywnym Zentelu jest albendazol. Jego zadaniem jest blokowanie wchłaniania cukrów przez pasożyty, co prowadzi do ich osłabienia i ostatecznie śmierci z powodu braku glukozy. Zentel jest skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum pasożytów, takich jak: owsiki (Enterobius vermicularis), glista ludzka (Ascaris lumbricoides), nicienie (np. Ancylostoma duodenale, Necator americanus, Strongyloides stercoralis) oraz tasiemce Taenia spp… Lek jest dostępny na receptę.

Tabletki, preparaty i suplementy na pasożyty

Wykaz leków przeciwpasożytniczych, przeciwpierwotniakowych i przeciwrobaczych. Leki te stosowane są w leczeniu m.in. malarii, amebiozy i schistomatozy.

Zobacz także:

Antybiotyki
Leki przeciwwirusowe

Pasożyt na pokładzie?!?

Wydaje się to niezwykle mało prawdopodobne, aby zarazić się jakimś pasożytem. Jednak w rzeczywistości nie to wcale takie trudne – wystarczy zjeść kawałek niedogotowanego mięsa krowiego czy świńskiego i już możemy zarazić się tasiemcem. Oczywiście skrupulatność w gotowaniu potraw i dbanie o higienę znacząco zredukują prawdopodobieństwo takiej sytuacji. Jednak jest wiele innych pasożytów, którymi możemy się zarazić na różne sposoby – można tu wymienić choćby glistę ludzką czy włośnia krętego zaliczane to tzw. robaków obłych (nicieni).

A może pierwotniak?

Pierwotniaki – protisty zwierzęce to grupa organizmów, wśród których na szczególną uwagę zasługują na przykład organizmy z rodzaju Plasmodium. To właśnie one wywołują znaną wszystkim chorobę – malarię. Wektorem – organizmem przenoszącym te szkodliwe pierwotniaki – jest samica komara. To właśnie dlatego ukąszenie komara może spowodować wystąpienie objawów malarii. Jest to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, jednak całe szczęście dostępne są już leki, umożliwiające walkę z tą chorobą.

Gotowi? Do walki! Lek!

Prezentujemy na naszej stronie różne dostępne na terenie Polski leki przeciwpasożytnicze, przeciwpierwotniakowe i przeciwrobacze. Wśród nich znajdziesz między innymi leki przeciwmalaryczne, ale nie tylko! Ponadto możesz zapoznać się z treścią ulotki każdego leku, a także poznać opinię osób, które dany środek farmaceutyczny stosowały. W ten sposób możesz znaleźć na naszej stronie najważniejsze informacje. Jednak pamiętaj o skonsultowaniu swoich dolegliwości z lekarzem!