Ampitar

Ampitar to lek przeciwbakteryjny, który zawiera ampicylinę w postaci ampicyliny sodowej. Jest dostępny na receptę i jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Wskazania do stosowania obejmują ostre nasilenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, odmiedniczkowe zapalenie nerek, bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, pozaszpitalne zapalenie płuc, zakażenia w obrębie jamy brzusznej oraz bakteriemię występującą w związku z którymkolwiek z wyżej wymienionych zakażeń. Lek jest dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub do infuzji.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Ampitar zawiera substancję czynną ampicylinę, która należy do grupy leków zwanych penicylinami. Jest to lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych (antybiotyk), którego działanie polega na zabijaniu bakterii wywołujących zakażenia. Lek Ampitar jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na ampicylinę.

Ampitar jest stosowany w leczeniu następujących chorób:
– Ostre nasilenie przewlekłego zapalenia oskrzeli (zakażenia dróg oddechowych)
– Odmiedniczkowe zapalenie nerek (zakażenie górnych dróg moczowych)
– Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (zakażenie błon otaczających mózg)
– Zapalenie płuc, gdy inna penicylina nie jest skuteczna lub jest niewskazana z innych przyczyn
– Zakażenia w obrębie jamy brzusznej (zakażenie żołądka i jelit)
– Bakteryjne zakażenie krwi związane z którymkolwiek z wyżej wymienionych zakażeń
– Leczenie i profilaktyka zapalenia wsierdzia.
Lek Ampitar stosuje się również w leczeniu i profilaktyce zapalenia wsierdzia (zakażenie zastawek serca).

Skład

– Substancją czynną leku jest ampicylina (w postaci ampicyliny sodowej).
Ampitar, 1 g: 1 fiolka zawiera 1 g ampicyliny (w postaci ampicyliny sodowej).
Ampitar, 2 g: 1 fiolka zawiera 2 g ampicyliny (w postaci ampicyliny sodowej).

– Lek nie zawiera innych składników.

Dawkowanie

Ten lek będzie podawany pacjentowi przez fachowy personel medyczny w postaci wstrzyknięcia do mięśnia lub wstrzyknięcia do jednego z naczyń krwionośnych bądź w kroplówce (w postaci infuzji dożylnej).

Lekarz określi dawkę dla pacjenta dorosłego lub dziecka. Dawkowanie zależy od stopnia nasilenia zakażenia, rodzaju drobnoustroju wywołującego zakażenie, wieku i masy ciała pacjenta.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia dawki leku Ampitar większej niż zalecana lub gdy np. dziecko przypadkowo spożyło lek, należy skontaktować się z lekarzem, szpitalem lub Centrum Informacji Toksykologicznej (tel. 112) w celu oceny zagrożenia i uzyskania porady.
W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku Ampitar mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, biegunka, utrata przytomności, mimowolne drgania mięśni, drgawki, śpiączka, niewydolność nerek. W wyjątkowych przypadkach, w ciągu 20-40 minut, może wystąpić ciężka ostra reakcja alergiczna (reakcja anafilaktyczna).

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża Ampicylinę można stosować w okresie ciąży, jeśli lekarz uzna to za konieczne.
Karmienie piersią Ampicylina jest wydzielana do mleka ludzkiego w niewielkich ilościach. Dlatego u niemowląt karmionych piersią mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, biegunka lub kolonizacja błony śluzowej drożdżakami, które w niektórych przypadkach mogą wymagać przerwania karmienia piersią.
Płodność W badaniach na zwierzętach ampicylina nie wykazywała wpływu na płodność.

Ulotka Ampitar

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ampitar (forum)

Stosujesz Ampitar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ampitar. Podziel się doświadczeniami na forum.