Leki po zawale i stentach

Wykaz leków stosowanych w przypadku wystąpienia zawału serca.

Przyczyny i objawy zawału serca

Kiedy ze względu na niedokrwienie mięśniowe serca dochodzi do martwicy w okolicach, gdzie nastąpiła dysproporcja pomiędzy zapotrzebowaniem na krew a jej podażą, wówczas mówimy o zawale serca. Sytuacja ma miejsce gdy następuje pęknięcie blaszki miażdżycowej znajdującej się w naczyniu wieńcowym, przez co powstaje skrzeplina, której obecność skutkuje niemożnością przepływu krwi do mięśnia sercowego. Najczęstszym wskazywanym objawem jest charakterystyczny ból w klatce piersiowej w okolicach mostka. Ból występować może również w partiach szyi, ręki, dłoni i palców. Chorzy doświadczają również bólów brzucha i duszności. Występujące bóle charakteryzują się rozległością. Chorzy często nie potrafią wskazać konkretnego miejsca, w którym odczuwają ból. Mogą pojawić się zawroty głowy a także zimne poty. Podczas zawału towarzyszyć może lęk przed śmiercią.

Interwencja podczas zawału serca

Kiedy dochodzi do zawału serca, fundamentalną kwestią jest czas. Należy bezzwłocznie zadzwonić na pogotowie. Czad odgrywa najważniejszą rolę, ponieważ zamknięcie tętnicy z każdą chwilą powoduje, że coraz większe partie mięśnia sercowego obejmuje martwica. Interwencja medyczna polega na udrożnieniu tętnicy wieńcowej. Najważniejsze jest, aby działania zostały podjęte przed upływem 3 godzin, albowiem w tym czasie może dojść do martwicy całego mięśnia sercowego. Po upływie tego czasu procesu nie da się w żaden sposób odwrócić. Najbardziej narażoną grupą na wystąpienie zawału serca są osoby po 65 roku życia.

Farmakologiczne leczenie zawału serca obejmuje stosowanie leków z grupy: leki przeciwpłytkowe, beta blokery, inhibitory konwertazy i statyny. Celem tego jest nie tylko przedłużenie życia chorego, ale także zapobieganie wystąpienia kolejnego zawału serca.