Eplenocard

Eplenocard należy do grupy leków nazywanych selektywnymi antagonistami aldosteronu. Leki te blokują działanie aldosteronu, substancji produkowanej przez organizm, która kontroluje ciśnienie krwi oraz czynność serca. Zwiększone stężenie aldosteronu może powodować w organizmie zmiany, prowadzące do niewydolności serca.

Eplenocard jest lekiem stosowanym w leczeniu niewydolności serca w celu zapobiegania nasileniu choroby oraz zmniejszenia liczby pobytów w szpitalu w przypadku:
1. przebytego zawału serca – w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w niewydolności serca,
lub
2. utrzymujących się, łagodnych objawów pomimo stosowania dotychczasowego leczenia.

Jaki jest skład Eplenocard, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku Eplenocard tabletki powlekane jest eplerenon. Każda tabletka zawiera 25 mg lub 50 mg eplerenonu.

• Pozostałe składniki to: Laktoza jednowodna, Celuloza mikrokrystaliczna (E460), Hypromeloza (Benecel E3), Kroskarmeloza sodowa (typ A), Talk, Magnezu stearynian

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Eplenocard – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki Eplenocard mogą być przyjmowane podczas posiłków lub na czczo. Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Lek Eplenocard jest przyjmowany zwykle razem z innymi lekami stosowanymi w niewydolności serca np. beta-adrenolitykami. Zwykle stosowana dawka początkowa to jedna tabletka 25 mg raz na dobę, dawka jest zwiększana po około 4 tygodniach do 50 mg raz na dobę (w postaci jednej tabletki 50 mg lub dwóch tabletek 25 mg). Maksymalna dawka wynosi 50 mg na dobę.

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Eplenocard, w ciągu pierwszego tygodnia oraz miesiąc po rozpoczęciu leczenia lub po zmianie dawki, należy oznaczyć stężenie potasu we krwi. Lekarz może dostosować dawkę w zależności od stężenia potasu we krwi.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Jeżeli u pacjenta występują łagodne zaburzenia czynności nerek, powinien rozpocząć stosowanie leku od pojedynczej dawki 25 mg raz na dobę. W przypadku choroby nerek o umiarkowanym nasileniu, początkowa dawka wynosi 25 mg, co drugą dobę. Jeśli lekarz zaleci, i w zależności od stężenia potasu we krwi, dawki te mogą zostać odpowiednio dostosowane.
U pacjentów z ciężką chorobą nerek nie zaleca się stosowania leku Eplenocard.
U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek lub łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby nie jest konieczne dostosowanie dawki początkowej. W przypadku chorób wątroby lub nerek konieczne może być częstsze oznaczanie stężenia potasu we krwi (patrz też „Kiedy nie stosować leku Eplenocard”).

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest wymagane dostosowanie dawki początkowej.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci i młodzież: nie zaleca się stosowania leku Eplenocard.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawka leku Eplenocard należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Najbardziej prawdopodobne objawy występujące w przypadku przedawkowania leku to: niskie ciśnienie tętnicze krwi (powodujące zawroty głowy, niewyraźne widzenie, osłabienie, nagłą utratę świadomości) oraz hiperkaliemia, zwiększone stężenie potasu we krwi (powodujące skurcze mięśni, biegunkę, nudności, zawroty lub ból głowy).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Eplenocard – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Eplenocard może być przyjmowany niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Eplenocard w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie wiadomo czy eplerenon przenika do mleka kobiecego. Należy poradzić się lekarza prowadzącego, czy zaprzestać karmienia piersią czy też przerwać stosowanie leku.

Ulotka Eplenocard – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cena - ile kosztuje Eplenocard?

Cena Eplenocard i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Eplenocard.

Opinie o Eplenocard - forum pacjentów

Stosujesz Eplenocard? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

3 komentarze do “Eplenocard”

  1. Mam złe doświadczenie z tym lekiem. Dotychczas brałem leki na nadciśnienie primacor, diuver i nedal zapodane mi to podczas pobytu na oddziale hipertensologii w Szczecinie. Było to 7 lat temu, działanie oceniam na prawie dobrze, od 2 lat hepatolog zmienił mi leki na carventrend (za nedal), i za primacor zalecił właśnie eplenocard, diuver na diured. Eplenocard próbowałem brać kilka razy kiedy rośnie mi ciśnienie koło południa do 160/90 biorę leki ponownie. Wziąłem zgodnie z zaleceniami kilka razy eplenocard i uzyskałem zamiast spadu ciśnienia nagły wzrost do 180/120 i nie spadało ono. Czułem się fatalnie, cudem udało mi się je obniżyć. Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje po tym leku, może to tylko mnie dotyczy, ale ja mam z tym lekiem złe doświadczenia i go nie polecam. Sprawdziłem również czy nie zachodzą interakcje z innymi lekami i ich nie ma. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  2. Ja po tym leku dostałam paskudnej wysypki. Po pierwszej tabletce silne zawroty głowy, które ustąpiły po ok 1 godz. Lek niestety nie dla mnie.

    Odpowiedz
  3. Przepisania mi eplenocard 25 mg mimo,że nigdy nie miałam zawału. W ulotce pisze,że po brania leku występuje zawładnąć lub udar więc jak brać?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz