Omeprazol
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Omeprazol – jest organicznym związkiem chemicznym z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). Ulega aktywacji w środowisku kwaśnym, gdzie zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Wskazaniami do stosowania omeprazolu jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku, leczenie zespołu Zollingera-Ellisona, eradykacja Helicobacter pylori (w skojarzeniu z antybiotykami) oraz zapobieganie i leczenie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych z przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ. Zaleca się przyjmowanie omeprazolu rano, najlepiej na czczo.
W przypadku preparatu z omeprazolem dostępnego bez recepty, po 14 dniach stosowania i braku ustąpienia objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Możliwe działania niepożądane: najczęściej występują bóle głowy, ból brzucha, zaparcia, biegunka, wzdęcia, nudności, wymioty, wysypka oraz świąd.
Uwaga: Długotrwałe stosowanie omeprazolu, może zmniejszać wchłanianie witaminy B12 i prowadzić do jej niedoboru. Omeprazol może zmniejszać działanie leków przeciwgrzybiczych, dlatego należy unikać takiego leczenia skojarzonego.