KEITHON

WSKAZANIA

Lek ten zawiera dwie substancje czynne: ketoprofen i omeprazol. Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), zmniejszającym stan zapalny. Omeprazol jest tzw. „inhibitorem pompy protonowej”, który zmniejsza ilość kwasu produkowanego w żołądku.

Keithon jest stosowany u dorosłych i młodzieży powyżej 15 lat w leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, schorzenia określanego jako „zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa” oraz choroby zwyrodnieniowej stawów.

Lek ten przepisywany jest pacjentowi w celu leczenia przeciwzapalnego, u którego jednocześnie:
• występowała lub występuje choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy,
• istnieje ryzyko rozwinięcia się takich owrzodzeń.

SKŁAD

Substancjami czynnymi leku są ketoprofen i omeprazol.
Każda 100 mg+20 mg kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 100 mg ketoprofenu i 20 mg omeprazolu.
Każda 150 mg+20 mg kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 150 mg ketoprofenu i 20 mg omeprazolu.
Każda 200 mg+20 mg kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 200 mg ketoprofenu i 20 mg omeprazolu.

Inne składniki leku to:
Sacharoza, ziarenka:
Sacharoza
Skrobia kukurydziana
Hypromeloza
Dimetykon emulsja (zawierająca dimetykon, propylu parahydroksybenzoesan (E216), metylu parahydroksybenzoesan (E218), kwas sorbinowy, sodu benzoesan, polisorbat 20, oktylofenoksypolietoksyetanol, glikol propylenowy)
Polisorbat 80
Mannitol
Monoglicerydy diacetylowane
Talk
Kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30%
Poliakrylanu dyspersja 30%
Amoniowego metakrylanu kopolimer (typ A)
Amoniowego metakrylanu kopolimer (typ B)
Trietylu cytrynian
Makrogologlicerydów stearyniany
Krzemionka koloidalna, bezwodna

Otoczka kapsułki:
− Keithon 100 mg+20 mg: żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna
− Keithon 150 mg+20 mg: żelaza tlenek czarny (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna
− Keithon 200 mg+20 mg: tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna

DAWKOWANIE

Lek Keithon należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kapsułek nie należy żuć ani rozgryzać, kapsułkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody.
Lek należy przyjmować w trakcie posiłku.

Lekarz może przepisać:
• Jedną kapsułkę 100 mg+20 mg raz na dobę
• Jedną kapsułkę 150 mg+20 mg raz na dobę
• Jedną kapsułkę 200 mg+20 mg raz na dobę

Wielkość dawki zależy od ciężkości choroby.
Maksymalna dawka dobowa to jedna kapsułka 200 mg+20 mg.
U pacjentów w podeszłym wieku, u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, nerek lub serca zalecana dawka początkowa to 100 mg+20 mg. Dawka ta może być zwiększona maksymalnie do 200 mg+20 mg, ale decyzję taką podejmuje lekarz.

PRZEDAWKOWANIE

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

JEDZENIE I PICIE

Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Kapsułkę należy przyjmować w trakcie posiłku.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Lekarz może przepisać ten lek w ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży w przypadku zdecydowanej konieczności.

Od 7 miesiąca ciąży pacjentka nie może w żadnym wypadku stosować tego leku bez ordynacji lekarza, gdyż lek ten może powodować poważne konsekwencje u dziecka, szczególnie zaburzenia czynności serca, płuc i nerek, nawet po przyjęciu jednej dawki.

Jednak lekarz, w przypadku zdecydowanej konieczności, może przepisać ten lek do stosowania w pewnych bardzo szczególnych przypadkach. W takim wypadku należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

ULOTKA

CHPL



Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here