Abiazyt

Abiazyt to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną o nazwie azytromycyna. Jest to antybiotyk makrolidowy, który należy do grupy azalidów. Azytromycyna hamuje syntezę białka bakteryjnego, co pozwala na skuteczne zwalczanie zakażeń o podłożu bakteryjnym wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę. Lek jest dostępny na receptę.

ACC

ACC

Lek ACC jest lekiem mukolitycznym, który działa poprzez rozrzedzanie wydzieliny w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie. Jest często stosowany w leczeniu stanów, takich jak zapalenie oskrzeli, które mogą prowadzić do produkcji nadmiernej ilości gęstej wydzieliny. ACC jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania obejmują krótkotrwałe leczenie zaburzeń związanych z wydzieliną w drogach oddechowych u pacjentów z objawami zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych.

ACC Hot

ACC Hot

ACC Hot należy do grupy tzw. leków mukolitycznych, tj. upłynniających wydzielinę w drogach oddechowych. Zmniejsza lepkość śluzu, co ułatwia usuwanie wydzieliny. ACC Hot zawiera jako substancję czynną acetylocysteinę – mukolityk, który rozrzedza wydzielinę dróg oskrzelowych

ACC Optima

ACC Optima

Tabletki na kaszel ACC Optima to lek pomagający oczyścić górne drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny oraz wspomagający odkrztuszanie. Lek mukolityczny na mokry kaszel. Zawiera acetylocysteinę, która zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie.

ACC optima Hot

ACC optima Hot

ACC Optima Hot proszek do sporządzania roztworu doustnego jest produktem leczniczym stosowanym do rozrzedzania wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych w celu jej łatwiejszego odkrztuszenia. Lek ACC optima Hot zawiera substancję czynną acetylocysteinę. Acetylocysteina zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie.

Acetylcysteine Sandoz

Lek stosowany w przypadkach zatrucia paracetamolem. Roztwór do infuzji zawierający substancję czynną acetylocysteinę – lek o właściwościach przeciwutleniacza, neutralizujący szkodliwe czynniki (np. wolne rodniki).

Acopair

Acopair to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie tiotropium. Jest to lek rozszerzający oskrzela, który ułatwia oddychanie. Stosowany jest w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w celu złagodzenia objawów choroby. Lek ten jest dostępny na receptę.

Aflobax

Aflobax to antybiotyk zawierający lewofloksacynę, stosowany w leczeniu lekkich lub średnio ciężkich zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na substancję czynną leku. Zakażenia te obejmują ostre zapalenie zatok, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, trudne do leczenia zakażenia układu moczowego, w tym zapalenie miedniczek nerkowych (obszar położony we wnętrzu nerki), przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich. Aflobax dostępny jest w postaci tabletek powlekanych1. Pamiętaj, że Aflobax jest dostępny tylko na receptę.

Ambroksol Takeda

Ambroksol Takeda

Ambroksol Takeda to lek mukolityczny, który pomaga oczyścić drogi oddechowe z nadmiernej ilości śluzu. Jest stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych, takich jak ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, stany zapalne nosa i gardła, a także mukowiscydoza. Lek jest dostępny bez recepty.

Ambrosol Teva

Ambrosol Teva to lek dostępny bez recepty, który ma działanie wykrztuśnie i mukolityczne (rozrzedza śluz). Zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Jest stosowany w leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej, mukowiscydozy, rozedmy płuc oraz rozstrzeni oskrzeli.

Ambroxol Dr. Max

Ambroxol Dr. Max to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu kaszlu mokrego. Substancją czynną preparatu jest ambroksol, który zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej. Lek stosowany jest w terapii ostrych przewlekłych chorób płuc i oskrzeli, przebiegających z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Ambroxol Dr. Max dostępny jest w postaci syropu.

Amoxicillin -1A Pharma

Amoxicillin -1A Pharma to antybiotyk, który jest pochodną penicyliny. Lek ten ma właściwości bakteriobójcze i jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Lek ten leczy zakażenia uszu, gardła, nosa i zatok, zakażenia w obrębie klatki piersiowej, takich jak bakteryjne zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, zakażenia pęcherza moczowego. Jest dostępny na receptę.

Amoxicillin CNP Pharma

Amoxicillin CNP Pharma to antybiotyk, który jest często stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych. Lek ten jest skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum bakterii i jest często przepisywany na zakażenia uszu, gardła, nosa i zatok, zakażenia dolnych dróg oddechowych takie jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, zakażenia pęcherza moczowego, wczesne stadium boreliozy oraz chorobę wrzodową żołądka wywołaną przez bakterie Helicabacter pylori. Jest dostępny na receptę.

Amoxicillin MIP Pharma

Amoxicillin MIP Pharma to antybiotyk, który jest pochodną penicyliny. Ma właściwości bakteriobójcze i jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego oraz schorzenia układu trawiennego.

Amunodin

Amunodin to lek stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób dróg oddechowych, które przebiegają z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej. Ambroksol działa poprzez zwiększanie wydzielania śluzu w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Jest dostępny bez recepty.

Antidol 15

Antidol 15 to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i fosforan kodeiny. Jest stosowany do krótkotrwałego leczenia bólu o średnim i dużym nasileniu, takiego jak ból głowy, ból po ekstrakcji zęba, ból kostno-stawowy czy ból miesiączkowy. Leku nie należy przyjmować dłużej niż 3 dni.

Apiclar

Apiclar

Apiclar to lek na receptę, którego substancją aktywną jest klarytromycyna. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów, który hamuje rozwój bakterii powodujących zakażenia. Apiclar jest wskazany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich.

Asmenol

Asmenol

Asmenol to lek przeciwastmatyczny o działaniu przeciwzapalnym i zapobiegającym skurczom oskrzeli. Jest zalecany dodatkowo lub jako alternatywa do innych leków przeciwzapalnych (kortykosteroidów) w długotrwałym leczeniu astmy. Efekt leczniczy występuje już po podaniu pierwszej dawki i utrzymuje się przez 24 godziny. Asmenol jest dostępny na receptę.

ASTERDAN

ASTERDAN to lek dostępny na receptę, który zawiera 300 mg erdosteiny w jednej tabletce. Erdosteina jest lekiem mukolitycznym, który zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej w drogach oddechowych i ułatwia jej wykrztuszanie. Lek jest zalecany do stosowania w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc z towarzyszącym nieprawidłowym wydzielaniem i transportem wydzieliny śluzowej.

Atrodil

Atrodil

Atrodil to lek w postaci aerozolu inhalacyjnego, który działa rozkurczająco na oskrzela. Stosuje się go w przypadku chorób takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) obejmującej przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc oraz w astmie oskrzelowej. Substancją czynną jest jednowodny bromek ipratropium. Lek jest dostępny na receptę.

Atrovent

Atrovent to lek stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego. Głównym zastosowaniem jest leczenie przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) oraz astmy. Atrovent jest lekiem wziewnym, który zawiera bromek ipratropium – substancję czynną o działaniu przeciwskurczowym. Jest dostępny na receptę.

Atrovent N

Atrovent N to lek w postaci aerozolu do inhalacji, który zawiera bromek ipratropium. Jest to substancja czynna o działaniu przeciwskurczowym. Lek jest stosowany w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w przebiegu przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), obejmującej przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc oraz w astmie oskrzelowej. Atrovent N jest dostępny na receptę.

Azibiot

Azibiot to antybiotyk zawierający azytromycynę, który jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na tę substancję. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także choroby przenoszone drogą płciową. Lek jest dostępny w formie tabletek powlekanych o dawce 500 mg. Azibiot jest lekiem na receptę.

Azigen

Azigen to antybiotyk stosowany w zakażeniach o działaniu przeciwinfekcyjnym i bakteriostatycznym. Lek ten jest używany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń wywołanych przez bakterie i drobnoustroje powodujące stany zapalne. Wskazania do stosowania Azigenu obejmują zapalenie zatok, gardła, migdałków, chlamydiozę, zapalenia płuc i oskrzeli. Azigen jest dostępny na receptę.

Azimycin

Azimycin

Azimycin to antybiotyk makrolidowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną preparatu jest azytromycyna. Lek jest dostępny na receptę. Stosowany jest w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego, zakażeń skóry i tkanek miękkich, a także niepowikłanych zakażeń wywołanych przez Chlamydia trachomatis. Tabletki należy podawać raz na dobę, niezależnie od posiłków, połykać w całości.

Aziteva

Aziteva to lek, który jest stosowany w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest to antybiotyk, który zwalcza zakażenia wywołane przez niektóre bakterie. Lek ten stosuje się między innymi w leczeniu zapalenia zatok, gardła czy migdałków, w leczeniu boreliozy, zapaleń płuc czy oskrzeli. Aziteva jest dostępny na receptę.

Azithromycin Actavis

Azithromycin Actavis to antybiotyk z grupy makrolidów, stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Lek jest skuteczny przeciwko wielu rodzajom bakterii, takim jak te powodujące zakażenia układu oddechowego, skóry i tkanek miękkich. Azithromycin Actavis jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia dolnych i górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis.

Azithromycin Advisors

Azithromycin Advisors to antybiotyk z grupy makrolidów, który jest stosowany do zwalczania zakażeń wywołanych przez niektóre bakterie. Lek ten jest często stosowany w leczeniu zapalenia zatok, gardła, migdałków, zapaleń płuc, oskrzeli oraz w leczeniu boreliozy. Azithromycin Advisors jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania tego leku obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także niektóre choroby przenoszone drogą płciową.

Azithromycin Aurovitas

Azithromycin Aurovitas to antybiotyk z grupy makrolidów, który jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Lek ten jest skuteczny przeciwko wielu różnym rodzajom bakterii, takim jak te powodujące zapalenie zatok, gardła, migdałków, zapalenie płuc, skóry i tkanek miękkich. Jest również stosowany w leczeniu niepowikłanych zakażeń cewki moczowej i szyjki macicy wywołanych przez Chlamydia trachomatis. Azithromycin Aurovitas jest dostępny na receptę.

Azithromycin Genoptim

Azithromycin Genoptim to antybiotyk należący do grupy makrolidów. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę, takie jak zakażenia dolnych dróg oddechowych (zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli i pozaszpitalne zapalenie płuc o przebiegu lekkim do umiarkowanego), zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie zatok, zapalenie gardła lub migdałków), ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich o przebiegu lekkim do umiarkowanego. Lek jest dostępny na receptę.

Azithromycin Krka

Azithromycin Krka to antybiotyk z grupy makrolidów, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także niepowikłane zakażenia cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis. Lek zawiera substancję czynną azytromycynę.

Azithromycin Teva

Azithromycin Teva to antybiotyk należący do grupy makrolidów, który jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę. Zakażenia te obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także niepowikłane zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy. Lek jest dostępny na receptę.

Azithromycin Vitama

Azithromycin Vitama to antybiotyk należący do grupy makrolidów, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczny przeciwko wielu rodzajom bakterii, takim jak te powodujące zakażenia dolnych dróg oddechowych, gardła i nosa, zakażenia ucha, skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Azithromycinum 123ratio

Azithromycinum 123ratio to antybiotyk makrolidowy, który jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę. Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych. Wskazaniami do przyjmowania leku są zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis. Azithromycinum 123ratio jest dostępny na receptę.

Azitrin

Azitrin to antybiotyk makrolidowy, który zwalcza zakażenia wywołane przez niektóre bakterie. Stosuje się go między innymi w leczeniu boreliozy, zapalenia zatok, gardła czy migdałków, zapaleń płuc czy oskrzeli. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Azitrinu obejmują zakażenia górnych dróg oddechowych, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich.

Azitro-Mepha

Azitro-Mepha to lek zawierający substancję czynną azytromycynę, która jest antybiotykiem z grupy makrolidów. Lek jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie zatok, zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, łagodne do umiarkowanie ciężkiego pozaszpitalne zapalenie płuc, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz niepowikłane zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis. Azitro-Mepha jest dostępny na receptę.

Azitrogen

Azitrogen to antybiotyk, który zwalcza zakażenia wywołane przez niektóre bakterie. Stosuje się go między innymi w leczeniu boreliozy, zapalenia zatok, gardła czy migdałków, zapaleń płuc czy oskrzeli. Lek jest dostępny w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Azitrogen jest lekiem na receptę.

Azitrolek

Azitrolek to antybiotyk z grupy makrolidów, którego substancją czynną jest azytromycyna. Jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie zatok, gardła, migdałków, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz zakażenia cewki moczowej i szyjki macicy. Lek jest dostępny na receptę.

Azitrox

Azitrox to antybiotyk z grupy makrolidów, którego głównym składnikiem jest azytromycyna. Jest stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych, takich jak infekcje dróg oddechowych, skóry, tkanek miękkich oraz niektórych chorób przenoszonych drogą płciową. Lek działa poprzez hamowanie wzrostu i rozmnażania bakterii. Azitrox jest dostępny na receptę.

Azitrox Z

Azitrox Z to antybiotyk z grupy makrolidów zawierający azytromycynę. Jest skuteczny w leczeniu różnych typów infekcji bakteryjnych, w tym infekcji dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich, a także niektórych chorób przenoszonych drogą płciową. Lek jest dostępny na receptę.

Leki na zapalenie oskrzeli – na receptę oraz dostępne bez recepty

Lista leków stosowanych w leczeniu zapalenia oskrzeli.

Zobacz także:

Ból gardła
Ból i gorączka
Kaszel mokry
Kaszel suchy
Katar
Leki na grypę
Ospa wietrzna i półpasiec
Zapalenie pęcherza moczowego
Zatoki
Wszystkie leki na przeziębienie i grypę
Wszystkie leki stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego

Zapalenie oskrzeli

To jedno z najczęstszych „zapaleń”, w którym w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych dochodzi do złuszczenia się nabłonka oddechowego i nadprodukcji wydzieliny w postaci mokrego kaszlu. Powodowana jest najczęściej przez wirusy, w tym wirus grypy, adenowirusy i inne wirusy grypopodobne. Do objawów dochodzą również: ogólne złe samopoczucie, katar, możliwe lekkie duszności oraz charakterystyczne charczenie przy wdychaniu i wydychaniu powietrza. W wyniku reakcji obronnej organizmu może również wystąpić podwyższona temperatura ciała. Nieleczone zapalenie oskrzeli w pewnych przypadkach może przerodzić się w zapalenie płuc, a rzadziej do niewydolności oddechowej.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Choć często, przy zastosowaniu odpowiednich działań, organizm jest w stanie sam zwalczyć tę chorobę, u osób z grupy podwyższonego ryzyka (jak dzieci, osoby starsze czy osoby osłabione) wymagana może być antybiotykoterapia. Mimo to zaleca się ograniczyć spożycie tytoniu —  smolisty dym z pewnością nie pomaga organizmowi w zwalczeniu infekcji. W leczeniu pomagają również leki przeciwzapalne zawierające np. Ibuprofen. Stosuje się także leki wykrztuśne zawierające np. sulfogwajakol, leki przeciwkaszlowe np. z kodeiną, a także leki wspomagające walkę organizmu z wirusem. Jak wyżej wspominaliśmy, może wystąpić również katar i podwyższona temperatura, dlatego lekarz może przepisać również spray do nosa i odpowiednie leki przeciwgorączkowe. W przypadku uciążliwych duszności przypisane mogą zostać również leki rozszerzające oskrzela.

Substancje stosowane przy przeziębieniu o grypie (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i wiele innych)

Ibuprofen
Kamfora
Kodeina
Kwas acetylosalicylowy
Metamizol
Paracetamol
Lipa
Rutozyd (rutyna)
Sosna
Witamina C (kwas askorbowy)

Katar i zatoki:

Fenylefryna
Ksylometazolina
Oksymetazolina
Olejek eukaliptusowy

Substancje stany zapalne i ból gardła:

Alkohol dichlorobenzylowy
Amylometakrezol
Lewomentol
Tymianek

Ospa wietrzna / półpasiec:

Acyklowir
Benzokaina
Pranobeks inozyny

Zapalenie oskrzeli:

Acetylocysteina 
Azytromycyna
Bromek ipratropiowy
Fenspiryd
Lewofloksacyna
Liść bluszczu
Meropenem
Moksyfloksacyna

Kaszel suchy i mokry:

Babka lancetowata
Butamirat
Dekstrometorfan
Fenspiryd
Gwajafenezyna