Moloxin

Moloxin zawiera jako substancję czynną – moksyfloksacynę, która należy do grupy antybiotyków nazywanych fluorochinolonami. Lek Moloxin działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia.

Moloxin stosuje się u pacjentów w wieku 18 lat i starszych w leczeniu wymienionych poniżej zakażeń bakteryjnych, jeżeli są wywołane przez bakterie wrażliwe na moksyfloksacynę. Moloxin można stosować do leczenia tych zakażeń tylko wówczas, gdy zastosowanie zwykle podawanych antybiotyków nie jest możliwe lub jeśli były one nieskuteczne:
– zapalenie zatok;
– nagłe zaostrzenie przewlekłego zapalenia dróg oddechowych lub zapalenie płuc, kiedy do zakażenia nie doszło w szpitalu (oprócz ciężkich przypadków);
– lekkie do umiarkowanie ciężkich zakażeń górnego odcinka dróg rodnych (zapalenie narządów miednicy mniejszej) w tym zakażenia jajowodów oraz zakażenia błony śluzowej macicy. Lek zastosowany pojedynczo nie jest wystarczający do leczenia tego typu zakażeń, więc lekarz powinien przepisać dodatkowo inny lek przeciwbakteryjny do leczenia zakażeń górnego odcinka żeńskiego narządu rodnego.

Jeżeli podczas leczenia wymienionych poniżej zakażeń bakteryjnych nastąpiła poprawa w wyniku podawania moksyfloksacyny w postaci roztworu do infuzji, lekarz może również przepisać lek Moloxin w postaci tabletek powlekanych, w celu dokończenia leczenia: zakażenie płuc (zapalenie płuc) nabyte poza szpitalem, zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek Moloxin nie powinien być stosowany w celu rozpoczęcia leczenia dla każdego typu zakażenia skóry i tkanek miękkich lub w ciężkich zakażeniach płuc.

Jaki jest skład Moloxin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest moksyfloksacyna.

Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg moksyfloksacyny (w postaci moksyfloksacyny chlorowodorku).

Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian w rdzeniu tabletki oraz hypromeloza 6 mPa∙s, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E171) i żelaza tlenek czerwony (E172) w otoczce tabletki.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Moloxin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych to 1 tabletka powlekana 400 mg raz na dobę.
Tabletki leku Moloxin stosuje się doustnie. Tabletkę należy połknąć w całości (aby zamaskować gorzki smak) popijając dużą ilością płynu. Moloxin można przyjmować niezależnie od posiłków.
Zaleca się przyjmowanie leku o tej samej porze dnia.
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów w podeszłym wieku, z małą masą ciała lub pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju zakażenia. O ile lekarz nie zalecił inaczej, zalecany czas stosowania leku Moloxin wynosi:
– nagłe nasilenie przewlekłego zapalenia oskrzeli (zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli): 5 do 10 dni
– zakażenia płuc, z wyjątkiem zapalenia płuc, które rozpoczęło się podczas leczenia szpitalnego: 10 dni
– ostre zapalenie zatok (ostre bakteryjne zapalenie zatok): 7 dni
– lekkie do umiarkowanego zakażenia górnego odcinka dróg rodnych (zapalenie narządów miednicy mniejszej), w tym zakażenie jajowodów oraz zakażenie błony śluzowej macicy: 14 dni.

Jeśli lek Moloxin jest stosowany w celu uzupełnienia cyklu leczenia moksyfloksacyną w postaci roztworu do infuzji, zalecany czas leczenia wynosi:
– zakażenia płuc nabyte poza szpitalem: 7 – 14 dni

U większości pacjentów z zapaleniem płuc zmiana na leczenie doustne moksyfloksacyną w postaci tabletek powlekanych nastąpiła w ciągu 4 dni.
– zakażenia skóry i tkanek miękkich: 7 – 21 dni.

U większości pacjentów z zakażeniami skóry i tkanek miękkich zmiana na leczenie doustne moksyfloksacyną w postaci tabletek powlekanych nastąpiła w ciągu 6 dni.
Ważne jest ukończenie pełnego cyklu leczenia, nawet jeśli po kilku dniach nastąpi poprawa samopoczucia. W razie zbyt wczesnego przerwania przyjmowania tego leku zakażenie może nie zostać całkowicie wyleczone, może dojść do nawrotu choroby lub jej pogorszenia, jak również może dojść do wytworzenia się oporności bakterii na lek Moloxin.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani przedłużać czasu leczenia (patrz punkt 2,”Informacje ważne przed zastosowaniem leku Moloxin”, „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia więcej niż jednej przepisanej tabletki na dobę, należy natychmiast zasięgnąć pomocy medycznej i, jeśli to możliwe, zabrać wszystkie pozostałe tabletki, opakowanie leku oraz niniejszą ulotkę w celu pokazania lekarzowi lub farmaceucie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Moloxin – czy mogę spożywać alkohol?

Moloxin można przyjmować niezależnie od posiłków (w tym posiłków nabiałowych).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Moloxin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Moloxin w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu na płodność podczas przyjmowania moksyfloksacyny.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Moloxin i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Moloxin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Moloxin. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Moloxin, 400 mg, tabletki powlekane (Moxifloxacinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Moloxin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Moloxin, 400 mg, tabletki powlekane (Moxifloxacinum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Moloxin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(210 ocen, średnia: 5,58 na 10)

79 OPINIE O LEKU

 1. Dzis wzialem 7 i ostatnia tabletke, po opiniach bardzo sie obawialem. Jedyne efekty uboczne to lekki ucisk klatki piersiowej, ale nie wiem czy to po leku czy ze stresu.

 2. Dostałam ten lęk na ostre zapalenie zatok. Po przeczytaniu tych opinii zmrozilo mnie. Bałam się to brać bo miałam już złe doświadczenia z różnymi antybiotykami Ale tak dokuczaly zatoki ze już nie wytrzymywalam z bólu. Biorę dzisiaj ostatni dzień moloxin i oprócz zdrowienia żadnych skutków ubocznych. Bardzo szybko ten lęk działa. Trochę jestem osłabiona ale wiadomo jak to po antybiotyku.

 3. Stosuję lek od tygodnia, dostałam go na ostre zapalenie zatok. Czuję wyraźną poprawę, jeśli chodzi o skutki uboczne to nie zauważyłam żadnych, mimo wrażliwego żołądka. Chyba zależy od osoby, każdy lek może wywołać niepożądane działanie, ale jak ktoś źle się czuje to trzeba odstawić od razu..

 4. Żałuję że nie przeczytałem opinii przed przyjęciem tego syfu. Po trzeciej tabletce, a nawet już po drugiej, ogromne problemy z brzuchem i jelitami.. Biegunka, skurcze, łączyło się to z parciem na pęcherz. Myślałem że się zatrulem, ale to co w nocy przeżywalem tj ten dodatkowy ból pęcherza kazalo mi sprawdzić opinie. Dostałem go na zataki. Odstawiam od razu bo się wykończe.

 5. Lekaz przepisal mi Moxinea (moksyfloksacyna) Jako kolejny antybiotyk,bo od miesiaca nie moglam sie wyleczyc-zaroki, oskrzela,płuca. Po zażyciu 1 tabletki po ok.3h to byl jakis horror. Puls ponad 100 w spoczynku, kołatanie serca,straszny bol glowy pulsujacy,z uczuciem ucisku. Balam sie,ze dostane wylewu,ze mi glowe rozsadzi.Nie moglam wstac,podniesc glowy z poduszki..Czulam jakby to byla nie moja glowa, jakas doczepiona.Nie moglam dojsc do wc. Szlam z pomoca po scianach. Duze oszolomienie, szum. W nocy doszedl bol brzucha,wątroby. Po 20h od zazycia po nocy puls nadal ok.100 Szum w glowie.Bardzo duze oslabienie,zawroty glowy, Nie moglam spac,co usypialam to mnie wybudzalo.Ucisk w klatce piersiowej, Dodam,ze jestem ogolnie osoba zdrowa. Nie choruje czesto.To byl moj 4 antybiotyk w zyciu. Jakbym widziala wczesniej te opinie, nigdy bym go nie wziela. Przestrzegam! Bo skutki dla zdrowia moga byc potem nieublagane.Straszna chemia.

 6. Poszłam do lekarza z lekkim bólem gardła. Chciałam sprawdzić czy nic się nie dzieje bo 3 tygodnie temu przeszłam grypę. Lekarz stwierdził, że mam przewlekłe zapalenie zatok i straszny obrzęk gardła.
  Zapisał mi Moloxin. Informowałam go, że mam przewlekłe zapalenie zatok, ale chodziłam do laryngologa i ten nie kazał mi brać żadnych antybiotyków tylko brać tabletki ziołowe Zatoxin duo i steryd do nosa. Mam też alergie ( biorę leki na alergię).
  Po przeczytaniu informacji o tym leku myślę, że jest on za silny żeby go zastosować tylko na lekki ból gardła. Nie mam gorączki, głowa mnie nie boli, nie mam kataru, a same zatoki są w o wiele lepszym stanie po Zatoxinie.
  Nie biorę tej chemii

 7. balam sie wziasc po tych wpisach mam67 lat wzielam jednak juz 5 dni i nic sie nie dzieje a czuje poprawe jest ciezki ale skuteczny na przyszlosc nie bede czytac tych wpisow kazdy ma inny organizm jak narazie jest ok

 8. Dlaczego nie wycofano tego leku z obiegu? Po trzeciej dawce przeszłam horror. Czulam, jakby serce miało mi wyskoczyć, bylam oszołomiona i osłabiona. Nie bylam w stanie się ruszac. Dzis miną dwie dobry, jak to odstawilam po trzeciej dawce, a od wczoraj mam straszne kłucie w okolicy pępka i calego brzucha. To skandal, ze lekarze przepisują taką truciznę!

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.