Moloxin

Podmiot odpowiedzialnyKrka, d.d., Novo mesto
Kod ATCJ01MA14
ProceduraDCP
SubstancjaMoksyfloksacyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Moloxin?

Moloxin zawiera jako substancję czynną – moksyfloksacynę, która należy do grupy antybiotyków nazywanych fluorochinolonami. Lek Moloxin działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia.

Moloxin stosuje się u pacjentów w wieku 18 lat i starszych w leczeniu wymienionych poniżej zakażeń bakteryjnych, jeżeli są wywołane przez bakterie wrażliwe na moksyfloksacynę. Moloxin można stosować do leczenia tych zakażeń tylko wówczas, gdy zastosowanie zwykle podawanych antybiotyków nie jest możliwe lub jeśli były one nieskuteczne:
– zapalenie zatok;
– nagłe zaostrzenie przewlekłego zapalenia dróg oddechowych lub zapalenie płuc, kiedy do zakażenia nie doszło w szpitalu (oprócz ciężkich przypadków);
– lekkie do umiarkowanie ciężkich zakażeń górnego odcinka dróg rodnych (zapalenie narządów miednicy mniejszej) w tym zakażenia jajowodów oraz zakażenia błony śluzowej macicy. Lek zastosowany pojedynczo nie jest wystarczający do leczenia tego typu zakażeń, więc lekarz powinien przepisać dodatkowo inny lek przeciwbakteryjny do leczenia zakażeń górnego odcinka żeńskiego narządu rodnego.

Jeżeli podczas leczenia wymienionych poniżej zakażeń bakteryjnych nastąpiła poprawa w wyniku podawania moksyfloksacyny w postaci roztworu do infuzji, lekarz może również przepisać lek Moloxin w postaci tabletek powlekanych, w celu dokończenia leczenia: zakażenie płuc (zapalenie płuc) nabyte poza szpitalem, zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek Moloxin nie powinien być stosowany w celu rozpoczęcia leczenia dla każdego typu zakażenia skóry i tkanek miękkich lub w ciężkich zakażeniach płuc.

Jaki jest skład Moloxin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest moksyfloksacyna.

Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg moksyfloksacyny (w postaci moksyfloksacyny chlorowodorku).

Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian w rdzeniu tabletki oraz hypromeloza 6 mPa∙s, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E171) i żelaza tlenek czerwony (E172) w otoczce tabletki.

Dawkowanie preparatu Moloxin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych to 1 tabletka powlekana 400 mg raz na dobę.
Tabletki leku Moloxin stosuje się doustnie. Tabletkę należy połknąć w całości (aby zamaskować gorzki smak) popijając dużą ilością płynu. Moloxin można przyjmować niezależnie od posiłków.
Zaleca się przyjmowanie leku o tej samej porze dnia.
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów w podeszłym wieku, z małą masą ciała lub pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju zakażenia. O ile lekarz nie zalecił inaczej, zalecany czas stosowania leku Moloxin wynosi:
– nagłe nasilenie przewlekłego zapalenia oskrzeli (zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli): 5 do 10 dni
– zakażenia płuc, z wyjątkiem zapalenia płuc, które rozpoczęło się podczas leczenia szpitalnego: 10 dni
– ostre zapalenie zatok (ostre bakteryjne zapalenie zatok): 7 dni
– lekkie do umiarkowanego zakażenia górnego odcinka dróg rodnych (zapalenie narządów miednicy mniejszej), w tym zakażenie jajowodów oraz zakażenie błony śluzowej macicy: 14 dni.

Jeśli lek Moloxin jest stosowany w celu uzupełnienia cyklu leczenia moksyfloksacyną w postaci roztworu do infuzji, zalecany czas leczenia wynosi:
– zakażenia płuc nabyte poza szpitalem: 7 – 14 dni

U większości pacjentów z zapaleniem płuc zmiana na leczenie doustne moksyfloksacyną w postaci tabletek powlekanych nastąpiła w ciągu 4 dni.
– zakażenia skóry i tkanek miękkich: 7 – 21 dni.

U większości pacjentów z zakażeniami skóry i tkanek miękkich zmiana na leczenie doustne moksyfloksacyną w postaci tabletek powlekanych nastąpiła w ciągu 6 dni.
Ważne jest ukończenie pełnego cyklu leczenia, nawet jeśli po kilku dniach nastąpi poprawa samopoczucia. W razie zbyt wczesnego przerwania przyjmowania tego leku zakażenie może nie zostać całkowicie wyleczone, może dojść do nawrotu choroby lub jej pogorszenia, jak również może dojść do wytworzenia się oporności bakterii na lek Moloxin.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani przedłużać czasu leczenia (patrz punkt 2,”Informacje ważne przed zastosowaniem leku Moloxin”, „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia więcej niż jednej przepisanej tabletki na dobę, należy natychmiast zasięgnąć pomocy medycznej i, jeśli to możliwe, zabrać wszystkie pozostałe tabletki, opakowanie leku oraz niniejszą ulotkę w celu pokazania lekarzowi lub farmaceucie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Moloxin – czy mogę spożywać alkohol?

Moloxin można przyjmować niezależnie od posiłków (w tym posiłków nabiałowych).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Moloxin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Moloxin w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu na płodność podczas przyjmowania moksyfloksacyny.

Ulotka Moloxin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Moloxin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Moloxin - 400 mg/250 ml, Roztwór do infuzji (Moxifloxacinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Moloxin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Moloxin - 400 mg/250 ml, Roztwór do infuzji (Moxifloxacinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Moloxin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Moloxin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Moloxin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

87 komentarzy do “Moloxin”

  1. Brałam w swoim życiu różne leki, antybiotyki, a nie było ich mało. Wiadomo, że każdy lek ma jakieś skutki uboczne, ale czegoś tak okropnego nigdy wcześniej nie doświadczyłam. To nie lek, to bardzo szkodliwa substancja. Otrzymałam Moloxin jako drugi, rzekomo mocniejszy antybiotyk na zapalenie tchawicy i oskrzeli. Wzięłam tylko jedną tabletkę, co okazało się o jedną za dużo. Reszta poszła do kosza lub może posłuży jako dowód w sądzie. Kilkanaście minut po zażyciu poczułam okropny ucisk w klatce piersiowej i głowie, przyspieszony oddech i tętno, mdłości, skręcanie w brzuchu, duszność, obezwładniającą niemoc, oszołomienie, później senność, zimne poty, objawy jak przy zawale serca, zapaści. Musiałam wezwać pogotowie, choć nie było to łatwe z powodu problemów z mówieniem. Anomalie wykazane w EKG serca, wyjazd na SOR. Lekarze niechętnie przyjmowali do wiadomości, że to skutek Moloxinu, na siłę próbowali doszukiwać się oczywiście bezpodstawnie COVID-19. Minęło ponad 24 godziny, a samopoczucie wciąż fatalne, choć mam nadzieję, że najgorsze już za mną. Czy jest na to jakieś antidotum, odtrutka? Magnez i potas suplementowałam jeszcze przed wzięciem leku. Stanowczo odradzam tego świństwa, jest tyle innych sprawdzonych antybiotyków i metod naturalnych, nie warto się truć i jeszcze za to płacić. Kto dopuścił ten pseudolek do sprzedaży? Czyżby skutki uboczne w fazie badań były sfałszowane? Jeśli będzie pozew zbiorowy, chętnie się podpiszę.

    Odpowiedz
  2. Moloxin 400 brałam na zapalenie płuc. Żadnych skutków ubocznych i szybka poprawa. Każdy organizm jest inny, reakcje też mogą być różne.

    Odpowiedz
  3. Lekarz przepisał mi lek na przewlekłe zapalenie zatok (10 tabletek). Lek pomógł momentalnie, ale dałem radę przyjąć 8 tabletek, bo stwierdziłem, że skutecznie uporałem się z chorobą, a nie chciałem się więcej truć. Skutki uboczne to faktycznie zwalenie z nóg zaraz po wzięciu tabletki, uczucie jakby się było naćpanym, otępienie, nieprzyjemny zapach z ust jakby organizm gnił od środka i powrót tego stanu albo pogłębienie z każdą kolejną dawką. Lek skuteczny, ale skutki uboczne mogą być ciężkie. Jedyny pozytywny efekt to wyleczenie zatok i bujne sny. Trzeba bardzo uważać i podobno przyjmować magnez i witaminę K (potas) podczas brania leku, co dowiedziałem się po terapii tym świństwem. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  4. Po zażyciu 3 tabletki (czyli w 3 dniu kuracji) zaczęły się dziać ze mną okropne rzeczy – w ciągu doby przespałam w sumie tylko 3 godziny i chociaż chciałam, nie mogłam zasnąć. Kołatanie serca, nudności, zawroty głowy, utrata smaku… Dramat! Mam tylko 18 lat i naprawdę niewyniszczony organizm, ale przy tym antybiotyku o mało się nie przekręciłam, więc szczerze nie polecam.

    Odpowiedz
  5. Dziś wziąłem siódmą i ostatnią tabletkę, po opiniach bardzo się obawiałem. Jedyne efekty uboczne to lekki ucisk w klatce piersiowej, ale nie wiem, czy to po leku, czy ze stresu.

    Odpowiedz
    • Moloxin 400 mg został mi przypisany z powodu niewyleczonej poprzedniej choroby (początku zapalenia oskrzeli). Wzięłam wieczorem pierwszą tabletkę i po 2 godzinach dostałam okropnego kołatania serca, aż mi się słabo robiło. Miałam je brać przez 5 dni, ale boję się następną dawkę przyjąć. Podobne objawy miałam za każdym razem, kiedy brałam penicylinę. Aż w końcu dostałam ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego.

      Odpowiedz
  6. Dostałam ten lek na ostre zapalenie zatok. Po przeczytaniu tych opinii zmroziło mnie. Bałam się to brać, bo miałam już złe doświadczenia z różnymi antybiotykami, ale tak dokuczały zatoki, że już nie wytrzymywałam z bólu. Biorę dzisiaj ostatni dzień Moloxin i oprócz zdrowienia żadnych skutków ubocznych. Bardzo szybko ten lek działa. Trochę jestem osłabiona, ale wiadomo, jak to po antybiotyku.

    Odpowiedz
    • Wzięłam wczoraj 1 tabletkę tego antybiotyku o godz. 14:00. Po pół godzinie zaczęło mi się dziwnie w głowie kręcić, potem doszły duszności, bicie serca coraz gorzej, po godzinie miałam drgawki i nie mogłam mówić. Sąsiad zawiózł mnie do ośrodka zdrowia, tam szybko dostałam 3 zastrzyki i jakiś syrop. Spędziłam 2 godziny na obserwacji. Ciśnienie przeszło 180. Teraz minęło 24 h, a ja dalej nie mogę dojść do siebie, ciągle mi jest zimno, słabo i chce się pić.

      Odpowiedz
  7. Stosuję lek od tygodnia, dostałam go na ostre zapalenie zatok. Czuję wyraźną poprawę, jeśli chodzi o skutki uboczne, to nie zauważyłam żadnych, mimo wrażliwego żołądka. Chyba zależy od osoby, każdy lek może wywołać niepożądane działanie, ale jak ktoś źle się czuje, to trzeba odstawić od razu.

    Odpowiedz
  8. Żałuję że nie przeczytałem opinii przed przyjęciem tego syfu. Po trzeciej tabletce, a nawet już po drugiej, ogromne problemy z brzuchem i jelitami.. Biegunka, skurcze, łączyło się to z parciem na pęcherz. Myślałem że się zatrulem, ale to co w nocy przeżywalem tj ten dodatkowy ból pęcherza kazalo mi sprawdzić opinie. Dostałem go na zataki. Odstawiam od razu bo się wykończe.

    Odpowiedz
  9. Lekarz przepisał mi Moxinea (moksyfloksacyna) jako kolejny antybiotyk, bo od miesiąca nie mogłam się wyleczyć – zatoki, oskrzela, płuca. Po zażyciu 1 tabletki po ok. 3 godzinach to był jakiś horror. Puls ponad 100 w spoczynku, kołatanie serca, straszny ból głowy pulsujący, z uczuciem ucisku. Bałam się, że dostanę wylewu, że mi głowę rozsadzi. Nie mogłam wstać, podnieść głowy z poduszki. Czułam, jakby to była nie moja głowa, jakaś doczepiona. Nie mogłam dojść do WC. Szłam z pomocą po ścianach. Duże oszołomienie, szum. W nocy doszedł ból brzucha, wątroby. Po 20 godzinach od zażycia, po nocy, puls nadal ok. 100. Szum w głowie. Bardzo duże osłabienie, zawroty głowy. Nie mogłam spać, co usypiałam, to mnie wybudzało. Ucisk w klatce piersiowej. Dodam, że jestem ogólnie osobą zdrową. Nie choruję często. To był mój 4 antybiotyk w życiu. Jakbym widziała wcześniej te opinie, nigdy bym go nie wzięła. Przestrzegam! Bo skutki dla zdrowia mogą być potem nieubłagane. Straszna chemia.

    Odpowiedz
  10. Poprawa jest- zapalenia oskrzeli zadzialao juz po 3 dawce.skutek uboczny…brak checi na sen i pobudzenie jak po jakims „cukierku”

    Odpowiedz
  11. Poszłam do lekarza z lekkim bólem gardła. Chciałam sprawdzić, czy nic się nie dzieje, bo 3 tygodnie temu przeszłam grypę. Lekarz stwierdził, że mam przewlekłe zapalenie zatok i straszny obrzęk gardła. Zapisał mi Moloxin. Informowałam go, że mam przewlekłe zapalenie zatok, ale chodziłam do laryngologa i ten nie kazał mi brać żadnych antybiotyków, tylko tabletki ziołowe Zatoxin duo i steryd do nosa. Mam też alergię (biorę leki na alergię). Po przeczytaniu informacji o tym leku myślę, że jest on za silny, żeby go zastosować tylko na lekki ból gardła. Nie mam gorączki, głowa mnie nie boli, nie mam kataru, a same zatoki są w o wiele lepszym stanie po Zatoxinie. Nie biorę tej chemii.

    Odpowiedz
  12. Bałam się wziąć ten lek po przeczytaniu tych wpisów. Mam 67 lat, ale biorę go już od 5 dni i nic się nie dzieje, a czuję poprawę. Jest ciężki, ale skuteczny. Na przyszłość nie będę czytać tych wpisów, każdy ma inny organizm. Jak na razie jest ok.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz