Konsultacja merytoryczna:

Maxipime

Cefepim, substancja czynna leku Maxipime, jest antybiotykiem, który działa bakteriobójczo poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej. Charakteryzuje się szerokim zakresem działania bakteriobójczego na drobnoustroje Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym także na większość szczepów opornych na aminoglikozydy i cefalosporyny trzeciej generacji.

U dorosłych lek Maxipime jest wskazany do leczenia niżej wymienionych zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na działanie cefepimu:
– zakażenia dolnych dróg oddechowych (w tym zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli),
– zakażenia układu moczowego (niepowikłane i powikłane, w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek),
– zakażenia skóry i tkanek miękkich,
– zakażenia w obrębie jamy brzusznej (w tym zapalenie otrzewnej i zapalenie dróg żółciowych),
– zakażenia w obrębie miednicy mniejszej,
– posocznica,
– gorączka u chorych z neutropenią (leczenie empiryczne); monoterapia cefepimem jest wskazana w empirycznym leczeniu gorączki u chorych z neutropenią. U pacjentów z dużym ryzykiem wystąpienia ciężkiego zakażenia (np. u pacjentów, u których chorobą podstawową jest niedociśnienie lub nowotwory układu krwiotwórczego lub przebyli ostatnio zabieg przeszczepienia szpiku kostnego, lub mają ciężką lub długotrwałą neutropenię) stosowanie antybiotyku w monoterapii może nie być właściwe. Brak wystarczających danych potwierdzających skuteczność stosowania u tych pacjentów cefepimu w monoterapii.
Lek Maxipime jest także wskazany w zapobieganiu zakażeniom u pacjentów poddanych zabiegom chirurgicznym w obrębie jamy brzusznej.

U dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy lek Maxipime jest wskazany do leczenia niżej wymienionych zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na działanie cefepimu:
– zapalenie płuc,
– zakażenia układu moczowego (niepowikłane i powikłane, w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek),
– zakażenia skóry i tkanek miękkich,
– posocznica,
– empiryczne leczenie gorączki u chorych z neutropenią; monoterapia cefepimem jest wskazana w empirycznym leczeniu gorączki u chorych z neutropenią. U pacjentów z dużym ryzykiem wystąpienia ciężkiego zakażenia (np. u pacjentów, u których chorobą podstawową jest niedociśnienie lub nowotwory układu krwiotwórczego lub przebyli ostatnio zabieg przeszczepienia szpiku kostnego, lub mają ciężką lub długotrwałą neutropenię) stosowanie antybiotyku w monoterapii może nie być właściwe. Brak wystarczających danych potwierdzających skuteczność stosowania u tych pacjentów cefepimu w monoterapii;
– bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Kiedy jest to możliwe, lekarz zaleci wykonanie odpowiednich posiewów bakteryjnych i przeprowadzenie testów określających wrażliwość drobnoustroju chorobotwórczego na cefepim. Empiryczne leczenie lekiem Maxipime można rozpocząć przed uzyskaniem wyników badania mikrobiologicznego, jednak zależnie od tych wyników w razie konieczności lekarz odpowiednio zmodyfikuje antybiotykoterapię.

Ze względu na szeroki zakres działania bakteriobójczego, obejmujący bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, lek Maxipime może być zastosowany w monoterapii przed rozpoznaniem drobnoustroju chorobotwórczego. U pacjentów zagrożonych zakażeniami mieszaną florą bakteryjną tlenową i beztlenową, w tym zakażeniami z możliwym udziałem bakterii niewrażliwych na cefepim, zaleca się jednoczesne rozpoczęcie terapii lekiem działającym na beztlenowce, nim dojdzie do identyfikacji drobnoustrojów, które wywołały zakażenie. Niezwłocznie po otrzymaniu wyników badań mikrobiologicznych lekarz zadecyduje czy istnieje konieczność kontynuowania leczenia skojarzonego cefepimem z innym lekiem przeciwbakteryjnym.

Serdecznie zachęcamy do zakupów za pośrednictwem naszego sklepu - przejdź do BL Market.

Więcej informacji na temat leku Maxipime:

Skład

Substancją czynną leku jest cefepim.

– Substancja czynna: cefepim (w postaci dichlorowodorku jednowodnego)

Fiolka 500 mg – 500 mg
Fiolka 1 g – 1 g
Fiolka 2 g – 2 g

– Substancja pomocnicza: L-arginina q.s. w celu uzyskania (po rozpuszczeniu proszku) pH roztworu o wartości 4,7

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie / stosowanie

Dokładny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyckach

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Maxipime, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W ciężkich przypadkach przedawkowania, zwłaszcza u pacjentów z osłabioną czynnością nerek, zastosowanie hemodializy umożliwia usunięcie cefepimu z organizmu. Dializa otrzewnowa nie jest w tym przypadku skuteczna. Przypadkowe przedawkowanie występowało po podaniu dużych dawek pacjentom z zaburzoną czynnością nerek.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pokarm, napoje (alkohol)

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Badania wpływu cefepimu na rozrodczość, prowadzone na myszach, szczurach i królikach, nie wykazały żadnych dowodów zaburzenia zdolności reprodukcyjnych lub szkodliwego oddziaływania na płód; brak jednak odpowiednich badań klinicznych w tym zakresie prowadzonych u kobiet ciężarnych. Dlatego lek Maxipime może być stosowany w czasie ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.

Cefepim przenika do mleka matek w bardzo małych ilościach. Należy zachować ostrożność stosując lek Maxipime u kobiet karmiących.

Maxipime ulotka

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Maxipime, 500 mg, 1 g, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 39 razy

Rozmiar plku 176.00 KB

ChPL

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Maxipime m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Maxipime, 1 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 36 razy

Rozmiar plku 225.50 KB


Maxipime, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 34 razy

Rozmiar plku 226.00 KB

Maxipime cena

Cena Maxipime i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Maxipime.

Maxipime opinie - forum pacjentów

Stosujesz Maxipime? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz