Suprax

Suprax to lek na receptę, którego substancją czynną jest cefiksym. Jest to doustny antybiotyk cefalosporynowy trzeciej generacji o działaniu bakteriobójczym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Suprax jest wskazany do stosowania w leczeniu różnych ostrych i przewlekłych zakażeń wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze wrażliwe na cefiksym, takich jak zakażenia dolnych i górnych dróg oddechowych, niepowikłane zakażenia dróg moczowych oraz ostre rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Suprax jest cefiksym − doustny antybiotyk cefalosporynowy trzeciej generacji. Ma on działanie bakteriobójcze. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Ze względu na dużą odporność cefiksymu na beta-laktamazy wiele drobnoustrojów chorobotwórczych opornych na penicyliny i cefalosporyny jest wrażliwych na cefiksym.

Suprax jest wskazany do stosowania w leczeniu następujących ostrych i przewlekłych zakażeń wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze wrażliwe na cefiksym:
– zakażenia dolnych dróg oddechowych: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc;
– zakażenia górnych dróg oddechowych: zakażenia nosa, gardła i uszu (zapalenie ucha środkowego, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie gardła);
– niepowikłane zakażenia dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie pęcherza i moczowodu, niepowikłane odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie cewki moczowej;
– ostre rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej.

Skład

5 ml zawiesiny zawiera substancje czynną: 100 mg cefiksymu (Cefiximum) w postaci 111,92 mg trójwodzianu cefiksymu
Pozostałe składniki to: sodu benzoesan, guma ksantanowa, aromat truskawkowy, sztuczny Dragoco 9/795485, sacharoza.

Dawkowanie

Lek do stosowania doustnego.

Pacjenci dorośli
Zalecana dawka dobowa to 200 mg do 400 mg dla dorosłych. Lek można przyjmować jednorazowo lub w dwóch dawkach podzielonych. Suprax można przyjmować przed, po i w trakcie posiłku. Dostępne są również tabletki powlekane 200 mg.

Pacjenci w wieku podeszłym
Jeśli nie występuje ciężka niewydolność nerek, nie ma konieczności zmiany dawkowania. Jeżeli lekarz stwierdził u pacjenta poważne zaburzenia czynności nerek, zaleci zmniejszenie dawki dobowej leku.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku Suprax u niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy.

Zalecana dawka to dla dzieci i młodzieży wynosi od 3 do 8 mg/kg mc. na dobę.

Dawka dobowa w zależności od masy ciała
poniżej 6 kg 1 × 2,5 ml (1 × 1/2 miarki) lub 2 × 1,25 ml (2 × 1/4 miarki)
6,0-12,5 kg 1 × 5 ml (1 × 1 miarka) lub 2 × 2,5 ml (2 × 1/2 miarki)
12,5-25,0 kg 1 × 10 ml (1 × 2 miarki) lub 2 × 5 ml (2 × 1 miarka)
25,0-37,5 kg 1 × 15 ml (1 × 3 miarki) lub 2 × 7,5 ml (2 × 11/2 miarki)
powyżej 37,5 kg lub wiek powyżej 12 lat 1 × 20 ml (1 × 4 miarki) lub 2 × 10 ml (2 × 2 miarki)

Sposób przygotowania leku do stosowania. Przed przystąpieniem do sporządzania zawiesiny należy wstrząsnąć butelką, aby rozbić zawarty w niej proszek. Następnie napełnić butelkę świeżą wodą do poziomu zaznaczonego na etykiecie i dobrze wstrząsnąć butelką. Pozostawić na chwilę zawiesinę do „odstania”, a następnie dopełnić wodą do poziomu zaznaczonego na etykiecie. Po ponownym, dokładnym wytrząśnięciu zawiesina jest gotowa do użycia.

Podczas przechowywania w temperaturze 25°C (temperatura pokojowa) zawiesina utrzymuje niezmienioną aktywność i smak przez okres 2 tygodni. Każdorazowo przed podaniem należy silnie wstrząsnąć zawiesiną. Po wytrząśnięciu odstawić butelkę na chwilę, aby opadła powstała piana. Zawiesinę z leku Suprax można sporządzać jedynie z użyciem wody. Nie należy do tego celu stosować mleka ani soku.

Czas trwania leczenia
O długości leczenia decyduje lekarz. W większości chorób czas ten waha się od 7 do 10 dni.

Nie należy zmieniać dawkowania leku bez zalecenia lekarza.

Przedawkowanie

Nieznane są objawy toksyczne po przedawkowaniu cefiksymu.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Suprax, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Pokarm nie wpływa na wchłanianie leku.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zostało ustalone bezpieczeństwo stosowania cefiksymu u kobiet w ciąży. Cefiksym przenika przez łożysko.

Nie należy stosować leku w ciąży, a szczególnie w pierwszym trymestrze. W wyjątkowych sytuacjach można zastosować lek w ciąży, jeśli lekarz podejmie taką decyzję.

Nie wiadomo, czy cefiksym jest wydzielany do mleka kobiecego. Jednak nie należy stosować leku Suprax w czasie karmienia piersią. Po rozpoczęciu leczenia tym antybiotykiem należy na czas stosowania leku przerwać karmienie piersią

Ulotka Suprax


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Suprax (forum)

Stosujesz Suprax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Suprax. Podziel się doświadczeniami na forum.