Suprax

Substancją czynną leku Suprax jest cefiksym − doustny antybiotyk cefalosporynowy trzeciej generacji. Ma on działanie bakteriobójcze. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Ze względu na dużą odporność cefiksymu na beta-laktamazy wiele drobnoustrojów chorobotwórczych opornych na penicyliny i cefalosporyny jest wrażliwych na cefiksym.

Suprax jest wskazany do stosowania w leczeniu następujących ostrych i przewlekłych zakażeń wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze wrażliwe na cefiksym:
– zakażenia dolnych dróg oddechowych: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc;
– zakażenia górnych dróg oddechowych: zakażenia nosa, gardła i uszu (zapalenie ucha środkowego, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie gardła);
– niepowikłane zakażenia dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie pęcherza i moczowodu, niepowikłane odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie cewki moczowej;
– ostre rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej.

Uwaga! Planujesz schudnąć, chciałbyś poprawić jakość życia seksualnego? A może cierpisz na bezsenność lub dokucza Ci ból stawów i kości? Jeżeli choć jedna z wymienionych kwestii dotyczy Ciebie, zajrzyj na BL Zakupy.

Jaki jest skład Suprax, jakie substancje zawiera?

5 ml zawiesiny zawiera substancje czynną: 100 mg cefiksymu (Cefiximum) w postaci 111,92 mg trójwodzianu cefiksymu
Pozostałe składniki to: sodu benzoesan, guma ksantanowa, aromat truskawkowy, sztuczny Dragoco 9/795485, sacharoza.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Suprax – jak stosować ten lek?

Lek do stosowania doustnego.

Pacjenci dorośli
Zalecana dawka dobowa to 200 mg do 400 mg dla dorosłych. Lek można przyjmować jednorazowo lub w dwóch dawkach podzielonych. Suprax można przyjmować przed, po i w trakcie posiłku. Dostępne są również tabletki powlekane 200 mg.

Pacjenci w wieku podeszłym
Jeśli nie występuje ciężka niewydolność nerek, nie ma konieczności zmiany dawkowania. Jeżeli lekarz stwierdził u pacjenta poważne zaburzenia czynności nerek, zaleci zmniejszenie dawki dobowej leku.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku Suprax u niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy.

Zalecana dawka to dla dzieci i młodzieży wynosi od 3 do 8 mg/kg mc. na dobę.

Dawka dobowa w zależności od masy ciała
poniżej 6 kg 1 × 2,5 ml (1 × 1/2 miarki) lub 2 × 1,25 ml (2 × 1/4 miarki)
6,0-12,5 kg 1 × 5 ml (1 × 1 miarka) lub 2 × 2,5 ml (2 × 1/2 miarki)
12,5-25,0 kg 1 × 10 ml (1 × 2 miarki) lub 2 × 5 ml (2 × 1 miarka)
25,0-37,5 kg 1 × 15 ml (1 × 3 miarki) lub 2 × 7,5 ml (2 × 11/2 miarki)
powyżej 37,5 kg lub wiek powyżej 12 lat 1 × 20 ml (1 × 4 miarki) lub 2 × 10 ml (2 × 2 miarki)

Sposób przygotowania leku do stosowania. Przed przystąpieniem do sporządzania zawiesiny należy wstrząsnąć butelką, aby rozbić zawarty w niej proszek. Następnie napełnić butelkę świeżą wodą do poziomu zaznaczonego na etykiecie i dobrze wstrząsnąć butelką. Pozostawić na chwilę zawiesinę do „odstania”, a następnie dopełnić wodą do poziomu zaznaczonego na etykiecie. Po ponownym, dokładnym wytrząśnięciu zawiesina jest gotowa do użycia.

Podczas przechowywania w temperaturze 25°C (temperatura pokojowa) zawiesina utrzymuje niezmienioną aktywność i smak przez okres 2 tygodni. Każdorazowo przed podaniem należy silnie wstrząsnąć zawiesiną. Po wytrząśnięciu odstawić butelkę na chwilę, aby opadła powstała piana. Zawiesinę z leku Suprax można sporządzać jedynie z użyciem wody. Nie należy do tego celu stosować mleka ani soku.

Czas trwania leczenia
O długości leczenia decyduje lekarz. W większości chorób czas ten waha się od 7 do 10 dni.

Nie należy zmieniać dawkowania leku bez zalecenia lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nieznane są objawy toksyczne po przedawkowaniu cefiksymu.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Suprax, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Suprax – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm nie wpływa na wchłanianie leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Suprax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zostało ustalone bezpieczeństwo stosowania cefiksymu u kobiet w ciąży. Cefiksym przenika przez łożysko.

Nie należy stosować leku w ciąży, a szczególnie w pierwszym trymestrze. W wyjątkowych sytuacjach można zastosować lek w ciąży, jeśli lekarz podejmie taką decyzję.

Nie wiadomo, czy cefiksym jest wydzielany do mleka kobiecego. Jednak nie należy stosować leku Suprax w czasie karmienia piersią. Po rozpoczęciu leczenia tym antybiotykiem należy na czas stosowania leku przerwać karmienie piersią

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Suprax i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Suprax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Suprax. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Suprax, 100 mg/5 ml, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Cefiximum)
Suprax, 200 mg, tabletki powlekane (Cefiximum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Suprax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Suprax, 100 mg/5 ml, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Cefiximum)
Suprax, 200 mg, tabletki powlekane (Cefiximum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Suprax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(4 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.