Cetix

Cetix to antybiotyk z grupy cefalosporyn, którego substancją czynną jest cefiksym. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie ucha środkowego, zatok, układu moczowego. Cetix jest dostępny na receptę. Wskazany jest do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Cetix zawiera substancję czynną o nazwie cefiksym. Należy on do grupy antybiotyków zwanych cefalosporynami, które stosuje się w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie.

Lek Cetix stosuje się u dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy, u młodzieży i u dorosłych w leczeniu:
– zakażenia ucha środkowego,
– zakażenia wywołującego zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli,
– niepowikłanego ostrego zakażenia pęcherza moczowego,
– niepowikłanego zakażenia nerek.

Skład

Substancją czynną leku jest cefiksym. Każde 5 ml gotowej zawiesiny doustnej zawiera 100 mg cefiksymu w postaci cefiksymu trójwodnego (111,9 mg).

Pozostałe składniki leku to: sacharoza, guma ksantan, sodu benzoesan (E211), aromat pomarańczowy (Flavour durarome orange) [substancje smakowe, maltodekstryna, sacharoza, lecytyna sojowa (E322), krzemu dwutlenek (E551)].

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowana dawka

Dorośli
400 mg (= 20 ml gotowej zawiesiny) raz na dobę, w dawce pojedynczej, lub 200 mg (= 10 ml) 2 razy na dobę co 12 godzin.

Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności modyfikacji dawki, jeśli czynność nerek jest prawidłowa.

Młodzież w wieku 12 lat i starsza
Młodzieży w wieku 12 lat i starszej podaje się tę samą dawkę, co dorosłym.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Stosuje się 8 mg cefiksymu na kg masy ciała na dobę, w dawce pojedynczej lub w dwóch podzielonych dawkach podawanych co 12 godzin.

Kliknij, aby zobaczyć szczegółową tabelę dawkowania

Niewydolność nerek
Cefiksym można podawać pacjentom z zaburzeniem czynności nerek. U pacjentów z klirensem kreatyniny 20 ml/min lub większym można zastosować standardową dawkę i schemat dawkowania. U pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 20 ml/min/1,73 m² nie należy przekraczać dawki 200 mg raz na dobę. Dzieciom w wieku poniżej 12 lat z klirensem kreatyniny poniżej 20 ml/min/1,73 m² dawkę 4 mg cefiksymu/kg masy ciała należy podawać tylko raz na dobę.

Sporządzanie zawiesiny

60 ml zawiesiny doustnej: do sporządzenia zawiesiny należy użyć miarki znajdującej się w pudełku tekturowym. Dodać 40 ml wody w dwóch porcjach i po każdym dodaniu wstrząsnąć.

100 ml zawiesiny doustnej: do sporządzenia zawiesiny należy użyć miarki znajdującej się w pudełku tekturowym. Dodać 66 ml wody w dwóch porcjach i po każdym dodaniu wstrząsnąć.

Gotowa zawiesina ma postać lepkiego płynu o barwie od prawie białej do bladożółtej.

Dobrze wstrząsnąć butelką przed każdym zastosowaniem leku.
Do odmierzania przepisanej dawki zawiesiny służy plastikowa strzykawka doustna z podziałką.
Plastikowa strzykawka doustna jest dołączona do opakowania.

Sposób użycia strzykawki doustnej
1. Przed użyciem dobrze wstrząsnąć butelką, a następnie zdjąć nakrętkę.
2. Zdjąć osłonę strzykawki i wprowadzić strzykawkę do butelki.
3. Pociągnąć za tłok, aby otok cylindra zrównał się z zaznaczoną na tłoku wartością przepisanej dawki.
4. Wyjąć strzykawkę z butelki.
5. W jamie ustnej siedzącego prosto pacjenta należy umieścić koniec strzykawki, skierowany do wewnętrznej strony policzka.
6. Powoli naciskać tłok strzykawki, aby podawanie leku nie spowodowało zakrztuszenia. NIE wyciskać leku silnym strumieniem.
7. Powtarzać w ten sam sposób kroki 2-6, aż do podania dawki całkowitej.
8. Po podaniu dawki założyć nakrętkę na butelkę. Rozłożyć strzykawkę na części i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Tłok i cylinder pozostawić do wyschnięcia.

Czas trwania leczenia
Leczenie trwa zwykle 7 dni. Można je przedłużyć do 14 dni w zależności od ciężkości zakażenia. Leczenie ostrego niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego u kobiet trwa od 1 do 3 dni.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent omyłkowo przyjmie większą niż zalecana dawkę leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Cetix można stosować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Cetix


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Cetix (forum)

Stosujesz Cetix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

9 komentarzy do “Cetix”

 1. Czy ktoś niechcący zastosował źle cetix? Tzn zamiast 40ml dał 80ml? i co teraz? Dziecko miało brać 10 dni antybiotyk i dostaje 1,1 ml ale z 80ml co oznacza że dostaje za małą miarkę.

  Odpowiedz
 2. Zachorowałem na ostre zapalenie oskrzeli. Lekarz przepisał mi tabletki na 10 dni. Po 7-miu czułem się bardzo dobrze, lekko tylko kasłałem. Żadnych ubocznych objawów nie miałem.

  Odpowiedz
 3. Tak, tak sugerujcie się opiniami innych. Firmy wydają miliony dolarów na badania kliniczne, ale i tak opinia Sebixa lub Karyny najważniejsza.

  Odpowiedz
 4. Moje dziecko bralo to. Nie pomoglo mu bardzo. Jeszcze w trakcie brania zlapal kolejna infekcje. Tydz po antybiotyku znow goraczka i wszystko powrocilo .

  Odpowiedz
 5. Podobnie jak Helens, straszne osłabienie. Ok 4-5 dnia brania powoli ustąpiło, ale w moim przypadku 14 dni brania tego antybiotyku nie przyniosło poprawy.

  Odpowiedz
 6. Ja zazywalam tabletki 7 sztuk. Bylam bardzo zadowolona z dzialania. Tylko ten lek mi pomógl w zapaleniu płuc,a objawow ubocznych nie miałam.

  Odpowiedz
 7. Stosowałam lek w tabletkach. Wywołał on u mnie silne biegunki trwające 14 dni z częstotliwością 15 razy na dzień ! Nigdy więcej już nie zażyje tego leku.

  Odpowiedz
  • Okropne doświadczenie. Po 3 dniach stosowania Cetix 400 a miałam zapisane przez lekarza na 7 dni,dostałam silne bole w dole brzucha i biegunkę trwająca od 8 godziny do 16,00. Do tego wymioty i bóle w mostku. SOR mnie szybko przyjął-pomogli.Nawodnili kroplówki i leki. Bóle w mostku od tabletki-podrażniony przełyl. Leczę teraz konsekwencje cetix.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cetix. Podziel się doświadczeniami na forum.