Konsultacja merytoryczna:

Sumamed

Sumamed - ulotka, opinie, cena, dawkowanie, zamienniki

Sumamed zawiera jako substancję czynną azytromycynę, która jest antybiotykiem azalidowym z grupy makrolidów o szerokim zakresie działania. Działa bakteriobójczo na wrażliwe drobnoustroje.

Sumamed, 250 mg, kapsułki twarde, jest wskazany w leczeniu wymienionych niżej zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę.
− Zakażenia górnych dróg oddechowych: bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie zatok.
− Ostre zapalenie ucha środkowego.
− Zakażenia dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, lekkie do umiarkowanie ciężkiego zapalenie płuc, w tym śródmiąższowe.
− Zakażenia skóry i tkanek miękkich: róża, liszajec oraz wtórne ropne zapalenie skóry; rumień wędrujący – pierwszy objaw boreliozy z Lyme.
− Choroby przenoszone drogą płciową: niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis.

Serdecznie zachęcamy do zakupów za pośrednictwem naszego sklepu - przejdź do BL Market.

Więcej informacji na temat leku Sumamed:

Skład

– Substancją czynną leku jest azytromycyna w postaci azytromycyny dwuwodnej.
Każda kapsułka twarda zawiera 250 mg azytromycyny.

– Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian.
Skład kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), błękit patentowy (E 131), czerń brylantowa BN (E 151), czerwień koszenilowa (E 124).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie / stosowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek stosuje się doustnie.

Dawkowanie u dorosłych oraz u dzieci i młodzieży o masie ciała powyżej 45 kg
Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem rumienia wędrującego)
Całkowita dawka azytromycyny wynosi 1,5 g w ciągu 3 dni (500 mg w pojedynczej dawce dobowej).
Alternatywnie, tę samą dawkę całkowitą (1500 mg) można podawać również przez 5 dni: 500 mg w pierwszym dniu leczenia i po 250 mg od drugiego do piątego dnia leczenia.

Rumień wędrujący
Dawka całkowita wynosi 3 g i należy ją zażyć w następującym schemacie: pierwszego dnia 1 g (4 kapsułki po 250 mg), a następnie 500 mg (2 kapsułki) od drugiego do piątego dnia, w pojedynczych dawkach dobowych.

Niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis
1 g (4 kapsułki po 250 mg) w pojedynczej dawce.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku stosuje się tę samą dawkę jak u pozostałych dorosłych pacjentów. Ze względu na ryzyko wystąpienia chorób serca zaleca się ostrożność w stosowaniu leku u tych pacjentów.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby, należy powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ może być konieczne zmniejszenie zwykle stosowanej dawki leku. Leku nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Sposób podawania
Azytromycynę należy przyjmować doustnie, raz na dobę.
Sumamed w postaci kapsułek twardych 250 mg należy przyjmować w całości, co najmniej 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku. Kapsułki należy połykać w całości.

Przedawkowanie

Działania niepożądane, które występowały po przyjęciu leku w dawkach większych niż zalecane, były podobne do tych, które opisywano po podaniu prawidłowych dawek. Charakterystyczne objawy po przedawkowaniu antybiotyków makrolidowych to: przemijająca utrata słuchu, silne nudności, wymioty i biegunka.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W przypadku przedawkowania zaleca się podanie węgla aktywnego oraz zastosowanie leczenia objawowego, a jeżeli konieczne, leczenia podtrzymującego czynności życiowe.

Pokarm, napoje (alkohol)

Sumamed w postaci kapsułek twardych 250 mg należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Lek może być stosowany w okresie ciąży tylko wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przewyższa ryzyko dla dziecka.

Karmienie piersią
Azytromycyna przenika do mleka kobiecego. Zaleca się, aby nie karmić piersią w czasie leczenia azytromycyną, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Płodność
W badaniach płodności przeprowadzonych na gryzoniach, odnotowano zmniejszenie współczynnika zachodzenia w ciążę po podaniu azytromycyny. Znaczenie wyników tych badań dla ludzi nie jest znane.

Sumamed ulotka

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

SUMAMED, 250 mg, kapsułki twarde (Azithromycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 59 razy

Rozmiar plku 167.32 KB


SUMAMED, 500 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji (Azithromycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 72 razy

Rozmiar plku 192.71 KB


SUMAMED, 125 mg, tabletki powlekane (Azithromycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 20 razy

Rozmiar plku 168.53 KB


SUMAMED, 500 mg, tabletki powlekane (Azithromycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 245 razy

Rozmiar plku 172.98 KB

ChPL

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Sumamed m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

SUMAMED, 250 mg, kapsułki twarde (Azithromycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 19 razy

Rozmiar plku 217.08 KB


SUMAMED, 500 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji (Azithromycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 28 razy

Rozmiar plku 265.94 KB


SUMAMED, 125 mg, tabletki powlekane (Azithromycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 12 razy

Rozmiar plku 217.51 KB


SUMAMED, 500 mg, tabletki powlekane (Azithromycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 70 razy

Rozmiar plku 218.87 KB

Sumamed cena

Cena Sumamed i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Sumamed.

Sumamed opinie - forum pacjentów

Stosujesz Sumamed? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Sumamed”

  1. Jak można ten lek wprowadzić na rynek mało że odpłatność wynosi 100 % dla ubezpieczonego (skandal) cena z kosmosu to lek powoduje duże bóle pleców , jest mało skuteczny ( angina ), znacznie pogorszenie zdrowia chorego, utrata galopująca wagi ciała wagi , kłopoty z oddychaniem itp.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz