Azycyna

AZYCYNA zawiera jako substancję czynną azytromycynę, która jest antybiotykiem należącym do grupy zwanej makrolidami, o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Działa bakteriobójczo na wrażliwe drobnoustroje.

Lek w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej wskazana jest w leczeniu wymienionych niżej zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę.
· Zakażenia górnych dróg oddechowych: bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie migdałków,
zapalenie zatok (patrz także punkt 2).
· Ostre zapalenie ucha środkowego.
· Zakażenia dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, lekkie do umiarkowanie ciężkiego zapalenie płuc, w tym śródmiąższowe.
· Zakażenia skóry i tkanek miękkich: róża, liszajec oraz wtórne ropne zapalenia skóry; rumień wędrujący (pierwszy objaw boreliozy z Lyme).

Jaki jest skład Azycyna, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest azytromycyna w postaci azytromycyny dwuwodnej.
200 mg/5 ml: 5 ml sporządzonej zawiesiny zawiera 200 mg azytromycyny.

Pozostałe składniki to: sacharoza, sodu ortofosforan bezwodny, hydroksypropyloceluloza,
guma ksantyn, aromat wiśniowy trusil, aromat bananowy, aromat waniliowy, krzemionka koloidalna.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Azycyna – jak stosować ten lek?

Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej

Lek stosuje się doustnie.
W zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem rumienia wędrującego) całkowita dawka wynosi 30 mg/kg mc., czyli 10 mg/kg mc. raz na dobę przez 3 dni.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dawkowanie u dzieci i młodzieży zależy od masy ciała. (szczegółowa tabela znajduje się w załączonej ulotce)

W leczeniu rumienia wędrującego całkowita dawka wynosi 60 mg/kg mc. podawana w następujący sposób: 20 mg/kg mc. pierwszego dnia, następnie 10 mg/kg mc. raz na dobę od 2 do 5 dnia leczenia.

Sposób podawania
Azycynę należy podawać raz na dobę. Zawiesinę należy przyjmować co najmniej godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku.

Sporządzoną zawiesinę należy podawać doustnie, za pomocą dołączonej do opakowania dwustronnej łyżeczki-miarki lub strzykawki. Wstrząsnąć przed każdym użyciem! Po podaniu dziecku leku, należy podać mu trochę herbaty lub soku do popicia, aby lek nie pozostał w ustach.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Działania niepożądane, które występowały po przyjęciu leku w dawkach większych niż zalecane, były podobne do tych, które opisywano po podaniu zwykle stosowanych dawek. Charakterystyczne objawy po przedawkowaniu to: przemijająca utrata słuchu, silne nudności, wymioty i biegunka. W razieprzedawkowania zaleca się podanie węgla leczniczego oraz zastosowanie leczenia objawowego, jak również ogólne leczenie podtrzymujące czynności życiowe.W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Azycyna – czy mogę spożywać alkohol?

Azycynę należy przyjmować co najmniej godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Azycyna w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lek może być stosowany w okresie ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. Azytromycyna przenika do mleka kobiecego. Zaleca się, aby nie karmić piersią w czasie oraz do dwóch dni po zakończeniu leczenia azytromycyną. Następnie karmienie piersią można kontynuować.

Ulotka Azycyna – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:



Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:



Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Azycyna? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

1 komentarz do “Azycyna”

  1. Podałam ten lek synowi skoro zapisał go lekarz. Po 3 tabletce dostał wysypki podobnej do różyczki i nie wiem co już mu podać aby ten lek zneutralizować Syn 13 lat jest cały w czerwonych kropkach. Jeśli wiedziałabym ,że tak zareaguje to nigdy bym tego leku nie podała.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz