Azimycin

Podmiot odpowiedzialnyTarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A.
Kod ATCJ01FA10
ProceduraNAR
SubstancjaAzytromycyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Azimycin?

Lek Azimycin zawiera jako substancję czynną azytromycynę. Azytromycyna jest antybiotykiem azalidowym należącym do grupy makrolidów. Działa przeciwbakteryjnie na wiele drobnoustrojów.

Lek jest stosowany w leczeniu następujących zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę:
– zakażenia górnych dróg oddechowych: np. zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok;
– zakażenia dolnych dróg oddechowych: np. zapalenie oskrzeli, śródmiąższowe i odoskrzelowe
– zapalenie płuc;
– zakażenia skóry i tkanek miękkich: np. rumień wędrujący (pierwszy okres boreliozy z Lyme), róża, liszajec, wtórne ropne zapalenie skóry.

Jaki jest skład Azimycin, jakie substancje zawiera?

Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej

Substancją czynną leku jest azytromycyna (w postaci dwuwodnej).

Azimycin, 100 mg/5 ml – 5 ml zawiesiny zawiera 100 mg azytromycyny w postaci azytromycyny dwuwodnej.

Azimycin, 200 mg/5 ml – 5 ml zawiesiny zawiera 200 mg azytromycyny w postaci azytromycyny dwuwodnej.

Ponadto lek zawiera: bezwodny węglan sodu, benzoesan sodu, karmeloza sodowa, glicyna,
dwutlenek tytanu, krzemionka koloidalna bezwodna, laurylosiarczan sodu, aromat malinowy, aromat truskawkowy, aromat pomarańczowy, sacharoza.

Tabletki powlekane

Jedna tabletka powlekana zawiera:
substancja czynna: azytromycyna (w postaci dwuwodnej) 125 mg, 250 mg, 500 mg

substancje pomocnicze:

rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana preżelowana, powidon, celuloza mikrokrystaliczna
typ 101, celuloza mikrokrystaliczna typ 102, karboksymetyloskrobia
sodowa, magnezu stearynian

otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek

Dawkowanie preparatu Azimycin – jak stosować ten lek?

Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
W zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych oraz w zakażeniach skóry i tkanek miękkich, z wyjątkiem rumienia wędrującego, całkowita dawka wynosi 30 mg/kg masy ciała, czyli 10 mg/kg masy ciała raz na dobę przez 3 dni.

Dawkowanie u dzieci w zależności od masy ciała (szczególowa tabela znajduje się w załączonej ulotce)

W leczeniu rumienia wędrującego całkowita dawka wynosi 60 mg/kg masy ciała. Pierwszego dnia terapii podaje się 20 mg/kg masy ciała, a następnie od 2. do 5. dnia leczenia, podaje się raz na dobę 10 mg/kg masy ciała. U dzieci o masie ciała poniżej 14 kg zaleca się stosowanie leku , proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, o mocy 100 mg/5 ml, a u dzieci  o masie ciała powyżej 14 kg – o mocy 200 mg/5 ml. Dostępne są również tabletki o mocy: 125 mg, 250 mg i 500 mg, przeznaczone dla dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 45 kg.

Sposób podawania
Lek należy podawać doustnie, raz na dobę. Lek można podawać niezależnie od posiłków, jeśli jednak podczas leczenia azytromycyną u pacjenta pojawią się dolegliwości żołądkowe, zaleca się podawanie leku podczas jedzenia. Zawiesinę należy podawać dołączoną do opakowania łyżeczką miarową lub dozownikiem strzykawkowym. Łyżeczka miarowa z podziałką umożliwia podanie 1,25 ml, 2,5 ml i 5 ml zawiesiny. Dozownik strzykawkowy umożliwia podanie do 5 ml zawiesiny z dokładnością do 0,1 ml.

Azimycin, 100 mg/5 ml
5 ml zawiesiny zawiera 100 mg azytromycyny;
2,5 ml zawiesiny zawiera 50 mg azytromycyny;
1,25 ml zawiesiny zawiera 25 mg azytromycyny;
0,1 ml zawiesiny zawiera 2 mg azytromycyny.

Azimycin, 200 mg/5 ml
5 ml zawiesiny zawiera 200 mg azytromycyny;
2,5 ml zawiesiny zawiera 100 mg azytromycyny;
1,25 ml zawiesiny zawiera 50 mg azytromycyny;
0,1 ml zawiesiny zawiera 4 mg azytromycyny.

Przed każdym pobraniem zawiesinę należy energicznie wstrząsnąć. Po podaniu dziecku leku zaleca się podać mu do popicia trochę herbaty lub soku, by lek nie pozostawał w ustach.

Sposób sporządzania zawiesiny

Azimycin, 100 mg/5 ml
Butelka zawierająca 10 g proszku (o pojemności 35 ml)
Do butelki zawierającej 10 g proszku dodać, za pomocą dozownika strzykawkowego,
14 ml przegotowanej, ostudzonej wody – otrzymuje się 20 ml zawiesiny. Wstrząsać do uzyskania jednorodnej zawiesiny.

Azimycin, 200 mg/5 ml
Butelka zawierająca 15 g proszku (o pojemności 60 ml)
Do butelki zawierającej 15 g proszku dodać, za pomocą dozownika strzykawkowego, 21 ml przegotowanej, ostudzonej wody – otrzymuje się 30 ml zawiesiny. Wstrząsać do uzyskania jednorodnej zawiesiny.

Butelka zawierająca 10 g proszku (o pojemności 35 ml)
Do butelki zawierającej 10 g proszku dodać, za pomocą dozownika strzykawkowego, 14 ml przegotowanej, ostudzonej wody – otrzymuje się 20 ml zawiesiny. Wstrząsać do uzyskania jednorodnej zawiesiny.

Tabletki powlekane

Dzieci (od 6 m.ż. do 45 kg masy ciała)
Zwykle stosuje się dawkę 10 mg/kg mc. raz na dobę przez 3 dni.
Dla dzieci, które mogą połknąć tabletkę przeznaczony jest preparat Azimycin w dawce 125 mg. Pozostałym dzieciom należy podawać azytromycynę w postaci zawiesiny. Jeśli w trakcie stosowania leku pacjent odnosi wrażenie, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, powinien zwrócić się do lekarza.

Sposób podawania
Azytromycynę należy stosować raz na dobę

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawami przedawkowania azytromycyny, tak jak i w przypadku innych makrolidów, są zaburzenia słuchu oraz nasilone objawy żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka). W przypadku przedawkowania należy natychmiast odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Azimycin – czy mogę spożywać alkohol?

Po podaniu dziecku leku zaleca się podać mu do popicia trochę herbaty lub soku, by lek nie pozostawał w ustach.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Azimycin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży należy unikać stosowania leku Azimycin w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna zastosowanie leku za bezwzględnie konieczne.

Jeśli pacjentka karmi piersią nie zaleca się karmienia piersią podczas i do dwóch dni po zakończeniu leczenia lekiem Azimycin.

Ulotka Azimycin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Azimycin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Azimycin - 200 mg/5 ml, Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Azithromycinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Azimycin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Azimycin - 200 mg/5 ml, Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Azithromycinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Azimycin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Azimycin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Azimycin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

2 komentarze do “Azimycin”

  1. Okropny lek. Po godzinie od zażycia myślałam, że wyląduję w szpitalu. Potworny ból brzucha, do takiego stopnia, że myślałam, że stracę przytomność. Do tego biegunka. Na drugi dzień poprosiłam o zmianę antybiotyku.

    Odpowiedz
  2. Lek bardzo skuteczny. Trzeci dzień bez bólu zatok, a był straszny. Skutki uboczne: skok ciśnienia, kołatanie serca i dodatkowe tabletki na ciśnienie, wędrujące skurcze po plecach. Myślę, że przejdzie. Trochę strachu, ale po 2-4 dniach powinno się unormować.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz