Azytromycyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Azytromycyna – antybiotyk zaliczany do grupy makrolidów. Makrolidy działają poprzez zahamowanie rozwoju komórek bakteryjnych. Azytromycyna posiada szerokie spektrum działania, co oznacza, że wykazuje aktywność w stosunku do licznych gatunków bakterii i może być stosowana w licznych zakażeniach. Wskazaniem do stosowania azytromycyny jest ostre zapalenie zatok i ucha środkowego, zapalenie gardła, migdałków, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis.
Azytromycynę charakteryzuje krótki czas leczenia, który zazwyczaj wynosi od 1 do 5 dni. Dawkowanie i postać leku dobiera indywidualnie lekarz w zależności od wieku i dolegliwości pacjenta.
Podczas przyjmowania antybiotyku warto stosować probiotyki, które wykazują pozytywny wpływ na przewód pokarmowy, przywracając prawidłowy skład flory bakteryjnej. Probiotyki mogą zapobiec wielu działaniom niepożądanym ze strony przewodu pokarmowego.
Możliwe działania niepożądane: często pojawia się ból głowy, zawroty głowy, ból brzucha, nudności, wymioty, jadłowstręt, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, ból stawów, zmęczenie, wysypka, świąd.
Uwaga: Nie zaleca się przyjmowania jakiegokolwiek antybiotyku na własną rękę bez konsultacji z lekarzem.