Lek Azithromycin ZIM należy do grupy antybiotyków zwanych makrolidami. Jest to antybiotyk stosowany w leczeniu infekcji zlokalizowanych w różnych częściach ciała wywołanych przez bakterie.
Lek Azithromycin ZIM przenika do zainfekowanych tkanek, gdzie uwalniany jest powoli w czasie, zwalczając bakterie przez kilka dni po przyjęciu ostatniej dawki.
Jakie infekcje leczy się Azithromycin ZIM?
Azithromycin ZIM jest wskazana w leczeniu niektórych zakażeń wywołanych przez wrażliwe drobnoustroje, takich jak: zapalenie migdałków i (lub) gardła, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich (np. ropnie), a także choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoea.
Jaki jest skład Azithromycin ZIM, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest azytromycyna.
Każda tabletka powlekana zawiera 524,1 mg azytromycyny dwuwodnej, co odpowiada 500 mg azytromycyny (Azithromycinum).
– Pozostałe składniki to:
Rdzeń:
Skrobia kukurydziana
Laktoza jednowodna
Karmeloza sodowa (E466)
Powidon (K30) (E1201)
Krzemionka koloidalna bezwodna
Kroskarmeloza sodowa
Talk (E553b)
Magnezu stearynian.
Otoczka:
Opadry II 85F18422 White:
Alkohol poliwinylowy częściowo zhydrolizowany (E1203)
Tytanu dwutlenek (E171)
Makrogol 3350 (E1521)
Talk (E553b).
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Azytromycyna
Dawkowanie preparatu Azithromycin ZIM – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka
U osób dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 45 kg zalecana dawka w większości wskazań wynosi 500 mg raz na dobę (1 tabletka o mocy 500 mg), a czas trwania leczenia wynosi 3 dni.
W leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową wywołanych przez Chlamydia trachomatis lub Haemophilus ducreyi zalecana dawka to 1 g podawane jednorazowo (2 tabletki o mocy 500 mg), przez Neisseria gonorrhea zalecana dawka to 1 g lub 2 g w połączeniu z 250 mg lub 500 mg ceftriaksonu.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Tabletki Azithromycin ZIM należy podawać wyłącznie dzieciom o masie ciała powyżej 45 kg.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują zaburzenia nerek lub wątroby. Lekarz może potrzebować zmienić zwykłą dawkę.
Sposób podawania
Podanie doustne.
Tabletki leku Azithromycin ZIM należy przyjmować, popijając wodą lub innym napojem, z jedzeniem lub bez jedzenia.
Najbardziej korzystny czas przyjmowania leku
Lek należy podawać, najlepiej o tej samej porze, codziennie, z posiłkiem lub bez posiłku. Azithromycin ZIM należy przyjmować tylko raz na dobę.
Średni czas trwania leczenia
Aby leczenie produktem Azithromycin ZIM było skuteczne, należy je przeprowadzić je co najmniej przez 3 dni, jednak działanie Azithromycin ZIM trwa dłużej.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli jakaś osoba (na przykład dziecko) przypadkowo przyjmie zbyt wiele tabletek Azithromycin ZIM na raz, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Azithromycin ZIM – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Azithromycin ZIM 500 mg należy przyjmować, popijając wodą lub innym napojem, z jedzeniem lub bez jedzenia.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Azithromycin ZIM w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Brak wystarczającego doświadczenia w leczeniu kobiet w ciąży azytromycyną. Ze względów
ostrożności, leczenie kobiet w ciąży powinno być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Lekarz
musi zdecydować, czy taka wyjątkowa sytuacja ma miejsce.
Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lekarz zdecyduje, czy lek Azithromycin ZIM może być stosowany w okresie karmienia piersią. Substancja czynna leku Azithromycin ZIM (azytromycyna) przenika do mleka ludzkiego. Jak dotąd nie zaobserwowano poważnych działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią. U niemowlęcia karmionego piersią może wystąpić m.in. nadwrażliwość, zaburzenie flory jelitowej i kolonizacja grzybicza.
Ulotka Azithromycin ZIM – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Azithromycin ZIM?
Cena Azithromycin ZIM i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Azithromycin ZIM.Opinie o Azithromycin ZIM - forum pacjentów
Stosujesz Azithromycin ZIM? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.