Leki przeciwbólowe dla Pań w ciąży
Tabletki przeciwbólowe w ciąży
Ból w ciąży może mieć różnego rodzaju podłoże, dlatego jego objawowe leczenie powinno być w przypadkach wzbudzających wątpliwości konsultowane z lekarzem. Kobieta w ciąży nie może swobodnie przyjmować wszystkich leków przeciwbólowych, gdyż wiele z nich przenika do płodu, mogąc powodować negatywne skutki. W zależności od źródła bólu można stosować różne metody jego leczenia. Zasada, jaką powinno się kierować, to przyjmowanie leków jedynie w ostateczności.
Przyjmowanie leków przeciwbólowych w ciąży
Jeżeli konieczne jest przyjęcie leku przeciwbólowego, należy wiedzieć jaka substancja czynna i w jakiej ilości znajduje się w produkcie. Za bezpieczne substancje czynne, w zależności od trymestru ciąży uznawane są:
paracetamol – zasadniczo potencjalnie bezpieczny przez cały okres ciąży, przenika do łożyska, ale przyjmowany w minimalnych dawkach przez krótki okres nie ma odnotowanych skutków ubocznych, należy do grupy B, ibuprofen, naproksen, ketoprofen oraz diklofenak – zaliczane do grupy B, ale jedynie w II trymestrze. Ich każdorazowe użycie powinno być konsultowane z lekarzem.
Ponieważ brak jest badań przeprowadzonych na ludziach dotyczących szkodliwości leków z grupy NLPZ na płód, lepiej unikać ich stosowania.
Inne sposoby na walkę z bólem
W zależności od źródła bólu, możliwe są również inne metody na radzenie sobie z nim w trakcie ciąży. Mogą być to delikatne zioła, masaż czy techniki relaksacyjne. Każdorazowe występowanie różnorodnych bóli w ciąży warto omówić na najbliższej wizycie kontrolnej u lekarza.