Rapigard to lek zawierający substancję czynną paracetamol, który należy do grupy leków zwanych analgetykami. Stosuje się go w leczeniu objawowym łagodnego do umiarkowanego bólu i (lub) gorączki. Rapigard można stosować u dorosłych, młodzieży i dzieci, jednak nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 9 lat. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Rapigard. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Rapigard i jakie są wskazania do stosowania?
Rapigard zawiera substancje czynną paracetamol, która należy do grupy leków zwanych analgetykami (leków przeciwbólowych).
Lek Rapigard stosuje się w leczeniu objawowym łagodnego do umiarkowanego bólu i (lub) gorączki.
Lek Rapigard można stosować u dorosłych, młodzieży i dzieci, lecz nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 9 lat.
Jaki jest skład Rapigard, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda kapsułka, miękka zawiera 500 mg paracetamolu.
Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki: makrogol 400, makrogol 600, woda oczyszczona, glikol propylenowy, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna.
Osłonka kapsułki: żelatyna, sorbitol ciekły, częściowo odwodniony, woda oczyszczona, glicerol, tytanu dwutlenek (E171).
Zawiera śladowe ilości alkoholu izopropylowego, triglicerydów nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, lecytyny sojowej.
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Paracetamol.Dawkowanie preparatu Rapigard – jak stosować?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Sposób użycia:
Kapsułkę należy połknąć popijając dużą ilością wody (pół szklanki).
Zalecana dawka:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (masa ciała >55 kg):
1 lub 2 kapsułki (500 mg – 1g) jednorazowo, maksymalnie 6 kapsułek (3 g) na dobę.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 15 lat:
Dzieci w wieku od 9 do 12 lat (30 – 40 kg): 1 kapsułka (500 mg) jednorazowo, 3 – 4 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 12 do 15 lat (40 – 55 kg): 1 kapsułka (500 mg) jednorazowo, 4 – 6 razy na dobę.
Mniejsza częstość podawania jest przenaczona dla młodszych dzieci w danej grupie wiekowej.
U dzieci w wieku poniżej 12 lat nie należy stosować dawki większej niż 60 mg/kg mc./dobę.
• Leku Rapigard nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 9 lat.
• Należy zachować przynajmniej 4 godzinne odstępy między podaniem kolejnych dawek leku.
• Nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
• Nie należy przekraczać zalecanych dawek.
• Jeśli objawy gorączki i (lub ) bólu powtórzą się, stosowanie leku może być powtórzone według zalecanego schematu dawkowania.
• Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż przez 5 dni lub gorączka przez dłużej niż 3 dni lub te objawy nasilają się lub wystąpią inne objawy, stosowanie leku należy przerwać i skontaktować się z lekarzem.
Skuteczna dawka dobowa nie może być większa niż 60 mg/kg mc./dobę (więcej niż 2 g/dobę) w następujących przypadkach:
• u dorosłych o masie ciała mniejszej niż 50 kg
• w łagodnej do umiarkowanej niewydolności wątroby, zespole Gilberta (rodzinna żółtaczka niehemolityczna)
• odwodnieniu
• chronicznym niedożywieniu.
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według innych zaleceń lekarza.
W przypadku wrażenia że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjął dawkę większa niż zalecana należy natychmiast zasiegnąć porady lekarza lub farmaceuty. Zażycie dawki większej niż zalecana może spowodować wystąpienie nudności, wymiotów, braku apetytu. Zażycie kilka razy maksymalnej dawki dobowej jedorazowo może spowodować bardzo cieżkie uszkodzenie wątroby. Zwykle nie występuje utrata przytomności. Tym niemniej, pacjent powinien niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Jeśli pacjentowi nie zostanie w odpowiednim czasie udzielona stosowna pomoc, uszkodzenie wątroby może być nieodwracalne.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rapigard – czy mogę spożywać alkohol?
U pacjentów z przewlekłą chorobą alkoholową stosowana dawka nie może być większa niż 2 g (4 kapsułki) na dobę. Długotrwałe stosowanie paracetamolu i jednoczesne picie alkoholu może spowodować uszkodzenie wątroby z przedawkowaniem paracetamolu.
Nie należy pić alkoholu w okresie stosowania leku Rapigard.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Rapigard w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Lek Rapigard może być stosowany podczas ciąży. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę oraz jak najkrócej. Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy konieczne jest częstsze stosowanie leku.
Karmienie piersią
Mimo, że paracetamol przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią, nie ma on wpływu na dzieci karmione mlekiem matki. Paracetamol może być stosowany krótkotrwale u kobiet karmiących piersią w zalecanych dawkach.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Rapigard
Ulotka Rapigard – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
RAPIGARD, 500 mg, kapsułki, miękkie (Paracetamol) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 3 razy
Rozmiar plku 338.65 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
RAPIGARD, 500 mg, kapsułki, miękkie (Paracetamol) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 5 razy
Rozmiar plku 338.65 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Rapigard w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Rapigard
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Rapigard? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.