Leki na zakrzepice i tabletki przeciwzakrzepowe

Lista leków przeciwzakrzepowych stosowanych w leczeniu schorzeń związanych z nadmierną krzepliwością krwi.

Zobacz także:

Anemia
Arytmia
Choroby krwi i układu krwiotwórczego (hematologiczne)
Hemoroidy
Miażdżyca
Nadciśnienie
Niewydolność serca
Niskie ciśnienie (niedociśnienie)
Obniżenie stężenia cholesterolu
Zawał serca
Żylaki
Wszystkie leki kardiologiczne

Leki przeciwzakrzepowe stosowane są w leczeniu schorzeń, których głównym objawem jest nadmierna krzepliwość krwi. Ich działanie opiera się na zatrzymywaniu procesu agregacji (zlepiania się płytek krwi), który prowadzi do powstawania zagrażających życiu zakrzepów. Podstawowym składnikiem leków przeciwzakrzepowych są antykoagulanty, ale specyfiki te zawierają również kwas acetylosalicylowy, heparynę czy wyciągi roślinne.

Leki przeciwzakrzepowe – kto powinien je stosować?

Leki przeciwzakrzepowe zalecane są w profilaktyce udaru mózgu, zatoru naczyniowego oraz innych chorób układu krążenia (zawał serca, zatorowość, zakrzepica żylna, miażdżyca i choroba niedokrwienna serca). Powinny je przyjmować również osoby długotrwale unieruchomione (nieprzytomni i osoby starsze), ofiary wypadków, które noszą gips, pacjenci poddawani rozległym operacjom chirurgicznym i kardiologicznym.

Rodzaje preparatów na rozrzedzenie krwi

Leki przeciwzakrzepowe można podzielić ze względu na drogę podania (preparaty doustne, dożylne i podskórne) oraz ze względu na ich dostępność – wydawane na receptę i bez recepty. Do leków przepisywanych prze lekarzy na receptę zaliczyć można: antagonistów witaminy K, leki pośrednio hamujące aktywność trombiny oraz leki bezpośrednio hamujące aktywność czynnika krzepnięcia Xa. Leki przeciwzakrzepowe dostępne bez recepty to specyfiki zawierające kwas acetylosalicylowy oraz te, mające w składzie niefrakcjonowaną heparynę, podawaną miejscowo na skórę.

Skuteczność terapii lekami przeciwzakrzepowymi uzależniona jest przede wszystkim od prawidłowego ich dawkowania. Przez cały okres leczenia należy pozostawać pod opieką lekarza i konsultować z nim wszystkie objawy niepożądane.

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, dławicy piersiowej, stabilnej choroby wieńcowej i innym schorzeń o podłożu kardiologicznym:

Amlodypina
Bisoprolol
Chinapryl
Cylazapryl
Doksazosyna
Enalapryl
Hydrochlorotiazyd
Indapamid
Irbesartan
Karwedylol
Kwas acetylosalicylowy
Lerkanidypina
Lidokaina
Lizynopryl
Losartan
Metoprolol
Nebiwolol
Olmesartan medoksomilu
Peryndopryl
Ramipryl
Rozuwastatyna
Telmisartan
Walsartan
Witamina B1 (tiamina)
Witamina E (α-Tokoferol)
Wodoroasparginian magnezu

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia żylaków i innych chorób zakrzepowo-zatorowych.

Enoksaparyna sodowa
Heparyna sodowa
Nagietek
Kasztanowiec
Rutozyd (rutyna)
Trokserutyna

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia hemoroidów:

Kasztanowiec
Tlenek cynku