Clopidogrel Krka d.d.

Clopidogrel Krka to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną klopidogrel. Jest to lek przeciwpłytkowy, który zmniejsza możliwość tworzenia się zakrzepów krwi. Wskazany jest dla dorosłych pacjentów w celu zapobiegania tworzeniu się zakrzepów w stwardniałych naczyniach krwionośnych, które mogą prowadzić do wystąpienia zdarzeń związanych z miażdżycą tętnic. Jest również wskazany dla dorosłych pacjentów z zawałem mięśnia sercowego, udarem niedokrwiennym lub rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Clopidogrel Krka d.d. zawiera klopidogrel i należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi są bardzo małymi ciałkami we krwi, które zlepiają się ze sobą podczas krzepnięcia krwi. Zapobiegając temu zlepianiu, leki przeciwpłytkowe zmniejszają możliwość tworzenia się zakrzepów krwi (procesu, który nazywa się zakrzepicą).

Clopidogrel Krka d.d. stosowany jest u osób dorosłych, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów w stwardniałych miażdżycowo naczyniach krwionośnych (tętnicach) w procesie znanym jako miażdżyca tętnic, które mogą prowadzić do wystąpienia zdarzeń związanych z miażdżycą tętnic (takich jak: udar mózgu, zawał serca lub zgon).

Pacjentowi został przepisany lek Clopidogrel Krka d.d., żeby zapobiec zakrzepom krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych ciężkich przypadków, ponieważ:
– u pacjenta występuje miażdżycowe twardnienie tętnic (zwane także miażdżycą tętnic) i
– u pacjenta poprzednio wystąpił zawał serca, udar mózgu lub występuje stan znany jako
choroba tętnic obwodowych;
– u pacjenta wystąpił ból silnegosilny ból typu w klatce piersiowej znany jako ,, ”niestabilna dławica piersiowa” lub „zawał mięśnia sercowego” (zawał serca). W celu leczenia tego schorzenia lekarz może umieścić stent w zablokowanej lub zwężonej tętnicy, celem przywrócenia skutecznego przepływu krwi. Pacjent powinien także zażywać kwas acetylosalicylowy (substancja obecna w wielu lekach, stosowana zarówno w celu łagodzenia bólu i obniżenia gorączki, jak i w zapobieganiu krzepnięciu krwi), zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego;
– u pacjenta występuje nieregularne bicie serca, czyli tzw. „migotanie przedsionków” i pacjent nie może przyjmować leków nazywanych „doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi” (antagoniści witaminy K), które zapobiegają powstawaniu nowych i powiększaniu się istniejących zakrzepów krwi. Lekarz prowadzący powinien poinformować pacjenta, że doustne leki przeciwzakrzepowe są w takich przypadkach bardziej skuteczne niż kwas acetylosalicylowy, albo jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z lekiem Clopidogrel Krka d.d. . W przypadku braku możliwości stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych i braku zagrożenia silnym krwawieniem lekarz powinien przepisać lek Clopidogrel Krka d.d. z kwasem acetylosalicylowym.

Skład

Substancją czynną leku jest klopidogrel. Każda tabletka powlekana zawiera 75 mg klopidogrelu (w postaci chlorowodorku).
– Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon (typ A), makrogol 6000, olej rycynowy uwodorniony (patrz punkt 2 załączonej ulotki ,,Clopidogrel Krka d.d. zawiera olej rycynowy uwodorniony’’) w rdzeniu tabletki oraz alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), talk i makrogol 3000 w otoczce tabletki.

Dawkowanie

Zalecana dawka leku Clopidogrel Krka d.d. to 75 mg na dobę, przyjmowane doustnie o tej samej porze każdego dnia, z posiłkiem lub bez posiłku. Dawkowanie to dotyczy także pacjentów ze stanem zwanym „migotaniem przedsionków” (nieregularny rytm serca).

Jeśli u pacjenta wystąpiły silne bóle w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa lub zawał serca), lekarz może przepisać od razu na rozpoczęcie leczenia 300 mg leku Clopidogrel Krka d.d. (4 tabletki po 75 mg). Potem zalecana dawka leku Clopidogrel Krka d.d. to jedna tabletka 75 mg na dobę (jak powyżej).

Lek należy przyjmować tak długo jak zaleca lekarz.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym ze względu na zwiększone powodu wystąpienia zwiększonego ryzyka krwawienia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania tego leku w okresie ciąży.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży, powinna poradzić się lekarza prowadzącego lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Clopidogrel Krka d.d., powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ stosowanie klopidogrelu w okresie ciąży nie jest zalecane.

Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka karmi piersią lub gdy planuje karmić piersią, powinna poradzić się lekarza prowadzącego przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Clopidogrel Krka d.d.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Clopidogrel Krka d.d. (forum)

Stosujesz Clopidogrel Krka d.d.? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Clopidogrel Krka d.d.. Podziel się doświadczeniami na forum.