TROMBEX

CO TO JEST I JAK DZIAŁA TROMBEX? – OPIS I WSKAZANIA

Trombex zawiera klopidogrel i należy do grupy leków przeciwpłytkowych. Płytki krwi są bardzo małymi strukturami we krwi, które zlepiają się ze sobą podczas krzepnięcia krwi. Zapobiegając procesowi zlepiania, leki przeciwpłytkowe zmniejszają możliwość tworzenia zakrzepów krwi (procesu, który nazywa się zakrzepicą).

Lek Trombex jest stosowany w celu zapobiegania tworzeniu zakrzepów (skrzeplin) w stwardniałych miażdżycowo naczyniach krwionośnych (tętnicach), proces ten nazywany jest zakrzepicą naczyń, które mogą prowadzić do wystąpienia zdarzeń związanych z miażdżycą tętnic (takich jak: udar, zawał serca lub zgon).

Lek Trombex przepisuje się osobom dorosłym, aby zapobiegać zakrzepom krwi i zmniejszyć ryzyko tych ciężkich przypadków ponieważ:
– u pacjenta występuje miażdżycowe stwardnienie tętnic (zwane miażdżycą tętnic) oraz
– u pacjenta w przeszłości wystąpił zawał serca, udar lub występuje stan znany jako choroba tętnic obwodowych lub
– u pacjenta wystąpił ostry ból w klatce piersiowej zwany „niestabilną dławicą piersiową” lub „zawał mięśnia sercowego” (zawał serca). W celu leczenia tego schorzenia, lekarz może umieścić stent w zablokowanej lub zwężonej tętnicy, aby przywrócić skuteczny przepływ krwi. Lekarz prowadzący powinien także zalecić pacjentowi stosowanie kwasu acetylosalicylowego (substancja obecna w wielu lekach, stosowana zarówno w celu łagodzenia bólu i obniżenia gorączki, jak i w zapobieganiu krzepnięciu krwi).
– u pacjenta występuje nieregularne bicie serca, stan nazywany „migotaniem przedsionków” i pacjent nie może przyjmować leków nazywanych „doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi” (antagoniści witaminy K), które zapobiegają tworzeniu się nowych zakrzepów i zapobiegają powiększaniu się istniejących zakrzepów. Lekarz powinien poinformować pacjenta, że „doustne leki przeciwzakrzepowe” są w takich przypadkach bardziej skuteczne niż kwas acetylosalicylowy lub jednoczesne stosowanie leku Trombex i kwasu acetylosalicylowego. Lekarz powinien przepisać Trombex i kwas acetylosalicylowy, jeśli pacjent nie może przyjmować „doustnych leków przeciwzakrzepowych” i nie występuje u niego ryzyko poważnego krwawienia.

SKŁAD TROMBEX, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest klopidogrel. Każda tabletka zawiera 75 mg klopidogrelu (w postaci klopidogrelu wodorosiarczanu).

Pozostałe składniki to: rdzeń: mannitol, olej rycynowy uwodorniony, celuloza mikrokrystaliczna, makrogol 6000, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona; otoczka: Opadry 32K14834 typ II: laktoza jednowodna, hypromeloza, triacetyna, żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), wosk Carnauba.

JAKIE JEST DAWKOWANIE TROMBEX? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Zalecana dawka leku Trombex to 75 mg na dobę, przyjmowana doustnie o tej samej porze każdego dnia, z posiłkiem lub bez posiłku. Dawkowanie to dotyczy także pacjentów ze stanem zwanym „migotaniem przedsionków” (nieregularny rytm serca).

Jeśli u pacjenta wystąpiły silne bóle w klatce piersiowej (niestablina dławica piersiowa lub zawał serca), lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu na początku leczenia jednorazowej dawki 300 mg leku Trombex (4 tabletki po 75 mg). Następnie zalecana dawka leku Trombex to jedna tabletka 75 mg na dobę (jak powyżej).

Lek Trombex należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz..

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI TROMBEX, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Należy skontaktować się z lekarzem lub z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia krwawienia.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Lek można stosować podczas posiłku lub niezależnie od posiłku.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ TROMBEX W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa ciążę, powinna powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie przed zastosowaniem leku Trombex. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Trombex, należy niezwłocznie skonsultować to z lekarzem, ponieważ stosowanie klopidogrelu podczas ciąży nie jest zalecane.

Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania tego leku. Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmienie piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi przed przyjęciem leku.

ULOTKA LEKU TROMBEX – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – TROMBEX CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - TROMBEX CENA, REFUNDACJA

TROMBEX OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here