Klopidogrel

Klopidogrel – to prolek hamujący agregację płytek krwi, czyli ich zlepianie. Prolek nie wykazuje aktywności farmakologicznej tylko jeden z jego metabolitów, który pod wpływem odpowiedniego enzymu powstaje w wątrobie. Klopidogrel stosowany jest w leczeniu miażdżycy, aby zapobiec zakrzepom szczególnie u osób z zawałem, udarem, z chorobą tętnic obwodowych oraz u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym.  

Klopidogrel stosuje się raz dziennie, często w skojarzonej terapii z kwasem acetylosalicylowym. O takiej terapii decyduje lekarz i nie zaleca się stosowania kwasu acetylosalicylowego na własną rękę. Największe działanie przeciwpłytkowe leku następuje po 3 – 7 dniach i utrzymuje się do 5 dni po odstawieniu klopidogrelu.

Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): krwiak, siniak, krwawienia z nosa, krwotok żołądkowo-jelitowy, biegunka, zaparcia, wymioty, niestrawność, bóle brzucha, wysypka, świąd.

Uwaga: Lek wydłuża czas krwawienia, przez co utrudnione zostaje jego tamowanie. Należy niezwłocznie poinformować lekarza o niecodziennych krwawieniach, podając czas trwania oraz miejsce krwawienia. 

Pobrałeś dokument - przy okazji zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje o lekach