Plavix

Plavix to lek przeciwpłytkowy, który zawiera substancję czynną klopidogrel. Klopidogrel jest prolekiem, który hamuje agregację (sklejanie) płytek krwi. Lek jest stosowany w celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowym związanym z miażdżycą u osób dorosłych, u których wystąpiły lub istnieje ryzyko wystąpienia takich stanów jak zawał mięśnia sercowego, udar niedokrwienny czy rozpoznana choroba tętnic obwodowych. Plavix jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Plavix zawiera klopidogrel i należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi są bardzo małymi ciałkami we krwi, które zlepiają się ze sobą podczas krzepnięcia krwi. Zapobiegając temu zlepianiu, leki przeciwpłytkowe zmniejszają możliwość tworzenia się zakrzepów krwi (procesu, który nazywa się zakrzepicą).

Plavix stosuje się u dorosłych pacjentów, aby zapobiec tworzeniu się w stwardniałych miażdżycowo naczyniach krwionośnych (tętnicach) zakrzepów (skrzeplin), które mogą prowadzić do wystąpienia zdarzeń związanych z miażdżycą tętnic (takich jak: udar mózgu, zawał serca lub zgon).

Plavix przepisuje się, żeby zapobiec zakrzepom krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych ciężkich przypadków, ponieważ:
– u pacjenta występuje miażdżycowe stwardnienie tętnic (zwane także miażdżycą tętnic) i
– u pacjenta poprzednio wystąpił zawał serca, udar mózgu lub występuje stan znany jako choroba tętnic obwodowych lub
– u pacjenta wystąpił silny ból w klatce piersiowej znany jako „niestabilna dławica piersiowa” lub „zawał mięśnia sercowego” (zawał serca). W celu leczenia tego schorzenia lekarz może umieścić stent w zablokowanej lub zwężonej tętnicy, celem przywrócenia skutecznego przepływu krwi. Lekarz prowadzący powinien także przepisać kwas acetylosalicylowy (substancja obecna w wielu lekach, stosowana zarówno w celu łagodzenia bólu i obniżenia gorączki, jak i w zapobieganiu krzepnięciu krwi).
– u pacjenta występuje nieregularne bicie serca, czyli tzw. „migotanie przedsionków” i pacjent nie może przyjmować leków nazywanych „doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi” (antagoniści witaminy K), które zapobiegają powstawaniu nowych i powiększaniu się istniejących zakrzepów krwi. Lekarz prowadzący powinien poinformować pacjenta, że doustne leki przeciwzakrzepowe są w takich przypadkach bardziej skuteczne niż kwas acetylosalicylowy albo jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z lekiem Plavix. W przypadku braku możliwości stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych i braku zagrożenia silnym krwawieniem lekarz powinien przepisać lek Plavix z kwasem acetylosalicylowym.

Skład

Substancją czynną leku jest klopidogrel. Każda tabletka zawiera 75 mg klopidogrelu (w postaci wodorosiarczanu).

Pozostałe składniki to (patrz punkt 2 „Plavix zawiera laktozę” i „Plavix zawiera olej rycynowy uwodorniony”):
– Rdzeń tabletki: mannitol (E 421), olej rycynowy uwodorniony, celuloza mikrokrystaliczna, makrogol 6000 i hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona,
– Otoczka: laktoza jednowodna (cukier mleczny), hypromeloza (E 464), triacetyna (E 1518), żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171)
– Substancja nabłyszczająca: wosk Carnauba.

Dawkowanie

Zalecana dawka leku Plavix to 75 mg na dobę, przyjmowana doustnie o tej samej porze każdego dnia, z posiłkiem lub bez posiłku. Dawkowanie to dotyczy także pacjentów ze stanem zwanym „migotaniem przedsionków” (nieregularny rytm serca).

Jeśli u pacjenta wystąpiły silne bóle w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa lub zawał serca), lekarz prowadzący może przepisać od razu na rozpoczęcie leczenia 300 mg leku Plavix (1 tabletka po 300 mg lub 4 tabletki po 75 mg). Potem zalecana dawka leku Plavix to jedna tabletka 75 mg na dobę (jak powyżej).

Plavix należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz prowadzący.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Plavix można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży, powinna poradzić się lekarza prowadzącego lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Plavix, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ stosowanie klopidogrelu w okresie ciąży nie jest zalecane.

Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub gdy planuje karmić piersią, powinna poradzić się lekarza prowadzącego przed zastosowaniem tego leku.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Plavix

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Plavix (forum)

Stosujesz Plavix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Plavix”

  1. Przyjmuję Plavix 75 mg (tabletki powlekane) już trzeci miesiąc o stałej porze (15 minut po śniadaniu)
    po tym jak miałam zapalenie woreczka żółciowego i udar. Nie ma u mnie działania skutków ubocznych z powodu stosowania tego leku. W ulotce przy tym leku nie ma natomiast informacji odnośnie spożywania alkoholu jeśli stosuje się ten lek i czy alkohol spożywany okazyjnie może w tym przypadku zaszkodzić?
    Termin wizyty u lekarza prowadzącego mam bardzo odległy stad też jest tutaj mój wpis.

    Odpowiedz
  2. Po kilku dniach rozpoczęły się problemy z żołądkiem. Wiem, że muszę to zażywać przez 12 m-cy, Pegorel po wszczepieniu stentów ,Czeka mnie gastroskopia oczyścicie prywatnie bo NFZ Długie kolejki.Ledwie funkcjonuję,od dwóch miesięcy ścisła dieta Typu kleik ryżowy na wodzie i cienkie zupki.Objawy się ciągle nasilają.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Plavix. Podziel się doświadczeniami na forum.