Leki na osteoporozę

Lista leków stosowanych w profilaktyce i leczeniu osteoporozy.

Zobacz także:

Dna moczanowa
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Zwyrodnienia stawów
Wszystkie leki na zdrowe mięśnie, stawy i kości

Osteoporoza, jest chorobą, należącą do grupy schorzeń szkieletowych. W końcowej nieleczonej fazie prowadzi do złamań kości, nawet podczas drobnych urazów tzw. złamań osteoporotycznych. Najczęściej tyczą się kości przedramienia, kręgosłupa, szyjki kości udowej, mogą zdarzyć się również w innych miejscach podatnych na złamania. Jest to spowodowane zaburzeniami jakości i struktury kości, a także zmniejszeniem gęstości mineralnej tkanki.

Osteoporoza pierwotna i wtórna

– Pierwotna – Jest to najpopularniejsza forma występowania tej choroby. Powstaje w konsekwencji starzenia się układu kostnego. Najczęściej diagnozowana jest u mężczyzn w podeszłym wieku, oraz u kobiet w trakcie lub po okresie menopauzy. Jest to nieunikniona choroba pojawiająca się w wyniku procesu starzenia się kości u kobiet ok. 40lat i u mężczyzn ok.45lat. Natomiast działanie określonych czynników może przyspieszyć rozwój choroby. Określoną grupę negatywnych przyczyn, można wyeliminować za pomocą prowadzenia odpowiedniego trybu życia.

– Wtórna – Jest znacznie rzadziej występującym rodzajem osteoporozy. Najczęściej pojawia się w wyniku chorób hormonalnych (cukrzycy, nadczynności tarczycy, nadczynności przytarczyc, przedwczesnej menopauzy), układu pokarmowego w szczególności związanych z zaburzeniami wchłaniania, przewlekłych zwłaszcza zapalnych lub innych współistniejących. A także w przypadku przyjmowania określonych leków (glikokortykosteroidy, heparyna, leki przeciwpadaczkowe). Może ukazać się u osób w młodym wieku.

Przykładowe substancje czynne stosowane w osteoporozie:

Kwas zoledronowy
Estradiol
Kwas alendronowy
Witamina D3 (cholekalcyferol)
Kalcyfediol
Glukonian wapnia
Kwas ibandronowy
Laktoglukonian wapnia
Węglan wapnia