Aclasta

Aclasta to lek zawierający substancję czynną – kwas zoledronowy. Należy on do grupy leków zwanych bisfosfonianami. Stosuje się go u kobiet po menopauzie i dorosłych mężczyzn z osteoporozą lub w osteoporozie wywołanej leczeniem kortykosteroidami stosowanymi w leczeniu zapalenia, oraz w chorobie Pageta kości u dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Activelle

Activelle to lek hormonalny stosowany w terapii zastępczej u kobiet, u których upłynął co najmniej rok od ostatniej miesiączki. Preparat zawiera estradiol i noretysteron, które pomagają w łagodzeniu objawów niedoboru estrogenów, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się, zaburzenia snu, suchość pochwy i zmniejszenie libido. Ponadto, Activelle może być stosowany w celu zapobiegania osteoporozie u kobiet po menopauzie zwiększając gęstość kości.

Adrovance

Adrovance to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie. Zawiera alendronian sodu i cholekalcyferol (witaminę D3). Alendronian sodu pomaga w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy poprzez zahamowanie aktywności osteoklastów, komórek odpowiedzialnych za rozkład tkanki kostnej. Witamina D3 jest niezbędna dla prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu z diety, co jest kluczowe dla zdrowia kości.

Alenato

Lek Alenato zawiera substancję czynną o nazwie alendronian sodu. Jest to lek z grupy bisfosfonianów, stosowany w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza. Alenato działa poprzez hamowanie procesów resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia ich masy i wytrzymałości.

Alendran 70

Alendran 70 to lek z grupy bisfosfonianów, który wpływa na mineralizację kości. Jest stosowany w leczeniu osteoporozy i innych chorób tkanki kostnej. Preparat zawiera substancję alendronian sodu, która zapobiega utracie masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku postępowania choroby. Alendran 70 zmniejsza ryzyko wystąpienia złamań kręgów i szyjki kości udowej.

Alendromax

Alendromax to lek z grupy bisfosfonianów, stosowany w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza. Preparat zawiera substancję czynną o nazwie alendronian sodu, która zapobiega utracie masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku postępowania choroby. Alendromax działa poprzez hamowanie procesów resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia ich masy i wytrzymałości.

Alendronat Aurobindo

Alendronat Aurobindo to lek stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn. Działa poprzez zwiększanie masy, gęstości i wytrzymałości kości, co pomaga w zapobieganiu złamaniom. Jest dostępny na receptę.

Alendronat Bluefish

Alendronat Bluefish to lek z grupy bisfosfonianów, który wpływa na mineralizację kości. Jest stosowany w leczeniu osteoporozy po menopauzie, co pozwala na odbudowę utraconej masy kostnej i zmniejsza ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej. Lek jest dostępny na receptę.

Alendronat-ratiopharm 70

Alendronat-ratiopharm 70 to lek zawierający kwas alendronowy, który należy do grupy leków nazywanych bisfosfonianami. Jest stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, zmniejszając ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej. Działa poprzez bezpośredni wpływ na kości, powodując ich wzmocnienie. Lek jest dostępny na receptę.

Alendronate Arrow

Alendronate Arrow to lek z grupy bisfosfonianów, stosowany w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza. Preparat zawiera substancję czynną o nazwie alendronian sodu, która zapobiega utracie masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku postępowania choroby. Alendronate Arrow działa poprzez hamowanie procesów resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia ich masy i wytrzymałości.

Alendronate Medana

Alendronate Medana to lek z grupy bisfosfonianów, stosowany w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza. Preparat zawiera substancję czynną o nazwie alendronian sodu, która zapobiega utracie masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku postępowania choroby. Alendronate Medana działa poprzez hamowanie procesów resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia ich masy i wytrzymałości.

Alendronic acid + Cholecalciferol Accord

Lek Alendronic acid + Cholecalciferol Accord to lek w postaci tabletek, który zawiera dwie substancje czynne: kwas alendronowy (znany również jako alendronian) oraz cholekalcyferol, czyli witaminę D3. Jest wskazany do leczenia osteoporozy po menopauzie u kobiet z ryzykiem niedoboru witaminy D. Lek ten zmniejsza ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej. Jest dostępny na receptę.

Alendronic acid + Colecalciferol Sandoz

Lek Alendronic acid + Colecalciferol Sandoz jest lekiem na receptę, który zawiera dwie substancje czynne – kwas alendronowy (często nazywany alendronianem) oraz cholekalcyferol (znany jako witamina D3). Alendronian należy do grupy niehormonalnych leków zwanych bisfosfonianami, które zapobiegają utracie masy kostnej u kobiet po menopauzie i wspomagają proces odbudowy tkanki kostnej. Witamina D jest niezbędna do właściwego wchłaniania wapnia i zapewnienia zdrowych kości. Lek jest wskazany w leczeniu osteoporozy po menopauzie u kobiet z ryzykiem niedoboru witaminy D, co zmniejsza ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej.

Alendronic Acid Genoptim

Alendronic Acid Genoptim to lek, który zawiera substancję czynną – kwas alendronowy. Jest to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie. Działa poprzez zapobieganie utracie masy kostnej, co jest typowe dla kobiet po menopauzie, mężczyzn oraz pacjentów przyjmujących glikokortykosteroidy. Lek ten zmniejsza ryzyko złamań kręgosłupa i kości udowej.

Alfadiol

Alfadiol to lek zawierający substancję czynną alfakalcydol, która jest syntetyczną pochodną witaminy D. Ułatwia ona wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i wbudowywanie go w tkankę kostną. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Alfadiolu obejmują osteoporozę pomenopauzalną i starczą z jednoczesnym niedoborem witaminy D lub jej czynnych metabolitów, hipokalcemię, zwłaszcza u pacjentów ze schorzeniami prowadzącymi do upośledzenia hydroksylacji witaminy D w nerkach, krzywicę i osteomalację oporne na witaminę D, niedoczynność przytarczyc, osteodystrofię nerkową, zaburzenia gospodarki wapniowej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek oraz zespoły nerczycowe u dzieci po długotrwałym leczeniu glikokortykosteroidami.

Bonefurbit

Bonefurbit to lek przeciwpadaczkowy, którego substancją czynną jest kwas ibandronowy. Lek ten należy do grupy bisfosfonianów i jest stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, w celu zmniejszenia ryzyka złamań kości.

Bonicid

Kwas ibandronowy, substancja czynna w leku Bonicid, jest stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, u których istnieje większe ryzyko złamań. Wskazany jest również w leczeniu hiperkalcemii spowodowanej chorobą nowotworową oraz w zapobieganiu zdarzeniom kostnym u pacjentów chorych na raka piersi z przerzutami do kości.

Bonviva

Bonviva to lek z grupy bisfosfonianów, który zawiera substancję czynną – kwas ibandronowy. Jest stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, ze zwiększonym ryzykiem złamań. Działa poprzez hamowanie resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia masy kostnej. Lek jest dostępny na receptę.

Calcifediol Faes

Calcifediol Faes to lek zawierający kalcyfediol, rodzaj witaminy D, stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D i powiązanych z tym zaburzeń. Jest on stosowany w sytuacjach, gdy konieczne jest rozpoczęcie leczenia od dużych dawek lub rozłożenie go w czasie. Wskazania do stosowania tego leku obejmują leczenie wspomagające osteoporozy, pacjentów z zespołem złego wchłaniania, osteodystrofię (chorobę kości) lub brak wapnia u pacjentów z niewydolnością nerek, oraz choroby kości spowodowane kortykosteroidami. Lek jest dostępny na receptę.

Calcilac

Calcilac to lek w postaci tabletek do rozgryzania i żucia, który zawiera wapń i witaminę D3. Te składniki odgrywają ważną rolę w procesie tworzenia kości. Lek jest stosowany w stanach niedoboru witaminy D oraz wapnia, zwłaszcza u osób starszych, szczególnie tych zagrożonych osteoporozą. Nie jestem pewien, czy jest dostępny na receptę.

Calcitonin 100 Jelfa

Calcitonin 100 Jelfa to lek hormonalny, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w celu zapobiegania nagłej utracie masy kostnej u pacjentów, którzy zostali nagle unieruchomieni, na przykład u pacjentów unieruchomionych w łóżku z powodu złamania. Lek stosuje się również w przebiegu choroby Pageta oraz w leczeniu hiperkalcemii spowodowanej nowotworem złośliwym.

Calcium + Cholecalciferol Béres

Lek Calcium + Cholecalciferol Béres jest suplementem diety zawierającym wapń i witaminę D3 (cholekalcyferol). Jest stosowany w profilaktyce oraz leczeniu niedoborów wapnia i witaminy D3, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym dla zdrowych kości i zębów. Lek ten jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to stany niedoboru wapnia i witaminy D3, szczególnie u osób starszych.

Calcium 500D

Calcium 500D

Calcium 500D to lek o skojarzonym działaniu wapnia, witaminy D3 i witaminy C. Wapń uczestniczy w tworzeniu i mineralizacji tkanki kostnej, zarówno w okresie wzrostu jak i w wieku dojrzałym. Lek stosowany jest w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, w stanach zwiększonego zapotrzebowania na wapń, w stanach niedoboru wapnia w organizmie oraz w rekonwalescencji po długotrwałym unieruchomieniu. Jest dostępny bez recepty.

Calcium Aflofarm

Calcium Aflofarm to lek w postaci syropu o smaku truskawkowym, który zawiera dwie sole wapniowe: laktobionian wapnia i glukonolaktobionian wapnia. Jest przeznaczony dla dzieci od drugiego roku życia, młodzieży i dorosłych w celu uzupełniania niedoborów wapnia. Wapń jest niezbędnym składnikiem mineralnym, który pomaga utrzymać równowagę elektrolitową w organizmie i prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów regulacyjnych. Produkt jest dostępny bez recepty.

Calcium gluconicum Farmapol

Calcium Gluconicum Farmapol to lek dostępny bez recepty, który dostarcza organizmowi wapnia. Wapń jest niezbędnym składnikiem mineralnym, który wspiera działanie mięśni i układu nerwowego oraz uczestniczy w procesie mineralizacji tkanki kostnej. Lek jest stosowany w stanach zwiększonego zapotrzebowania na wapń, takich jak okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciąża, karmienie piersią, rekonwalescencja, a także w stanach niedoboru wapnia w organizmie. Może być również stosowany jako leczenie wspomagające w chorobach alergicznych, stanach zapalnych, złamaniach lub demineralizacji kości.

Calcium Hasco

Calcium Hasco

Calcium Hasco to lek zawierający organiczne sole wapnia, które są łatwo przyswajalne przez organizm. Wapń jest niezbędny w wielu procesach fizjologicznych, takich jak utrzymanie prawidłowego krzepnięcia krwi, kurczliwości mięśni, przewodnictwa nerwowego i czynności błon komórkowych. Lek jest stosowany w profilaktyce i uzupełnianiu niedoboru wapnia, zwłaszcza w stanach zwiększonego zapotrzebowania (np. w okresie ciąży lub laktacji, w leczeniu osteoporozy), a także wspomagająco w leczeniu objawów alergii. Calcium Hasco jest dostępny bez recepty.

Calcium Hasco Allergy

Calcium Hasco Allergy

Calcium Hasco Allergy to lek w postaci syropu, który zawiera organiczne sole wapnia. Jest stosowany w profilaktyce i uzupełnianiu niedoboru wapnia w organizmie, na przykład w okresie ciąży lub karmienia piersią. Ponadto, jest pomocniczo stosowany w leczeniu objawów alergii. Lek jest dostępny bez recepty.

Calcium Sandoz + Vitamin D3

Calcium Sandoz + Vitamin D3 to suplement diety zawierający wapń i witaminę D3. Jest stosowany w celu zapobiegania i leczenia niedoboru wapnia i witaminy D3 u osób w podeszłym wieku oraz jako uzupełnienie witaminy D i wapnia we wspomagającym leczeniu osteoporozy. Lek jest dostępny bez recepty.

Calcium/Cholecalciferol Teva

Calcium/Cholecalciferol Teva to suplement diety zawierający wapń i witaminę D3. Wapń pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, utrzymaniu zdrowych kości i zębów, a także w prawidłowym przekaźnictwie nerwowym. Witamina D3 wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i pomaga zmniejszać uczucie zmęczenia. Produkt jest dostępny bez recepty. Jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 10 roku życia.

Calcivid

Calcivid to lek złożony, który zawiera wapń (w postaci węglanu wapnia) i cholekalcyferol (witaminę D3). Jest zalecany u osób w podeszłym wieku do zapobiegania i leczenia niedoboru wapnia i witaminy D3, substancji niezbędnych w procesie tworzenia kości i w normalnym metabolizmie kostnym. Może być również stosowany jako uzupełnienie specyficznego leczenia osteoporozy u pacjentów, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia niedoborów wapnia i witaminy D. Lek jest dostępny bez recepty.

Calfos

Calfos to lek zawierający kalcyfediol, rodzaj witaminy D, stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D i powiązanych z tym zaburzeń. Witamina D odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka, między innymi zwiększając wchłanianie wapnia. Calfos jest stosowany u osób dorosłych w celu leczenia niedoboru witaminy D oraz w zapobieganiu niedoborowi u osób ze zidentyfikowanym ryzykiem. Preparat ten jest również stosowany w leczeniu uzupełniającym osteoporozy. Calfos jest dostępny na receptę.

Calperos

Calperos to lek zawierający wapń w postaci węglanu, który jest niezbędny dla organizmu. Jest stosowany w stanach zwiększonego zapotrzebowania na wapń, takich jak okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciąża, laktacja, a także w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Calperos jest dostępny bez recepty.

Calperos Osteo

Calperos Osteo to suplement diety zawierający wapń i witaminę D3. Jest stosowany w celu zapobiegania i leczenia niedoboru wapnia i witaminy D3 u osób w podeszłym wieku. Może być również używany jako uzupełnienie witaminy D i wapnia we wspomagającym leczeniu osteoporozy. Lek jest dostępny na receptę.

Calvidin

Calvidin to lek dostępny bez recepty, który występuje w formie tabletek do żucia. Zawiera wapń i witaminę D3, które są niezbędne w procesie tworzenia kości i normalnym metabolizmie kostnym. Lek jest zalecany u osób w podeszłym wieku do zapobiegania i leczenia niedoboru wapnia i witaminy D3.

Climen

Climen to lek w formie tabletek powlekanych, przeznaczony dla kobiet w okresie menopauzy i później. Zawiera hormony żeńskie, które łagodzą dolegliwości menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, problemy ze snem, zawroty głowy i suchość pochwy. Dodatkowo, Climen zapobiega osteoporozie. Lek jest dostępny na receptę.

Cliovelle

Cliovelle to lek w formie tabletek powlekanych, stosowany w hormonalnej terapii zastępczej. Jest przeznaczony dla kobiet, które są rok po przebytej menopauzie. Lek zawiera hormony żeńskie, które łagodzą objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem, zawroty głowy, suchość pochwy, a także zapobiegają osteoporozie. Cliovelle jest dostępny na receptę.

Conbriza

Conbriza to lek na receptę, który zawiera substancję czynną bazedoksyfen. Należy do grupy leków niehormonalnych, nazywanych wybiórczymi modulatorami receptora estrogenowego (SERMs). Jest stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, kiedy ryzyko złamań jest u nich zwiększone. Lek działa poprzez spowolnienie lub zatrzymanie utraty gęstości kości. Ten lek nie powinien być stosowany do leczenia osteoporozy u mężczyzn.

Deca-Durabolin

Deca-Durabolin to lek dostępny na receptę, który jest stosowany domięśniowo. Głównym składnikiem jest dekanian nandrolonu. Lek jest często używany w leczeniu osteoporozy oraz jako dodatek w stanach chorobowych z ujemnym bilansem azotowym. Warto pamiętać, że początek działania terapeutycznego może różnić się w zależności od danego pacjenta.

Densidron

Densidron to lek, który jest dostępny na receptę. Niestety, nie mogłem znaleźć szczegółowych informacji na temat wskazań do stosowania tego leku. Zalecam skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania więcej informacji na temat Densidronu.

Divigel 0,1%

Divigel 0,1% to lek hormonalny zawierający estradiol, który jest jednym z żeńskich hormonów płciowych. Jest stosowany w terapii hormonalnej zastępczej (HTZ) w celu leczenia objawów niedoboru estrogenów u kobiet po menopauzie. Dodatkowo, Divigel 0,1% jest stosowany w profilaktyce osteoporozy u kobiet po menopauzie, które są narażone na wysokie ryzyko przyszłych złamań i u których występuje nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania innych leków stosowanych w zapobieganiu osteoporozie. Lek jest dostępny na receptę.

Leki na osteoporozę

Lista leków stosowanych w profilaktyce i leczeniu osteoporozy.

Zobacz także:

Dna moczanowa
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Zwyrodnienia stawów
Wszystkie leki na zdrowe mięśnie, stawy i kości

Osteoporoza, jest chorobą, należącą do grupy schorzeń szkieletowych. W końcowej nieleczonej fazie prowadzi do złamań kości, nawet podczas drobnych urazów tzw. złamań osteoporotycznych. Najczęściej tyczą się kości przedramienia, kręgosłupa, szyjki kości udowej, mogą zdarzyć się również w innych miejscach podatnych na złamania. Jest to spowodowane zaburzeniami jakości i struktury kości, a także zmniejszeniem gęstości mineralnej tkanki.

Osteoporoza pierwotna i wtórna

– Pierwotna – Jest to najpopularniejsza forma występowania tej choroby. Powstaje w konsekwencji starzenia się układu kostnego. Najczęściej diagnozowana jest u mężczyzn w podeszłym wieku, oraz u kobiet w trakcie lub po okresie menopauzy. Jest to nieunikniona choroba pojawiająca się w wyniku procesu starzenia się kości u kobiet ok. 40lat i u mężczyzn ok.45lat. Natomiast działanie określonych czynników może przyspieszyć rozwój choroby. Określoną grupę negatywnych przyczyn, można wyeliminować za pomocą prowadzenia odpowiedniego trybu życia.

– Wtórna – Jest znacznie rzadziej występującym rodzajem osteoporozy. Najczęściej pojawia się w wyniku chorób hormonalnych (cukrzycy, nadczynności tarczycy, nadczynności przytarczyc, przedwczesnej menopauzy), układu pokarmowego w szczególności związanych z zaburzeniami wchłaniania, przewlekłych zwłaszcza zapalnych lub innych współistniejących. A także w przypadku przyjmowania określonych leków (glikokortykosteroidy, heparyna, leki przeciwpadaczkowe). Może ukazać się u osób w młodym wieku.

Przykładowe substancje czynne stosowane w osteoporozie:

Kwas zoledronowy
Estradiol
Kwas alendronowy
Witamina D3 (cholekalcyferol)
Kalcyfediol
Glukonian wapnia
Kwas ibandronowy
Laktoglukonian wapnia
Węglan wapnia