Calcium + Cholecalciferol Béres

Lek Calcium + Cholecalciferol Béres jest suplementem diety zawierającym wapń i witaminę D3 (cholekalcyferol). Jest stosowany w profilaktyce oraz leczeniu niedoborów wapnia i witaminy D3, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym dla zdrowych kości i zębów. Lek ten jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to stany niedoboru wapnia i witaminy D3, szczególnie u osób starszych.

Preparat zawiera substancję: , ,

Wskazania / działanie

Lek ten zawiera wapń (w postaci wapnia węglanu) i cholekalcyferol (witaminę D3), które są ważne do tworzenia kości.
Lek Calcium + Cholecalciferol Béres można stosować w celu zapobiegania i leczenia niedoboru wapnia i witaminy D u pacjentów zagrożonych niedoborem witaminy D i wapnia oraz jako uzupełnienie leczenia zrzeszotnienia kości (osteoporozy).

Skład

Substancje czynne:
600 mg wapnia (w postaci 1500 mg wapnia węglanu) oraz
20 mikrogramów cholekalcyferolu (co odpowiada 800 IU witaminy D3).

Ponadto lek zawiera:
rdzeń tabletki:
magnezu stearynian, krospowidon (typ A), kopowidon, celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), sacharoza, żelatyna, all-rac-α-tokoferol (E 307), olej sojowy uwodorniony, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna.
otoczka:
żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), hypromeloza 15 cps, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Zalecana dawka: jedna tabletka powlekana na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Calcium + Cholecalciferol Béres nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.

Wskazane jest przyjmowanie tabletki powlekanej w ciągu półtorej godziny po posiłku, bez rozgryzania, popijając szklanką wody lub soku. Linia podziału na tabletce ułatwia jedynie przełamanie, jeśli nie można połknąć tabletki w całości. W razie potrzeby tabletkę można przełamać na pół.

Jeśli lek jest stosowany do uzupełniającego leczenie osteoporozy, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym o czasie trwania leczenia.

Ponieważ nawyki żywieniowe mają duży wpływ na potrzebę i zakres uzupełniania wapnia, w przypadku znacznej zmiany nawyków żywieniowych należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przyjęcie większej dawki od zalecanej może powodować niepożądane i szkodliwe działania uboczne.
Objawami przedawkowania mogą być: brak apetytu, zwiększone pragnienie, nudności, wymioty, zaparcia, bóle brzucha, osłabienie mięśni, zmęczenie, dezorientacja, zwiększone oddawanie moczu, ból kości, a w ciężkich przypadkach zaburzenia rytmu serca. W skrajnych przypadkach przedawkowanie wapnia może prowadzić do śpiączki i nawet być przyczyną śmierci. Utrzymujące się długotrwale wysokie stężenie wapnia we krwi może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i odkładania się wapnia w organizmie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Kwas szczawiowy (zawarty w szpinaku, szczawiu i rabarbarze), oraz kwas fitynowy (znajdujący się w pełnoziarnistych produktach zbożowych), mogą hamować wchłanianie wapnia. Nie należy przyjmować leku Calcium + Cholecalciferol Béres w ciągu 2 godzin od spożycia pokarmów bogatych w kwas szczawiowy i fitynowy.

Ciąża i karmienie piersią

Podczas ciąży dzienne spożycie wapnia nie powinno przekraczać 2500 mg, a spożycie witaminy D 4000 IU (ang. international units, jednostek międzynarodowych). Stosowanie leku Calcium +
Cholecalciferol Béres zwykle nie jest zalecane w czasie ciąży, ale lekarz może zalecić przyjmowanie w przypadku niedoboru wapnia lub witaminy D.
Lek Calcium + Cholecalciferol Béres można przyjmować podczas karmienia piersią, ale należy poradzić się lekarza przed rozpoczęciem stosowania.

Przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Calcium + Cholecalciferol Béres

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Calcium + Cholecalciferol Béres (forum)

Stosujesz Calcium + Cholecalciferol Béres? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Calcium + Cholecalciferol Béres. Podziel się doświadczeniami na forum.