Calvidin

Calvidin to lek dostępny bez recepty, który występuje w formie tabletek do żucia. Zawiera wapń i witaminę D3, które są niezbędne w procesie tworzenia kości i normalnym metabolizmie kostnym. Lek jest zalecany u osób w podeszłym wieku do zapobiegania i leczenia niedoboru wapnia i witaminy D3.

Preparat zawiera substancję: , ,

Wskazania / działanie

Calvidin jest lekiem zawierającym wapń i witaminę D3.

Wapń jest ważnym składnikiem kości zaś witamina D3 ułatwia absorpcję wapnia w jelicie i jego odkładanie się w kościach.

Wskazany jest w celu:
– uzupełnienia niedoboru witaminy D i wapnia u osób w podeszłym wieku
– wspomagającego leczenia osteoporozy w przypadku rozpoznanego lub prawdopodobnego niedoboru wapnia i witaminy D.

Skład

1 tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 1500 mg wapnia węglanu (Calcii carbonas) co odpowiada 600 mg wapnia (Ca2+) oraz 4 mg koncentratu cholekalcyferolu (Cholecalciferolum) co odpowiada 10 μg (400 j.m.) witaminy D3.

Substancje pomocnicze: ksylitol, D-mannitol, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, butyhydroksytoluen (E 321), triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, sacharoza, żelatyna, skrobia modyfikowana, glinu sodu krzemian, woda, skrobia preżelowana (Destab Calcium Carbonate 90SE), aromat „Tutti-frutti” 77919-31.

Dawkowanie

Leku Calpol oraz Calpol 6 Plus nie należy rozcieńczać. Starannie wstrząsnąć przed użyciem. Załączona miarka dozująca ułatwia odmierzenie dawki leku.

Po każdorazowym otwarciu szyjkę butelki należy wytrzeć do czysta. Butelkę należy dokładnie zamknąć, uważając, aby nie uszkodzić nakrętki.

Stosowanie u dzieci poniżej 2 roku życia powinno być zalecane przez lekarza.

Szczegółowa tabela z dawkowaniem, znajduje się w załączonej poniżej ulotce dla pacjenta.

Przedawkowanie

Zalecana dawka leku Calvidin u dorosłych i osób w podeszłym wieku to jedna tabletka dwa razy na dobę (np. jedna tabletka rano i jedna wieczorem). Kobiety w ciąży powinny przyjmować tylko 1 tabletkę dziennie.

Długotrwałe leczenie wymaga kontrolowania stężenia wapnia w krwi i moczu, szczególnie u pacjentów ze skłonnością do powstawania kamieni nerkowych.
Tabletkę należy pogryźć i połknąć popijając niewielką ilością płynu. Tabletki można także ssać.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Calvidin nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ten lek można przyjmować na czczo lub podczas posiłku. W ciągu dwóch godzin przed przyjęciem tabletek do żucia Calvidin należy unikać spożywania pokarmów zawierających kwas szczawiowy (np. szpinak i rabarbar) lub kwas fitynowy (np. pełnoziarniste produkty zbożowe), które mogą zmniejszać wchłanianie wapnia.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ten lek może być stosowany w okresie ciąży, ale całkowite dzienne spożycie wapnia nie powinno być wyższe niż 1500 mg, a dzienna dawka witaminy D nie wyższa niż 600 j.m. Dlatego też, w przypadku kobiet w okresie ciąży dzienna dawka leku Calvidin nie powinna przekraczać jednej tabletki dziennie. Większe ilości mogą mieć negatywny wpływ na nienarodzone dziecko.

Lek Calvidin może być stosowany podczas karmienia piersią. Ponieważ wapń i witamina D3 przenikają do mleka kobiecego, należy najpierw porozmawiać z lekarzem, jeśli podaje się dziecku dodatkowo witaminę D3.

Kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią powinny przyjmować Calvidin w odstępie dwóch godzin od posiłku, ze względu na możliwy spadek wchłaniania żelaza.

Brak danych dotyczących wpływu leku na płodność. Nie oczekuje się, aby suplementacja wapnia i witaminy D3 w przypadku ich niedoborów miała niepożądany wpływ na płodność.

Ulotka Calvidin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Calvidin (forum)

Stosujesz Calvidin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Calvidin. Podziel się doświadczeniami na forum.