Witamina D3 (cholekalcyferol)
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Witamina D3 – inaczej cholekalcyferol, to witamina należąca do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Znana również pod nazwą “witamina słońca”, ponieważ wytwarza się w skórze pod wpływem ekspozycji na słońce. Dostarczamy ją również wraz z pożywieniem (około 20% zapotrzebowania) z produktów zwierzęcych takich jak mięso, ryby, tran, jaja i mleko. Witamina D3 posiada szerokie spektrum działania. Między innymi odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, prawidłowy rozwój układu kostnego oraz wzmacnia odporność organizmu. Stosowana w zapobieganiu niedoborom witaminy D3 oraz w leczeniu wspomagającym w osteoporozie.
W Polsce w okresie od maja do września możemy wytwarzać witaminę D3 poprzez skórę. Jest to możliwe między godziną 10 a 15 przy odkrytych przedramionach i podudziach przez minimum 15 minut. W pozostałych miesiącach zaleca się suplementację witaminy D3. Rekomendowana dawka witaminy D3 dla osoby dorosłej to 800-2000 IU/dobę.
Ryzyko niedoboru cholekalcyferolu może wystąpić u osób z chorobami wątroby i nerek, tarczycy, chorujących na przewlekłe choroby zapalne jelit i choroby autoimmunologiczne, w cukrzycy oraz otyłości.
U osób powyżej 65 roku życia suplementacja witaminy D3 powinna odbywać się cały rok ze względu na zmniejszoną zdolność produkcji cholekalcyferolu przez skórę.
Możliwe działania niepożądane: ból brzucha, zaparcia, wzdęcia, nudności, wysypka, pokrzywka, świąd skóry.
Uwaga: Aktualnie witamina D3 występuje w wielu suplementach, dlatego warto zwrócić uwagę na preparaty które się przyjmuje, ze względu na możliwość przedawkowania witaminy D3. Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek witaminy D3, może dojść do hiperkalcemii (zbyt duże stężenie wapnia we krwi) oraz hiperkalcynurii (nadmierne wydalanie wapnia z moczem).