Boncel

Boncel to specyfik witaminowy, który zawiera w sobie cholekalcyferol, czyli witaminę D3. Lek Boncel, w dawkach 25 000 IU lub 100 000 IU, został stworzony z myślą o wstępnym leczeniu objawowego niedoboru witaminy D u osób dorosłych. Dzięki Boncelowi organizm może uzupełnić braki witaminy D, co wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Boncel jest lekiem witaminowym: Boncel zawiera 0,625 mg lub 2,5 mg cholekalcyferolu (witaminy D3), co odpowiada 25 000 IU lub 100 000 IU.
IU (ang. International Unit) oznacza jednostki międzynarodowe.

Lek Boncel, 25 000 IU lub 100 000 IU jest przeznaczony do wstępnego leczenia objawowego niedoboru witaminy D u osób dorosłych.

Skład

– Substancją czynną leku jest cholekalcyferol.
Każda ampułka 1 ml zawiera 0,625 mg lub 2,5 mg cholekalcyferolu (witaminy D3), co odpowiada 25 000 IU lub 100 000 IU.

– Pozostałe składniki to: all-rac-α-Tokoferylu octan poliglicerolu oleinian (E475), olej z oliwek oczyszczony, olejek ze skórki słodkiej pomarańczy.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawka powinna być ustalana indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Jeśli nie określono inaczej, zazwyczaj podaje się jednokrotnie łączną dawkę 100 000 IU w ciągu jednego tygodnia.

Można podać 1 ampułkę leku Boncel 100 000 IU w jednej dawce lub 4 ampułki leku Boncel 25 000 IU w ciągu tygodnia (100 000 IU).

Sposób podawania
Krople należy przyjmować lub podawać zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dawkowania.
Dorośli przyjmują lek Boncel w łyżce płynu.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania
Ergokalcyferol (witamina D2) i cholekalcyferol (D3) mają stosunkowo niski indeks terapeutyczny. Próg zatrucia witaminą D wynosi od 40 000 do 100 000 IU na dobę przez od 1 do 2 miesięcy u dorosłych z normalną czynnością przytarczyc. Niemowlęta i małe dzieci mogą silnie reagować na znacznie niższe dawki. Dlatego też ostrzega się przed przyjmowaniem witaminy D bez nadzoru lekarza.

Przedawkowanie prowadzi do wzrostu stężenia fosforu we krwi i w moczu, jak również do hiperkalcemii, i w konsekwencji przyczynia się do powstawania złogów wapnia w tkankach oraz, przede wszystkim, w nerkach (kamienie nerkowe i zwapnienie nerek) i w naczyniach krwionośnych.

Objawy zatrucia są mało charakterystyczne i przejawiają się nudnościami, wymiotami, początkowo również biegunką, potem zaparciem, utratą apetytu, zmęczeniem, bólem głowy, bólem mięśni, bólem stawów, osłabieniem mięśni, nadmierną sennością, azotemią (zwiększone stężenie azotu we krwi), wzmożonym pragnieniem, zwiększoną potrzebą oddawania moczu, a w ostatnim etapie, odwodnieniem. Typowe wyniki badań laboratoryjnych wykazują hiperkalcemię (zwiększona poziom wapnia w krwi), hiperkalciurię (zwiększona poziom wapnia w moczu) i zwiększone stężenie 25-hydroksycholekalcyferolu w osoczu.

Leczenie przedawkowania
Przedawkowanie wymaga środków do leczenia hiperkalcemii (zwiększona poziom wapnia w krwi), często utrzymującej się, a w pewnych okolicznościach zagrażającej życiu.

Pierwszym sposobem postępowania jest przerwanie przyjmowania witaminy D; ustępowanie hiperkalcemii (zwiększona poziom wapnia w krwi) w wyniku zatrucia witaminą D trwa kilka tygodni.

W zależności od stopnia hiperkalcemii (zwiększona poziom wapnia w krwi), postępowanie obejmuje dietę bezwapniową lub o niskiej zawartości wapnia, obfite spożycie płynów, zwiększenie wydalania moczu za pomocą furosemidu oraz podanie glikokortykoidów (stosowany w leczeniu niektórych chorób alergicznych) i kalcytoniny (hormon regulujący stężenie wapnia we krwi).
Jeśli czynność nerek jest wystarczająca, stężenie wapnia we krwi można obniżyć poprzez infuzję izotonicznego roztworu chlorku sodu (3-6 litrów w ciągu 24 godzin) z dodatkiem furosemidu, a w pewnych okolicznościach również 15 mg/kg masy ciała/godzinę edetynianu sodu (lek wiążący wapń we krwi), przy ciągłym monitorowaniu stężenia wapnia i EKG. Jeśli wydalanie moczu jest ograniczone, zalecana jest hemodializa z bezwapniowym dializatem.

Nie ma specjalnej odtrutki.

O objawy przedawkowania witaminy D należy zapytać lekarza prowadzącego.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek ten ma dużą moc i nie jest zalecany do stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ulotka Boncel

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Boncel (forum)

Stosujesz Boncel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Boncel. Podziel się doświadczeniami na forum.