Fosavance

Fosavance to lek stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, które są narażone na ryzyko złamań. Lek zawiera dwie substancje czynne: alendronian sodu i cholekalcyferol (witamina D3). Alendronian sodu pomaga w zapobieganiu utracie masy kostnej, a cholekalcyferol pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu witaminy D3 w organizmie. Fosavance jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

FOSAVANCE jest lekiem w postaci tabletek zawierających dwie substancje czynne: kwas alendronowy (często zwany alendronianem) i cholekalcyferol znany jako witamina D3.

Alendronian należy do grupy leków niehormonalnych, zwanych bisfosfonianami. Alendronian zapobiega utracie masy kostnej u kobiet po menopauzie, ułatwia odbudowę kości oraz zmniejsza ryzyko występowania złamań kręgosłupa i szyjki kości udowej.

Witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym potrzebnym do właściwego wchłaniania wapnia i zapewnienia zdrowych kości. Wapń jest tylko wtedy właściwie wchłaniany przez organizm z pożywienia, jeśli występuje w nim wystarczająca ilość witaminy D. Niewiele artykułów żywnościowych zawiera witaminę D. Głównym źródłem są letnie promienie słoneczne, które wytwarzają w skórze witaminę D. Z wiekiem skóra wytwarza coraz mniej witaminy D. Zbyt mała zawartość witaminy D może doprowadzić do utraty tkanki kostnej i osteoporozy. Znaczny niedobór witaminy D może spowodować osłabienie mięśni, co w następstwie może być przyczyną upadków i zwiększonego ryzyka złamań.

Lekarz przepisał FOSAVANCE w celu leczenia osteoporozy u kobiet z ryzykiem niedoboru witaminy D. FOSAVANCE zmniejsza ryzyko złamań kręgosłupa i kości udowej u kobiet po menopauzie.

Skład

Substancjami czynnymi leku są kwas alendronowy i cholekalcyferol (witamina D3).

Każda tabletka zawiera 70 mg kwasu alendronowego (w postaci sodu alendronianu trójwodnego) oraz 70 mikrogramów (2800 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3).
Każda tabletka zawiera 70 mg kwasu alendronowego (w postaci sodu alendronianu trójwodnego) oraz 140 mikrogramów (5600 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3).

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna (E460), laktoza bezwodna, triglicerydy o średniej długości łańcucha, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, sacharoza, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian (E572), butylohydroksytoluen (E321), skrobia modyfikowana (kukurydziana), sodu glinu krzemian (E554).

Dawkowanie

Jedną tabletkę leku FOSAVANCE stosuje się raz w tygodniu.

Należy bardzo uważnie przeczytać poniższe instrukcje.

1) Należy wybrać jeden, najbardziej korzystny dzień tygodnia. W każdym tygodniu, wybranego dnia, należy przyjąć jedną tabletkę leku FOSAVANCE.

W celu łatwiejszego przedostania się tabletki leku FOSAVANCE do żołądka i zmniejszenia ryzyka wystąpienia miejscowych podrażnień przełyku oraz działań niepożądanych, należy zastosować się do punktów 2, 3, 4 i 5 (przełyk jest przewodem, który łączy jamę ustną z żołądkiem).

2) Zaraz po wstaniu z łóżka i przed pierwszym posiłkiem, napojem lub przyjęciem innych leków, należy połknąć w całości tabletkę leku FOSAVANCE, popijając ją tylko pełną szklanką wody (nie wody mineralnej) (nie mniej niż 200 ml), by lek FOSAVANCE odpowiednio się wchłonął.
– Nie należy popijać wodą mineralną (niegazowaną lub gazowaną).
– Nie należy popijać kawą lub herbatą.
– Nie należy popijać sokami owocowymi lub mlekiem.

Tabletki nie należy rozgryzać, żuć ani dopuścić do jej rozpuszczenia w ustach, ze względu na możliwość owrzodzenia jamy ustnej.

3) Nie należy kłaść się po połknięciu tabletki – należy pozostać w pozycji pionowej (stanie, siedzenie lub chodzenie) przez co najmniej 30 minut oraz nie kłaść się aż do spożycia pierwszego posiłku.

4) Nie należy przyjmować leku FOSAVANCE przed położeniem się spać ani przed wstaniem z łóżka.

5) W przypadku wystąpienia trudności lub bólu w trakcie połykania, bólu w klatce piersiowej, zgagi występującej po raz pierwszy lub nasilającej się, należy przerwać przyjmowanie leku FOSAVANCE i skontaktować się z lekarzem.

6) Pierwszy posiłek w danym dniu należy spożyć nie wcześniej niż 30 minut po połknięciu tabletki leku FOSAVANCE. Dotyczy to również napojów oraz przyjmowania innych leków, w tym środków zobojętniających, preparatów wapnia i witamin. FOSAVANCE działa skutecznie jedynie, jeśli jest przyjmowany na pusty żołądek.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia przez pomyłkę zbyt wielu tabletek należy wypić pełną szklankę mleka i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Nie należy wywoływać wymiotów ani kłaść się.

Jedzenie i picie (alkohol)

Prawdopodobnie jedzenie i napoje (w tym woda mineralna), przyjmowane w tym samym czasie, mogą powodować zmniejszenie skuteczności działania leku. Z tego względu ważne jest, aby zastosować się do porad podanych w punkcie DAWKOWANIE LEKU [php function=6]. Przed spożyciem jakiegokolwiek pokarmu lub wypiciem jakiegokolwiek napoju (poza wodą) należy odczekać co najmniej 30 minut.

Ciąża i karmienie piersią

Lek FOSAVANCE jest przeznaczony jedynie dla kobiet po menopauzie. Nie należy przyjmować leku w ciąży, jeśli występuje przypuszczenie ciąży lub podczas karmienia piersią.

Ulotka Fosavance

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Fosavance (forum)

Stosujesz Fosavance? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Fosavance. Podziel się doświadczeniami na forum.