Solderol

Witamina D jest jednym z najistotniejszych składników diety. Z naturalnego źródła jednak jej największą dawkę można uzyskać, wystawiając się na słońce, gdyż pod wpływem promieni UV nasz organizm sam syntetyzuje ten związek. Bywają jednak sytuacje, w których trzeba ją suplementować. Przesłanką jest m.in. osteoporoza, a także ciąża. Lek Solderol jest polecany pacjentom w przypadku niedoborów cholekalcyferolu.

Poniżej zaprezentowano najważniejsze dane dotyczące tego preparatu. Dla wygody pacjentów zamieściliśmy informacje, dotyczące m.in. wskazań, składu i dawkowania tego środka. Przeglądając tę stronę, dowiecie się również Państwo, czy istnieją jakieś przeciwwskazania w kontekście okresu ciąży lub laktacji, a także, czy można go bezpiecznie przyjmować z innymi lekami. Szczegółowe dane dotyczące leku Solderol zawiera ulotka, która również znalazła się na niniejszej podstronie. Poniżej można również sprawdzić, w których aptekach preparat jest dostępny, w jakich cenach, a także czy podlega refundacji. Pacjenci mogą również sprawdzić zamienniki preparatu, a także opinie innych osób, które stosowały ten lek.

Lek Solderol to powlekane tabletki, których substancją czynną jest witamina D3, wspierająca organizm w prawidłowej absorpcji wapnia, budowie kości i regulacji stężenia hormonu przytarczyc (PTH). Produkt sprzedawany jest wyłącznie na receptę.

Przyjmowanie preparatu zaleca się w przypadku stwierdzenia zmniejszenia masy kostnej – osteoporozy, a także przy niedoborze witaminy D, wynikającym z diety lub stylu życia niezapewniającego odpowiedniego poziomu tego związku w organizmie albo w przypadku większego zapotrzebowania na niego (np. w czasie ciąży).

Środek jest przeznaczony dla młodzieży, dorosłych i osób w podeszłym wieku.

Jaki jest skład Solderol, jakie substancje zawiera?

W przypadku leku Solderol czynną substancją jest cholekalcyferol, czyli witamina D3. Na rynku dostępne są 4 produkty o różnym stężeniu:

 • Solderol, 800 j.m., tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 20 mikrogramów cholekalcyferolu (co odpowiada 800 j.m. witaminy D3).
 • Solderol, 1000 j.m., tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 25 mikrogramów cholekalcyferolu (co odpowiada 1000 j.m. witaminy D3).
 • Solderol, 7000 j.m., tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 175 mikrogramów cholekalcyferolu (co odpowiada 7000 j.m. witaminy D3).
 • Solderol, 30 000 j.m., tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 750 mikrogramów cholekalcyferolu (co odpowiada 30 000 j.m. witaminy D3).

Pozostałe składniki to:

 • Rdzeń tabletki: cellactose 80 (laktoza jednowodna i celuloza sproszkowana (E460 (ii)), skrobia kukurydziana zmodyfikowana, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa (E468), sacharoza, krzemionka koloidalna bezwodna (E551), krzemionka koloidalna uwodniona (E551), magnezu stearynian (E572), sodu askorbinian (E301), trójglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, all-rac-alfa-tokoferol (E307).
 • Otoczka: Opadry II Yellow 85F 32659, składająca się z: alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol, talk (E553b), żółcień chinolinowa, lak (E104), żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Solderol – jak stosować?

Przyjmowanie leku powinno zawsze odbywać się zgodnie ze wskazaniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy się konsultować ze specjalistą prowadzącym terapię lub farmaceutą.

Zażywanie leku może się odbywać niezależnie od posiłków.

Zalecana dawka
tabletki powlekane 800 j.m. i 1000 j.m.:
Zaleca się zwykle przyjęcie 1 tabletki na 24 godziny. U osób dorosłych i w podeszłym wieku, jeśli stwierdzono ciężki niedobór witaminy D, doza będzie uzależniona od jej stężenia, a także od reakcji na leczenie.

tabletki powlekane 7000 j.m.:
Zazwyczaj zaleca się przyjęcie 1 tabletki na tydzień. U osób dorosłych i starszych, jeśli stwierdzono ciężki niedobór witaminy D, dawka będzie ustalona na podstawie jej stężenia, a także od reakcji na leczenie.

tabletki powlekane 30 000 j.m.:
Przy tak dużej dawce zaleca się zażycie 1 tabletki na miesiąc. U osób dorosłych i starszych ze stwierdzeniem ciężkiego niedoboru witaminy D, doza będzie zależna od jej stężenia i od odpowiedzi na leczenie.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego funkcjonowania nerek lekarz może zalecić wykonywanie regularnych badań krwi i moczu.

Stosowanie u dzieci
Lek Solderol nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przypadkowego przedawkowania preparatu mogą pojawić się takie objawy, jak:

 • zmniejszony apetyt,
 • zwiększone pragnienie,
 • nudności,
 • wymioty,
 • zaparcia,
 • bóle brzucha,
 • uczucie osłabienia mięśni,
 • uczucie zmęczenia,
 • częstomocz,
 • bóle kości,
 • zaburzenia pracy nerek,
 • w cięższych przypadkach – zaburzenia pracy serca, śpiączka lub zgon.

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą ilość tabletek, powinien bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, pamiętając o zabraniu opakowania i ewentualnie pozostałych tabletek.

Wszelkie wątpliwości związane z zażywaniem leku Solderol należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Solderol – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki mogą być przyjmowane z jedzeniem lub bez.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Solderol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed rozpoczęciem kuracji z użyciem leku Solderol, jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje ją lub podejrzewa, że doszło do zapłodnienia, powinna skonsultować się z lekarzem. W przypadku karmienia piersią lekarz regularnie będzie zlecał badania dot. stężenia wapnia i fosforanów we krwi lub wapnia w moczu.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Solderol

Ulotka Solderol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Solderol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Solderol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Solderol w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Solderol

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Solderol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

11 komentarzy do “Solderol”

 1. Witam, Radze bardzo uważać na lek Solderol 30000 j.m. Skutki uboczne nie są dobrze opisane w ulotce. Mi pani endokrynolog przepisała jedną tabletkę na tydzień 30000 j.m. Po przyjęciu 1 dawki dostałam bólu głowy, po przyjęciu 2 dawki dostałam bardzo wysokiego ciśnienia i bardzo zaczęła bolec mnie głowa. Mam bóle do tej pory a minął tydzień. Leku zakupionego na receptę nie mogę zwrócić. Bardzo odradzam przyjmowanie tego leku.

  Odpowiedz
 2. Witam ja też brałam solderol 30000 co dziennie po jednej tabletce przez 8 dni żeby się nasycić i nic sie nie stało lekarz kazał mi tak brać i powiem wam że czuję różnice. POLECAM!

  Odpowiedz
 3. Właśnie teraz po przeczytaniu dokładnej informacji na temat leku solderol dowiedziałam się że dawkę 30 000 j.m. powinno się brać jedną tabletkę w miesiącu. A mi Pani endykrynolog kazała brać co dwa tygodnie jedną tabletkę. Po dwóch tygodniach wzięłam już druga tabletkę, i dziwnie się czuje, bo mam drżenie w klatce piersiowej .

  Odpowiedz
 4. przez 12 tygodni brałam solderl.Mam bardzo niski poziom wit.d.Wystąpiły u mnie objawy b. dużego niedoboru wit.d,swedzenie skory ,bol glowy caly dzien,biegunkowe stloce,zmeczenie wysuszenie skory.rezygnuje.

  d

  Odpowiedz
 5. jestem w trakcie brania tej wit. 7000j.m.,dwa razy w tygodniu.We wrzesniu mam sie pojawić znowu u lekarza od osteoporozy….zobaczymy.Oprócz tego biorę vitrum osteo,jedną tabletkę dziennie w czasie posiłku.Napiszę czy jest jakiś efekt leczenia

  Odpowiedz
 6. Brałam solderol 7000 j.m. dwa razy w tygodniu jedno opakowanie które zawiera 8 sztuk. Po około półtora miesiąca zrobiłam badanie (na zlecenie lekarza) i okazało się że mam niższy poziom niż przed zastosowaniem leku. Przed miałam 26 jednostek a po tylko 19 jednostek witaminy D3.

  Odpowiedz
 7. Wlasnie dostałam receptę na ten lek od endokrynologa i mam obawy czy go wykupowac .Po przeczytaniu skladu ,skutkach ubocznych i bez zleconych badań chyba się nie zdecyduje.Lekraz u którego byłam prywatnie nawet nie zapytał jaka dawkę do tej pory brałam.

  Odpowiedz
 8. Właśnie szukam opinii … a tu nic ;) Dopiero dzisiaj dostałam receptę i niebawem wykupię Witaminę. Mam osteoporozę więc myślę, że D3 przyda mi się.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Solderol. Podziel się doświadczeniami na forum.