Konsultacja merytoryczna:

OlVit D3

OlVit D3 zawiera substancję czynną cholekalcyferol (witamina D3).

OlVit D3 jest stosowany:
− w zapobieganiu i leczeniu niedoboru witaminy D;
− w leczeniu krzywicy (stanu, który wpływa na rozwój kości u dzieci);
− jako uzupełnienie właściwego leczenia osteoporozy u pacjentów zagrożonych niedoborem witaminy D.

Jaki jest skład OlVit D3, jakie substancje zawiera?

− Substancją czynną leku jest cholekalcyferol (witamina D3).
1 ml (36 kropli) zawiera:
14 400 IU (360 μg) cholekalcyferolu (witaminy D3).
1 kropla zawiera 400 IU (10 μg) cholekalcyferolu (witaminy D3).

− Pozostały składnik to: triglicerydy o średniej długości łańcucha.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu OlVit D3 – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustali lekarz. Dawka jest uzależniona od wskazania do stosowania leku OlVit D3. Dlatego też należy zawsze przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza, niezależnie od tego, że innym pacjentom lekarz mógł przepisać znacznie wyższą dawkę.

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, zalecana dawka wynosi:
Zapobieganie niedoborowi witaminy D
Zazwyczaj stosowana dawka dobowa wynosi:
Noworodki, niemowlęta i dzieci od drugiego tygodnia życia do 3 lat: 1-2 krople.
Dzieci od 4 roku życia i młodzież: 1-3 krople.
Dorośli od 19 do 70 roku życia: 1-4 krople.
Osoby w podeszłym wieku, powyżej 70 roku życia: 2-4 krople.

Leczenie krzywicy
Całkowita potrzebna dawka witaminy D zależy od nasilenia choroby.
Na początku terapii krzywicy leczenie rozpoczyna się od zastosowania leków o wyższym stężeniu witaminy D.
Następnie, dawka zazwyczaj stosowana wynosi od 2 do 12 kropli na dobę.

Leczenie niedoboru witaminy D
Zazwyczaj stosowana dawka dobowa wynosi:
Dzieci i młodzież: 5 kropli na dobę przez 6 tygodni, następnie 1-3 krople na dobę.
Dorośli od 19 do 70 roku życia i osoby w podeszłym wieku, powyżej 70 roku życia: 15 kropli na dobę przez 8 tygodni, następnie 3-5 kropli na dobę.

Leczenie uzupełniające właściwe leczenie osteoporozy u pacjentów zagrożonych niedoborem witaminy D
Zazwyczaj stosowana dawka dobowa wynosi:
Dorośli powyżej 19 roku życia: 2-4 krople na dobę lub 14-26 kropli na tydzień.

Sposób podawania
OlVit D3 podaje się doustnie. Najlepiej podawać krople prosto do ust lub, jeśli to konieczne, na łyżce z niewielką ilością płynu.
W razie potrzeby należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku OlVit D3 jest zbyt silne lub zbyt słabe.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania leku OlVit D3, należy skontaktować się z lekarzem.
Objawy przedawkowania mogą obejmować: ból głowy, utratę łaknienia, osłabienie, utratę masy ciała, zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, zaparcia), zaburzenia rozwoju, zwiększoną objętość moczu, zwiększone przyjmowanie płynów, objawy paraliżu, niedorozwój umysłowy, zwiększone ciśnienie krwi i ciężkie przypadki nieregularnego bicia serca.

Lekarz oceni ciężkość przedawkowania i zadecyduje o jego leczeniu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania OlVit D3 – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zachować ostrożność w przypadku przyjmowania żywności wzbogaconej w witaminy lub żywności dla niemowląt.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować OlVit D3 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Jeśli lekarz przepisze OlVit D3 pacjentce w ciąży, należy uważnie przestrzegać zaleconego dawkowania, gdyż przedawkowanie witaminy D3 może wiązać się z ryzykiem wystąpienia upośledzenia fizycznego i umysłowego, a także chorób serca i oczu u dziecka.

Karmienie piersią
Witamina D i jej metabolity przenikają do mleka kobiet karmiących piersią. Nie obserwowano przedawkowania u niemowląt karmionych piersią. Należy jednak wziąć to pod uwagę, jeśli dziecko dodatkowo przyjmuje witaminę D.

Ulotka OlVit D3 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

OlVit D3, 14 400 IU/ml, krople doustne, roztwór (Cholecalciferolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 270.44 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat OlVit D3 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

OlVit D3, 14 400 IU/ml, krople doustne, roztwór (Cholecalciferolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 256.97 KB

Cena - ile kosztuje OlVit D3?

Cena OlVit D3 i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę OlVit D3.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz OlVit D3? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Szyszki chmielu oraz ziele męczennicy to cenione w ziołolecznictwie składniki, które wspierają organizm w okresach zwiększonego napięcia nerwowego. Suplement diety Deprescaps polecany jest jako uzupełnienie diety w składniki pomagające zasnąć.

Bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych – suplement diety Omega-3 1000mg. Jedna kapsułka zawiera aż 330mg EPA i 220mg DHA, czyli składników, które pomagają zachować prawidłowe widzenie oraz właściwą pracę serca.

Mleko początkowe oparte na mleku kozim Capricare 1 wyróżnia się użyciem pełnego mleka koziego. Dzięki temu preparat ma przyjemny, łagodny smak. Mleko zawiera wszystkie niezbędne składniki mineralne, witaminy, a także kwasy tłuszczowe.

Starannie skomponowany zestaw składników o właściwościach wspierających utrzymanie zdrowych i mocnych kości. Suplement diety Solevitum Osteo Max zawiera trzy składniki mineralne: magnez, cynk, fosfor oraz dwie witaminy: D i K.

Doustny probiotyk nowej generacji Lactinova Femina został stworzony dla kobiet powyżej 12. roku życia. Suplement diety zawiera zawiera starannie skomponowany zestaw bakterii kwasu mlekowego, który odpowiada naturalnej mikroflorze kobiet.

Wskazaniem do stosowania leku Gardan 500mg jest ból o dużym nasileniu oraz gorączka. Jako substancję czynną produkt leczniczy zawiera w swoim składzie metamizol sodowy. Preparat wyłącznie dla osób powyżej 18. roku życia.

Suplement diety Moringa w postaci kapsułek pochodzenia roślinnego. Preparat zawiera wyciąg z liści moringi olejodajnej, czyli wyjątkowej rośliny nazywanej drzewem długiego życia. Moringa wspomaga m.in. utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Liść szałwii lekarskiej to cenny surowiec ziołowy, który wykazuje szerokie spektrum działania. Suplement diety Szałwia polecany jest jako uzupełnienie diety w ten ważny składnik, który m.in. pomaga normalizować proces wydzielania…

Skład suplementu diety Now Foods Koenzym Q10 100mg z witaminą E tworzą dwie wyjątkowe substancje. Pomagają one w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Preparat ma postać kapsułek wegetariański – do stosowania przez wegan i wegetarian.

Cierpisz z powodu „zatkanego nosa”? Uzupełnij swoją codzienną dietę w liść eukaliptusa i mięty pieprzowej oraz wyciąg z pachnotki zwyczajnej. Składniki te zawarte są w suplemencie diety Na Katar. Preparat pomaga łagodzić problemy dróg oddechowych.

Specjalny produkt przeznaczony dla maluchów, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią. Nan Optipro 1 Mleko początkowe w proszku dla niemowląt od urodzenia ma optymalnie skomponowany skład. Nie zawiera oleju palmowego, a takż…

Nasiona wiesiołka zawierają mnóstwo drogocennych substancji czynnych, które doskonale wpływają na kondycję skóry. Maseczka przygotowana ze zmielonych nasion wiesiołka poprawia kondycję cery, wygładza ją i odświeża.

Ocet jabłkowy to jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Dla osób, które nie lubią jego smaku, powstał suplement diety Now Foods Ocet jabłkowy 450mg. Składnik ten m.in. wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu…

FertilSafe PLUS Intymny Żel nawilżający to produkt, który koniecznie powinny wypróbować osoby starające się o dziecko. Żel-lubrykant imituje śluz płodny, przez co ułatwia plemnikom bezpiecznie dostać się do jajeczka, tym samym wspiera zapł…

Substancją czynną zastosowaną w produkcie leczniczym Pyralgina Gorączka 500mg jest metamizol magnezowy. Jest to nieopioidowy lek przeciwbólowy o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym.

Znasz suplement diety Iskial w postaci kapsułek, czas poznać Iskial w płynie! To suplement diety, który zawiera wysokiej jakości olej z wątroby rekina, czyli źródło alkilogliceroli, a także witaminę D. Preparat moż…

Sok Ostropest marki Altermedica to suplement diety zawierający najwyższej jakości sok z nasion ostropestu plamistego oraz porcję witaminy C. Ostropest plamisty to popularny naturalny składnik wspierający prawidłową pracę wątroby.

Produkt leczniczy Dynid Gem 5mg jako substancję czynną zawiera desloratadynę. Jest to lek do stosowania w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia śluzówki nosa i pokrzywki. Preparat przeznaczony dla osób dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia.

Mocne i zdrowe pobudzenie w postaci suplementu diety Plusssz Active Forte. Preparat zawiera kompozycję witamin (m.in. witamin z grupy B), a także kofeinę, taurynę i inozytol. Polecany jest szczególnie w okresie wytężonego wysiłku fizycznego.

Środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego Gluco test glukoza o smaku pomarańczy to preparat polecany w postępowaniu dietetycznym w celu przeprowadzenia doustnego testu tolerancji glukozy, również u kobiet w ciąży.