Calsus

Calsus to lek zawierający cholekalcyferol, zwany witaminą D3. Jest stosowany w profilaktyce i leczeniu niedoboru witaminy D u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Witamina D reguluje wchłanianie i metabolizm wapnia oraz mineralizację kości. Calsus jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Calsus zawiera substancję czynną o nazwie cholekalcyferol (witamina D3), która reguluje wchłanianie i metabolizm wapnia oraz mineralizację kości.
Calsus jest stosowany w profilaktyce i leczeniu niedoboru witaminy D u osób dorosłych i młodzieży (dzieci w wieku > 12 lat).
Calsus jest także stosowany jako uzupełnienie właściwego leczenia utraty masy kostnej (osteoporozy) u dorosłych pacjentów, najlepiej w połączeniu z wapniem.

Skład

Substancją czynną jest cholekalcyferol (witamina D3). Każda kapsułka miękka zawiera 0,625 mg cholekalcyferolu, co odpowiada 25 000 IU witaminy D3.

Pozostałe składniki to:
Wypełnienie kapsułki: triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, all-rac-α-tokoferol (E 307)
Otoczka kapsułki: żelatyna, glicerol, woda oczyszczona, tytanu dwutlenek (E 171) i żelaza tlenek żółty (E 172). Zawiera również śladowe ilości triglicerydów kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, fosfatydylocholiny, triglicerydów kwasów kaprynowego i kaprylowego, etanolu, glicerydów (z oleju z nasion słonecznika), kwasu oleinowego, askorbylu palmitynianu i all-rac-α-tokoferolu.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą.
Lek najlepiej jest przyjmować podczas posiłku, aby ułatwić organizmowi wchłanianie witaminy D3.

Dorośli i młodzież
Profilaktyka niedoboru witaminy D
Zalecana dawka wynosi od jednej kapsułki (25 000 IU) co 2 miesiące do jednej kapsułki (25 000 IU) co miesiąc.

Leczenie niedoboru witaminy D
W leczeniu niedoboru witaminy D dawka będzie dostosowana do stężenia witaminy D we krwi pacjenta (stężenia 25(OH)D).
W przypadku wstępnego leczenia objawowego niedoboru witaminy D zalecana dawka to pojedyncza dawka 100 000 IU (4 kapsułki po 25 000 IU) lub 2 dawki po 50 000 IU (każda składająca się z 2 kapsułek po 25 000 IU) przyjmowane w ciągu 1 tygodnia.
Można rozważyć zastosowanie dawki podtrzymującej w postaci jednej kapsułki 25 000 IU co miesiąc.

Calsus stosowany jako uzupełnienie właściwego leczenia osteoporozy u dorosłych pacjentów
Zalecana dawka to jedna kapsułka (25 000 IU) co miesiąc.

Stosowanie u dzieci
Lek Calsus w postaci kapsułek 25 000 IU nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Inne postaci tego leku mogą być bardziej odpowiednie dla dzieci. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia dawki większej niż zalecana lub jeśli dziecko przypadkowo zażyło ten lek, należy skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym w celu oceny ryzyka i uzyskania porady.
Najczęstszymi objawami przedawkowania są: nudności, wymioty, nadmierne pragnienie, zwiększone wydalanie moczu w ciągu 24 godzin, zaparcia i odwodnienie oraz wysokie stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia i hiperkalciuria) potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

Jedzenie i picie (alkohol)

Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, najlepiej podczas posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Calsus należy stosować w okresie ciąży wyłącznie w przypadku klinicznie stwierdzonego niedoboru witaminy D.
Calsus może być stosowany w okresie karmienia piersią. Witamina D3 przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Należy to wziąć pod uwagę podczas podawania dodatkowej witaminy D dziecku karmionemu piersią.
Brak danych na temat wpływu witaminy D3 na płodność. Jednakże, nie należy spodziewać się, aby prawidłowe stężenia witaminy D wywierały jakikolwiek niepożądany wpływ na płodność.

Ulotka Calsus

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Calsus (forum)

Stosujesz Calsus? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Calsus. Podziel się doświadczeniami na forum.