Calperos Vita-D3

Calperos Vita-D3 to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Zawiera w sobie mineralny wapń oraz cholekalcyferol, czyli witaminę D3, które są niezwykle istotne w procesie budowania kości. Preparat ten jest stosowany w leczeniu niedoboru wapnia i witaminy D u osób dorosłych. Jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Calperos Vita-D3 stanowi połączenie mineralnego wapnia i cholekalcyferolu, znanego również jako witamina D3. Substancje te są ważne w procesie tworzenia się kości.
Lek stosowany jest w leczeniu niedoboru wapnia i witaminy D u osób dorosłych.

Skład

Substancjami czynnymi leku są wapń i cholekalcyferol (witamina D3).
Każda tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 500 mg wapnia (w postaci węglanu) oraz 50 mikrogramów cholekalcyferolu równoważnego 2000 IU witaminy D3 (w postaci koncentratu cholekalcyferolu w postaci proszku).

Pozostałe składniki to: izomalt (E 953), ksylitol (E 967), sorbitol (E 420), kwas cytrynowy, monosodu cytrynian, magnezu stearynian, karmeloza sodowa, aromat pomarańczowy “CPB” (zawierający substancje aromatyzujące pochodzenia naturalnego, mannitol, maltodekstrynę, glukonolakton, sorbitol, glikol propylenowy, alkohol benzylowy), aromat pomarańczowy “CVT” (zawierający substancje aromatyzujące, mannitol, maltodekstrynę, glukonolakton, sorbitol oraz triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha), krzemionka koloidalna uwodniona, aspartam (E 951), acesulfam potasowy (E 950), sodu askorbinian, all-rac-α-tokoferol, skrobia kukurydziana modyfikowana, sacharoza, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecane dawkowanie
Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku, przyjmują 1 tabletkę do rozgryzania i żucia na dobę, co odpowiada 500 mg wapnia i 2000 IU (jednostek międzynarodowych) witaminy D3.

Przed przyjęciem leku Calperos Vita-D3 konieczne może być zastosowanie leku zawierającego wyższą dawkę witaminy D3 bez wapnia w celu uzyskania pożądanego poziomu witaminy D3. Lekarz rozpocznie takie leczenie w zależności od ciężkości choroby i odpowiedzi pacjenta na leczenie.

Dzieci i młodzież
Ze względu na wysoką zawartość witaminy D3 Calperos Vita-D3 nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Sposób podawania
Tabletkę należy żuć, a następnie połknąć. Można ją przyjmować o dowolnej porze, najlepiej z posiłkiem.

Należy zwrócić uwagę na dostateczne dobowe spożycie wapnia w diecie (tj. w produktach mlecznych, warzywach i w wodzie mineralnej), ponieważ lek Calperos Vita-D3 dostarcza jedynie około połowy wymaganego dobowego zapotrzebowania na wapń.

Czas trwania leczenia
Lek Calperos Vita-D3 należy przyjmować przez dłuższy czas. Należy poradzić się w tej sprawie lekarza.

Przedawkowanie

Przedawkowanie leku Calperos Vita-D3 może wywołać objawy, takie jak nudności, wymioty, wzmożone pragnienie, zwiększone wydalanie moczu, niedobór płynów w organizmie lub zaparcie. Jeśli istnieje podejrzenie przedawkowania, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Calperos Vita-D3 należy przyjmować o dowolnej porze, najlepiej z posiłkiem.
Należy pamiętać, że kwas szczawiowy (zawarty w szpinaku i rabarbarze) oraz kwas fitynowy (znajdujący się w produktach pełnoziarnistych) mogą zmniejszyć ilość wapnia wchłanianego w jelicie. Leki zawierające wapń należy przyjmować z zachowaniem 2-godzinnej przerwy od spożycia żywności zawierającej duże ilości kwasu szczawiowego lub fitynowego.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
W okresie ciąży nie należy stosować leku Calperos Vita-D3.
W okresie ciąży całkowita dobowa ilość wapnia nie powinna być większa niż 1500 mg, a całkowita dobowa ilość witaminy D3 nie powinna być większa niż 600 IU (jednostek międzynarodowych).
Należy unikać długotrwałego przedawkowania wapnia i witaminy D w czasie ciąży, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia wysokich stężeń wapnia we krwi i może mieć niekorzystny wpływ na nienarodzone dziecko.

Karmienie piersią
Leku Calperos Vita-D3 nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Ze względu na wysoką zawartość witaminy D3 w leku Calperos Vita-D3, nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka.
Zarówno wapń, jak i witamina D3, przenikają do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, czy przerwać karmienie piersią, czy zaprzestać stosowania leku Calperos Vita-D3.
Alternatywnie można zmienić leczenie na inne leki z wapniem i witaminą D3, zawierające niższe dawki witaminy D3.

Ulotka Calperos Vita-D3

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Calperos Vita-D3 (forum)

Stosujesz Calperos Vita-D3? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Calperos Vita-D3. Podziel się doświadczeniami na forum.