Węglan wapnia
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Węglan wapnia – podstawowy składnik mineralny w organizmie, potocznie zwany wapniem. Odpowiada za zdrowe zęby, mocne kości, wpływa na układ nerwowy oraz na prawidłową krzepliwość krwi. Wapń zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, przeciwdziała obrzękom i wysiękom. Do prawidłowego działania wapnia niezbędna jest witamina D. Wapń stosowany jest w profilaktyce oraz leczeniu jego niedoborów, w leczeniu osteoporozy, w stanach po długotrwałym unieruchomieniu i rekonwalescencji po złamaniach kości, zaburzeniach wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych oraz wspomagająco przy leczeniu objawów alergii.
Węglan wapnia ze względu na działanie zobojętniające znalazł zastosowanie w leczeniu nadkwasoty, zgagi i niestrawności.
Niedobór wapnia może prowadzić do mrowienia i drętwienia kończyn, skurczów mięśni, bólów stawowych, ubytków w uzębieniu, zaburzeń snu a nawet zwolnienia tętna.
W pożywieniu znajdziemy go w dużych ilościach w mleku i jego przetworach, konserwach rybnych oraz orzechach, fasoli, szpinaku i natce pietruszki. Zapotrzebowanie dzienne na wapń dla osoby dorosłej wynosi 800-1200 mg. Jego zapotrzebowanie wzrasta podczas ciąży i karmienia piersią, u dzieci i młodzieży podczas intensywnego wzrostu, u kobiet po menopauzie oraz u osób powyżej 65 roku życia.
Możliwe działania niepożądane: zazwyczaj występują rzadko. Do najczęściej zgłaszanych objawów zaliczamy hiperkalcemia (podwyższony poziom wapnia we krwi), hiperkalciuria (zwiększone wydalanie wapnia z moczem), zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz wysypka, pokrzywka i świąd.