Risendros 35

Risendros 35 to lek zawierający ryzedronian sodu, który należy do grupy niehormonalnych leków nazywanych bisfosfonianami. Są one stosowane w leczeniu chorób kości. Działają bezpośrednio na kości, czyniąc je bardziej wytrzymałymi i mniej podatnymi na złamania. Wskazaniem do stosowania jest osteoporoza u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn z dużym ryzykiem złamań. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Co to jest Risendros 35
Risendros 35 należy do grupy leków niehormonalnych stosowanych w leczeniu chorób kości. Risendros 35 działa bezpośrednio w kościach czyniąc je bardziej wytrzymałymi i mniej podatnymi na złamania. Kość jest żywą tkanką. Usuwanie starej kości i zastępowanie jej nową tkanką kostną jest procesem ciągłym.

Risendros 35 jest stosowany w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej (występującej u kobiet po menopauzie i objawiającej się mniejszą wytrzymałością i większą kruchością kości), w przebiegu której kości są słabsze, bardziej kruche i stają się bardziej podatne na złamania w wyniku upadku lub obciążenia.

Osteoporoza może wystąpić również u mężczyzn z wielu przyczyn, do których zalicza się proces starzenia i (lub) małe stężenie męskiego hormonu, testosteronu.

Kręgosłup, szyjka kości udowej i nadgarstek to miejsca najbardziej narażone na złamanie, chociaż złamanie może wystąpić w każdej kości. Złamania osteoporotyczne mogą powodować bóle pleców, zmniejszenie wzrostu oraz tzw. okrągłe plecy. Wielu pacjentów z osteoporozą nie ma objawów związanych z chorobą, dlatego może nie zdawać sobie sprawy z jej istnienia.

W jakim celu stosuje się Risendros 35

W leczeniu osteoporozy:
– u kobiet po menopauzie. Stosowanie leku zmniejsza ryzyko złamań trzonów kręgów, a w przypadku zaawansowanej osteoporozy zmniejsza również ryzyko złamań szyjki kości udowej.
– u mężczyzn.

Skład

Substancją czynną leku jest ryzedronian sodowy.
Każda tabletka powlekana zawiera 35 mg ryzedronianu sodowego co odpowiada 32,5 mg kwasu ryzedronowego.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian
Otoczka: hypromeloza 2910/5, talk, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

Zalecana dawka u dorosłych to jedna tabletka 35 mg stosowana doustnie, raz na tydzień. Tabletkę należy przyjmować w tym samym dniu każdego tygodnia.

Leku Risendros 35 nie należy przyjmować jednocześnie z pokarmami, napojami (innymi niż zwykła woda) oraz innymi lekami. Tabletkę leku Risendros 35 należy przyjąć co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem w danym dniu, innymi lekami lub napojem (innym niż zwykła woda). Tabletkę należy połknąć w całości, nie ssać i nie rozgryzać.

W celu ułatwienia dostania się tabletki leku Risendros 35 do żołądka lek należy przyjąć zachowując pozycję wyprostowaną (najlepiej siedząc). Tabletkę należy popić pełną szklanką przegotowanej wody (ponad 120 ml). Przez co najmniej 30 minut po przyjęciu tabletki należy pozostawać w pozycji wyprostowanej (siedzącej lub stojącej).

Dieta powinna zawierać wapń i witaminę D (np. nabiał i ryby). W przypadku niewystarczającej podaży wapnia i witaminy D w diecie należy rozważyć ich suplementację.

Czas trwania leczenia:
Lek Risendros 35 należy zawsze stosować ściśle według wskazań lekarza. Lekarz określi czas trwania leczenia lekiem Risendros 35.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Risendros 35, należy wypić pełną szklankę mleka i zasięgnąć pomocy medycznej.

Jedzenie i picie (alkohol)

Pokarmy i napoje mogą zaburzać wchłanianie leku Risendros 35. Z tego względu nie należy stosować leku Risendros 35 jednocześnie z pokarmami, napojami (innymi niż zwykła woda) oraz innymi lekami. Lek Risendros 35 należy przyjmować co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem w danym dniu, innym lekiem lub napojem (innym niż zwykła woda).

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią, lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Leku Risendros 35 nie wolno stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Risendros 35

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Risendros 35 (forum)

Stosujesz Risendros 35? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

6 komentarzy do “Risendros 35”

 1. U mnie już po pierwszej dawce zaczęły się problemy gastryczne.Po trzeciej tabletce nasiliły się do tego stopnia ,ze mam czarne biegunkowe stolce, nie do wytrzymania ostre spastyczne bóle brzucha i żołądka ,osłabienie na granicy zaslabnięć i bóle w okolicach serca.Juz doba mija jak nic nie jem i nie piję.

  Odpowiedz
 2. U mnie już po pierwszej dawce zaczęły się problemy gastryczne.Po trzeciej tabletce nasiliły się do tego stopnia ,ze mam czarne biegunkowe stolce, nie do wytrzymania ostre spastyczne bóle brzucha i żołądka ,osłabienie na granicy zaslabnięć i bóle w okolicach serca.Juz doba mija jak nic nie jem i nie piję.

  Odpowiedz
 3. A mnie ogarnia świąd i bardzo przerzediły się włosy właściwie chyba łysieję i jetem przerazona bo nikt nie umie podać przyczyny

  Odpowiedz
 4. Ogólnie dobrze toleruję przyjmowanie leku Risendros 35, nie odczuwam zadnych dolegliwosci ani zlego samopoczucia.
  Zastanawiam sie tylko na tym, po zakonczeniu kuracji tym lekiem, co dalej. Dzis przyjąłem ostatnią tabletke a badania laboratoryjne musze wykonac w maju. Czy ten okres jednego miesiąca nie przyjmowania Risendrosu nie wplynie na dalsze leczenie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Risendros 35. Podziel się doświadczeniami na forum.