Cladronate

Lek Cladronate jest stosowany w leczeniu choroby Pageta.
Lek Cladronate należy do grupy leków niehormonalnych, zwanych bisfosfonianami, które są stosowane w leczeniu chorób kości. Lek działa bezpośrednio na kości, wzmacniając i zmniejszając ryzyko złamiania.

Kość jest żywą tkanką. Stara kość jest usuwana ze szkieletu i zastępowana nową kością.

Choroba Pageta kości występuje, kiedy proces zwany przebudową przebiega zbyt szybko i w sposób niezamierzony. Wytwarzane nowe kości są słabsze niż zwykle i takie kości mogą się rozszerzać, boleć i mogą pękać. Lek Cladronate zmienia proces przebudowy na prawidłowy, przywraca mocną strukturę kości.

Jaki jest skład Cladronate, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest sodu ryzedronian (amorficzny)
– 5 mg, co odpowiada 4,64 mg kwasu ryzedronowego, lub
– 30 mg, co odpowiada 27,84 mg kwasu ryzedronowego, lub
– 35 mg, co odpowiada 32,48 mg kwasu ryzedronowego.

Ponadto lek zawiera:
Rdzeń tabletki: magnezu stearynian, krospowidon, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna; otoczka: hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, hydroksypropyloceluloza, makrogol 400, makrogol 8000, tytanu dwutlenek (E171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Cladronate – jak stosować ten lek?

Lek Cladronate należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawkowanie uzależnione od mocy tabletki. (szczegółowe dane w ulotkach załączonych poniżej)

Tabletki przyjmować w pozycji wyprostowanej (można siedzieć lub stać), aby uniknąć zgagi.
Połknąć tabletkę, popijając co najmniej szklanką zwykłej wody (120 ml).
Połknąć tabletkę w całości. Nie ssać i nie żuć jej.
Nie kłaść się przez 30 minut po przyjęciu tabletki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania przez pacjenta lub kogoś innego omyłkowo zbyt wielu tabletek leku Cladronate niż zalecono, należy wypić pełną szklankę mleka i poszukać pomocy lekarskiej lub skontaktować się ze szpitalem. Objawy podmiotowe i przedmiotowe bardzo małej zawartości wapnia we krwi: to mrowienie w palcach rąk i nóg i wokół ust, skurcz mięśni, drgawki i możliwy stan zagrażający życiu w postaci skurczu strun głosowych i nieregularnego rytmu serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cladronate – czy mogę spożywać alkohol?

Jest bardzo ważne aby NIE przyjmować leku Cladronate z jedzeniem i piciem (innym niż zwykła woda), żeby lek działał prawidłowo. Zwłaszcza nie należy stosować tego leku jednocześnie z nabiałem (jak mleko), ponieważ zawiera wapń.

Pokarm i napoje (z wyjątkiem zwykłej wody) należy spożywać co najmniej 30 minut po przyjęciu tabletki leku Cladronate.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cladronate w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Cladronate, jeśli pacjentka może być w ciąży, jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę. Potencjalne ryzyko związane z zastosowaniem sodu ryzedronianu (substancja czynna w leku Cladronate) u kobiet ciężarnych nie jest znane.

Nie wolno stosować leku Cladronate, jeśli pacjentka karmi piersią

Ulotka Cladronate – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cladronate, 5 mg, tabletki powlekane (Natrii risedronas)


Cladronate, 30 mg, tabletki powlekane (Natrii risedronas)


Cladronate, 35 mg, tabletki powlekane (Natrii risedronas)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cladronate m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cladronate, 5 mg, tabletki powlekane (Natrii risedronas)


Cladronate, 30 mg, tabletki powlekane (Natrii risedronas)


Cladronate, 35 mg, tabletki powlekane (Natrii risedronas)

Opinie o Cladronate - forum pacjentów

Stosujesz Cladronate? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz