Jak poprawić pamięć i koncentrację? – leki i suplementy

Lista leków stosowanych w celu poprawy pamięci i koncentracji.

Zobacz także:

Choroba Alzheimera
Choroba Parkinsona
Migrena
Padaczka (epilepsja)
Stwardnienie rozsiane (SM)
Wszystkie leki neurologiczne

Mózg odpowiada za pamięć i koncentrację

Pośpiech, stres, siedzący tryb życia, a także niewłaściwa dieta mogą powodować kłopoty z pamięcią i koncentracją. Na szczęście, istnieją tabletki na pamięć, które mogą wspomóc funkcjonowanie umysłu. Warto zapoznać się z ofertą preparatów wspomagających pamięć i koncentrację. Ich działanie może okazać się szczególnie przydatne w okresie intensywnej nauki, wytężonej pracy oraz w starszym wieku.

Jak działają tabletek na pamięć?

Zadaniem tabletki na pamięć jest przede wszystkim utrzymanie w dobrej kondycji funkcji umysłowych. Tabletki na pamięć mają zasadniczo dwa podstawowe zadania: polepszenie samej pamięci oraz poprawienie koncentracji, a co za tym idzie, skrócenie czasu potrzebnego do przyswojenia i utrwalenia informacji oraz poprawienie koncentracji. Rośliny korzystnie wpływające na poprawę pamięci i koncentracji to m.in. miłorząb japoński i żeń-szeń. Działanie tabletek na pamięć opiera się na wykorzystaniu naturalnych substancji, które wpływają na poprawę funkcjonowania umysłu.

Mózg do poprawnego funkcjonowania potrzebuje glukozy, tlenu oraz niezbędnych witamin i minerałów. Leki i suplementy diety poprawiające pamięć i koncentrację uwagi mają za zadanie usprawnić pracę połączeń nerwowych oraz dostarczenie do mózgu niezbędnych składników.

Podstawowymi składnikami leków i suplementów wspomagających pamięć i koncentrację są miłorząb japoński (gingko biloba), witamina B3 (niacyna) oraz lecytyna. Miłorząb japoński rozszerza naczynia krwionośne, poprawia przepływ krwi i zmniejsza jej lepkość. Witamina B3 jest odpowiedzialna za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Lecytyna poprawia jakość połączeń nerwowych i przekazywania impulsów. Dodatkowo w wielu produktach farmaceutycznych występują: żelazo – jest składnikiem hemoglobiny, odpowiedzialnej za rozprowadzanie tlenu; glukoza – dostarcza energii; wyciąg z korzenia żeń-szenia – wzmacnia ogólnie organizm; magnez z witaminą B6 – wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli porównujemy mózg do komputera, to wyżej wymienione składniki poprawiają pracę jego procesora.

Leki na pamięć i koncentrację

Przed rozpoczęciem stosowania leku lub suplementu diety na pamięć i koncentrację należy skonsultować się z lekarzem. Problemy z zapamiętywaniem i trudności w skupieniu uwagi mogą być bowiem objawem towarzyszącym nadciśnieniu tętniczemu, miażdżycy, cukrzycy, depresji, uzależnieniu od alkoholu lub narkotyków, wysokiemu poziomowi cholesterolu, chorobie Alzheimera, wielu chorobom psychicznym lub neurologicznym. Mogą być także niepożądanym skutkiem stosowania niektórych leków albo następstwem stresu, przemęczenia, nieregularnego trybu życia i niezdrowej diety.

Przykładowe leki (substancje) stosowane w neurologii:

Choroba Parkinsona:

Entakapon
Karbidopa
Lewodopa
Pramipeksol
Rasagilina
Ropinirol
Rywastygmina

Choroba Alzheimera:

Donepezyl
Memantyna
Rywastygmina
Winpocetyna

Migrena:

Sumatryptan
Topiramat

Padaczka:

Gabapentyna
Karbamazepina
Lakozamid
Lamotrygina
Lewetyracetam
Pregabalina
Topiramat
Walproinian sodu

Pamięć i koncentracja:

Miłorząb japoński