Substancja czynna: Atorwastatyna

Atorwastatyna – lek należący do grupy statyn. Powoduje zmniejszenie stężenia złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów we krwi, a także zwiększenie stężenia dobrego cholesterolu (HDL) we krwi. Atorwastatyna stosowana jest w leczeniu zaburzeń gospodarki lipidowej i zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym, takich jak miażdżyca, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia niedokrwienia. Pierwsze efekty leczenia widoczne są już po około 2 tygodniach. Maksymalny efekt zmniejszenia stężenia cholesterolu w surowicy zaobserwujemy po upływie ok. 4 tygodni.

Dawkę dobową stosuje się w całości jednorazowo i przyjmuje o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku. W okresie stosowania atorwastatyny należy stosować dietę o małej zawartości cholesterolu i pamiętać o aktywności fizycznej.

Możliwe działania niepożądane: zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, reakcje alergiczne, hiperglikemia (podwyższone stężenie glukozy we krwi), ból głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle mięśni i stawów, pokrzywka, świąd.

Uwaga: Jeśli podczas stosowania atorwastatyny zauważysz objawy, takie jak nadmierna tkliwość i osłabienie siły mięśni lub niewyjaśniony ból mięśni, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik