Konsultacja merytoryczna:

Olvastim

Olvastim należy do grupy leków nazywanych statynami, które regulują przemiany lipidów (tłuszczów) w organizmie.

Olvastim jest stosowany do zmniejszenia stężenia lipidów określanych jako cholesterol i triglicerydy we krwi, gdy sama dieta ubogotłuszczowa i zmiany trybu życia nie są skuteczne. Olvastim może także być stosowany w celu zredukowania ryzyka chorób serca, nawet wówczas, gdy stężenie cholesterolu jest prawidłowe. Podczas leczenia należy kontynuować standardową dietę o zmniejszonej zawartości cholesterolu.

Jaki jest skład Olvastim, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest atorwastatyna.

Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg atorwastatyny (w postaci Atorwastatyny wapniowej trójwodnej).
Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg atorwastatyny (w postaci Atorwastatyny wapniowej trójwodnej).
Każda tabletka powlekana zawiera 40 mg atorwastatyny (w postaci Atorwastatyny wapniowej trójwodnej).
Każda tabletka powlekana zawiera 80 mg atorwastatyny (w postaci Atorwastatyny wapniowej trójwodnej).

Pozostałe składniki leku to: wapnia węglan strącony, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, hydroksypropyloceluloza, polisorbat 80, magnezu stearynian

Otoczka Opadry YS 1-7040 White: hypromeloza 2910, makrogol 8000, tytanu dwutlenek (E 171), talk

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Olvastim – jak stosować ten lek?

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zaleci stosowanie diety o niskiej zawartości cholesterolu; dietę tę należy kontynuować podczas leczenia lekiem Olvastim.

Zazwyczaj stosowana początkowa dawka leku Olvastim u dorosłych i dzieci w wieku 10 lat lub starszych to 10 mg na dobę. Dawka ta w razie konieczności może być zwiększana przez lekarza, aż do dawki odpowiedniej dla pacjenta. Lekarz dostosowuje dawkę leku w odstępach co najmniej 4 – tygodniowych.

Maksymalna dawka leku Olvastim to 80 mg raz na dobę.

Tabletki leku Olvastim należy połykać w całości, popijając je wodą; mogą one być przyjmowane o dowolnej porze dnia, podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Należy jednak starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Czas trwania leczenia lekiem Olvastim jest określany przez lekarza.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Olvastim jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Olvastim (więcej niż typowa dawka dobowa), należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem w celu uzyskania porady.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Olvastim – czy mogę spożywać alkohol?

Informacja na temat stosowania leku Olvastim znajduje się w punkcie 3. Należy jednak zwrócić uwagę na poniższe informacje:

Sok grejpfrutowy
Nie należy spożywać więcej niż jedną lub dwie małe szklanki soku grejpfrutowego dziennie, gdyż większe ilości soku grejpfrutowego mogą zmieniać działanie leku Olvastim.

Alkohol
Podczas przyjmowania opisywanego leku należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawiono w punkcie 2 ulotki „Ostrzeżenia i środki ostrożności”.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Olvastim w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku Olvastim przez kobiety, które są w ciąży lub zamierzają zajść w ciążę, jest przeciwwskazane.

Stosowanie leku Olvastim przez kobiety w wieku rozrodczym jest przeciwwskazane, jeśli nie stosują one skutecznych metod zapobiegania ciąży.

Stosowanie leku Olvastim podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Bezpieczeństwo stosowania leku Olvastim w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią nie zostało udowodnione.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Zwykle lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak pacjent nie powinien prowadzić pojazdów, jeśli lek wpływa na jego zdolność ich prowadzenia. Nie należy używać żadnych narzędzi oraz maszyn, jeżeli stosowanie leku wpływa na zdolność ich obsługiwania.

Ulotka Olvastim – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Olvastim, 10 mg, 20 mg, 40 mg, 80 mg, tabletki powlekane (Atorvastatinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 11 razy

Rozmiar plku 66.92 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Olvastim m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Olvastim, 10 mg, 20 mg, 40 mg, 80 mg, tabletki powlekane (Atorvastatinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 621.34 KB

Cena - ile kosztuje Olvastim?

Cena Olvastim i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Olvastim.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Olvastim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Femitonina (Opakowanie: 30 )Femitonina (Opakowanie: 30 ) to suplement diety przeznaczony dla kobiet w okresie menopauzy. Łagodzi nieprzyjemne dolegliwości związane z przekwitaniem: huśtawki nastrojów, uderzenia gorąca, bezsenność. Zawiera naturalne składniki roślinne.
Efekt działania Femitonina (Opakowanie: 30 )Femitonina (Opakowanie: 30 ) to połączenie trzech, bardzo cenionych w medycynie wyciągów, wspierających prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego u kobiet. Wyciąg z nasion soi zawiera…

Zastosowanie Flexus Booster tabletki (Opakowanie: 30 )Flexus Booster tabletki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety zapewniający zdrowie stawów i chrząstek. Zawiera kolagen – główny budulec stawów oraz witaminę C, która bierze udział w produkcji kolagenu, dzięki czemu poprawia się mobilność i ruchliwość.
Efekt działania Flexus Booster tabletki (Opakowanie: 30 )Flexus Booster tabletki (Opakowanie: 30 ) zawiera kolagen typu II, który zapobiega problemom zwyrodnieniowym i reumatoidalnym stawów. Stanowi…

Zastosowanie DERMOSAN Krem tłusty do twarzy i ciała (Opakowanie: 40 g)DERMOSAN Krem tłusty do twarzy i ciała (Opakowanie: 40 g) to krem do stosowania na skórę całego ciała, w tym także twarzy. Ma silne działanie nawilżające i hamujące ucieczkę wody z powierzchni tkanki. Może być używany przy uczuciu nadmiernej suchości, a także w przypadku pę…

Sylicynar (Opakowanie: 60 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Zastosowanie Weleda krem napinający skórę z granatem na noc (Opakowanie: 30 ml)Weleda krem napinający skórę z granatem na noc (Opakowanie: 30 ml) to bogaty krem pielęgnacyjny, zawierający cenne substancje odżywcze, które aktywują naturalne procesy regeneracyjne w nocy. Po przebudzeniu, rano skóra wygląda na wypoczętą i jędrną.

Krem zawiera cenny olej z pestek granatu, olej z nasion ogórecznika i…