Tabletki i leki na nietrzymanie moczu

Wykaz leków stosowanych na problemy z trzymaniem moczu.

Zobacz także:

Antykoncepcja
Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową)
Infekcje intymne
Menopauza
Wszystkie leki dla kobiet
Wszystkie leki urologiczne

Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dotykającym głównie starszych pacjentek. Szacuje się, iż codziennie ma z nim problemy około 25% kobiet w wieku 14-25 lat, 44-57% w wieku 40-60 lat i nawet ponad 75% 75-latek. Schorzenie to jest ogromnym obciążeniem dla samych pacjentów, jak i służby zdrowia. Szacuje się, iż w 2004 roku w USA wydano na leczenie pacjentów z nietrzymaniem moczu blisko 20 miliardów dolarów.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje nietrzymania moczu. Tak więc pacjenci mogą cierpieć na nietrzymanie wysiłkowe, związane z parciami naglącymi oraz mieszane. Rozpoznanie konkretnego typu jest bardzo istotne z punktu widzenia wyboru odpowiedniego leczenia. Tak więc w przypadku nietrzymania wysiłkowego postępowaniem pierwszego wyboru są ćwiczenia mięśni Kegla i dna miednicy. Leczenie farmakologiczne jest niezalecane, a alternatywę dla ćwiczeń stanowi zabieg operacyjny. W przypadku typu naglącego i mieszanego również ćwiczenia są leczeniem pierwszego wyboru. W przypadku ich nieskuteczności wskazane jest sięgnięcie po środki farmakologiczne.

Jakie leki na nietrzymanie moczu?

W terapii naglącego i mieszanego typu nietrzymania moczu stosuje się różne leki. Spośród nich można wymienić między innymi fezoterodynę, oksybutyninę, solifenacynę, tolterodynę, czy też trospium. Powyższe medykamenty należą do grupy tak zwanych antagonistów receptorów muskarynowych. Ich działanie jest związane w głównej mierze z rozluźnianiem mięśni gładkich (w tym również mięśni odpowiadających za nadmierny skurcz pęcherza moczowego i nietrzymanie moczu).

Substancje stosowane w lekach dla kobiet:

Antykoncepcja:

Dezogestrel
Drospirenon
Etonogestrel
Etynyloestradiol
Gestoden
Lewonorgestrel

Stan zapalny, zakażenia bakterynje i grzybica miejsc intymnych:

Nagietek
Itrakonazol
Jodowany powidon
Metronidazol

Menopauza:

Soja
Estradiol
Kwas ibandronowy
Lewonorgestrel