Konsultacja merytoryczna:

Tolbasadin

Substancja czynną leku Tolbasadin jest tolterodyna.
Tolterodyna należy do grupy leków zwanych lekami antymuskarynowymi.

Lek Tolbasadin stosowany jest w leczeniu objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego. Przy występowaniu zespołu pęcherza nadreaktywnego u pacjenta może wystąpić:
• brak możliwości kontrolowania oddawania moczu,
• nagła potrzeba szybkiego skorzystania z toalety bez wcześniejszego jej odczuwania i (lub) częste korzystanie z toalety.

Jaki jest skład Tolbasadin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest winian tolterodyny.
2 mg: Każda kapsułka o przedłużonym uwalnianiu, twarda zawiera 2 mg winianu tolterodyny, co odpowiada 1,37 mg tolterodyny.
4 mg: Każda kapsułka o przedłużonym uwalnianiu, twarda zawiera 2 mg winianu tolterodyny, co odpowiada 2,74 mg tolterodyny.

Pozostałe składniki to:
Kapsułka: Granulki cukrowe (zawierające sacharozę, skrobię kukurydzianą), hydroksypropylometyloceluloza, talk, etyloceluloza.
Otoczki kapsułki: żelatyna, sodu laurylosiarczan.
Barwniki:
2 mg: żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), tytanu dwutlenek (E171), błękit brylantowy, lak (E133).
4 mg: żelaza tlenek czerwony (E172), tytanu dwutlenek (E171), błękit brylantowy, lak (E133).
Tusz: szelak (E904), alkohol bezwodny (E1510), alkohol izopropylowy, alkohol butylowy, glikol propylenowy (E1520), roztwór amoniaku (E527), wodorotlenek potasu (E525), tytanu dwutlenek (E171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Tolbasadin – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to jedna kapsułka 4 mg o przedłużonym uwalnianiu, twarda na dobę, z wyjątkiem pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, bądź uciążliwymi działaniami niepożądanymi. Lekarz może zmniejszyć dawkę u tych pacjentów do jednej kapsułki 2 mg na dobę.

Lek Tolbasadin nie jest zalecany do stosowania u dzieci.

Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde przeznaczone są do stosowania doustnego i powinny być połknięte w całości. Nie należy rozgryzać kapsułek.

Długość leczenia
Lekarz powinien uprzedzić pacjenta jak długo trwa leczenie lekiem Tolbasadin. Nie należy przerywać leczenia wcześniej, z powodu braku natychmiastowego efektu. Pęcherz moczowy wymaga pewnego czasu na adaptację. Należy dokończyć stosowanie kapsułek o przedłużonym uwalnianiu przepisanych przez lekarza. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli do tego czasu nie wystąpił żaden efekt.

Należy ponownie przeanalizować skuteczność leczenia po 2-3 miesiącach jego trwania.

Należy zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent rozważa przerwanie leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości kapsułek o przedłużonym uwalnianiu należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tolbasadin – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Tolbasadin może być stosowany przed, po lub w trakcie posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tolbasadin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża i karmienie piersią
Nie należy stosować leku Tolbasadin podczas ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa lub planuje ciążę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy tolterodyna, substancja czynna leku Tolbasadin jest wydzielana do mleka matki.
Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Tolbasadin.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Tolbasadin może powodować zawroty głowy, uczucie zmęczenia lub wpływać na widzenie lub zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Tolbasadin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tolbasadin, 2 mg, 4 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Tolterodini tartras)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 147.09 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tolbasadin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tolbasadin, 2 mg, 4 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Tolterodini tartras)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 116.10 KB

Cena - ile kosztuje Tolbasadin?

Cena Tolbasadin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Tolbasadin.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tolbasadin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz