Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024
Podmiot odpowiedzialny | Holsten Pharma GmbH |
Kod ATC | G04BD07 |
Procedura | DCP |
Substancja | Tolterodyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Urimper?
Substancją czynną w leku Urimper jest tolterodyna. Tolterodyna należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwmuskarynowymi.
Lek Urimper stosuje się w leczeniu objawów nadreaktywnego pęcherza moczowego. Zespół pęcherza nadreaktywnego może objawiać się w następujący sposób:
• pacjent nie może kontrolować oddawania moczu;
• pacjent odczuwa nagłą potrzebę skorzystania z toalety i (lub) korzysta z toalety często.
Jaki jest skład Urimper, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku Urimper, 2 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde są 2 mg winianu tolterodyny, co odpowiada 1,37 mg tolterodyny.
Substancją czynną leku Urimper, 4 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde są 4 mg winianu tolterodyny, co odpowiada 2,74 mg tolterodyny.
Pozostałe składniki to:
Laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, poliwinylowy octan, powidon, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, hydroksypropylometyloceluloza, sodu dokuzynian, magnezu stearynian.
Skład kapsułki: indygokarmin (E132), żółcień chinolinowa (tylko dla 2 mg) (E104), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.
Otoczka tabletki wewnętrznej zawartej w kapsułce: etyloceluloza, trietylu cytrynian, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30%, glikol propylenowy.
Dawkowanie preparatu Urimper – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde przeznaczone są do podania doustnego i powinny być połykane w całości.
Kapsułek nie należy żuć.
Dorośli
Zwykle stosowana dawka leku to jedna kapsułka 4 mg o przedłużonym uwalnianiu, twarda stosowana jeden raz na dobę.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, lekarz może zmniejszyć dawkę do 2 mg leku Urimper na dobę.
Dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Urimper u dzieci.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent lub ktokolwiek inny zastosuje zbyt dużą liczbę kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy w przypadku przedawkowania obejmują halucynacje, pobudzenie, szybsze niż zwykle bicie serca, rozszerzenie źrenic, niemożność oddania moczu lub trudności z oddychaniem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Urimper – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Urimper może być przyjmowany przed, po lub w trakcie posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Urimper w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować leku Urimper w okresie ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa lub planuje ciążę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Ulotka Urimper – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Urimper - 4 mg, Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Tolterodini tartras) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Urimper - 4 mg, Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Tolterodini tartras) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosuję Urimper od kilku lat i niestety muszę przyznać, że jego skuteczność znacząco spadła. Początkowo lek świetnie spełniał swoją funkcję i przynosił mi ulgę, jednak z czasem zauważyłam stopniowe zmniejszanie się jego efektywności. Organizm prawdopodobnie uodpornił się na działanie preparatu. To rozczarowujące doświadczenie, szczególnie biorąc pod uwagę, że wcześniej byłam bardzo zadowolona z rezultatów leczenia. Zastanawiam się nad konsultacją w sprawie możliwej modyfikacji terapii lub wypróbowania alternatywnego rozwiązania.
Chciałabym podzielić się moim pozytywnym doświadczeniem z lekiem Urimper 4mg w leczeniu nietrzymania moczu. Po rozpoczęciu terapii zaobserwowałam stopniową, ale znaczącą poprawę kontroli nad pęcherzem moczowym. Lek skutecznie wyeliminował problem mimowolnego oddawania moczu, co zdecydowanie poprawiło komfort mojego codziennego życia. Obecnie mogę bez obaw uczestniczyć w różnych aktywnościach społecznych i zawodowych, nie martwiąc się o niekomfortowe sytuacje. Jest to ogromna zmiana w porównaniu do stanu sprzed rozpoczęcia leczenia.
Przyjmowałam Urimper przez okres jednego miesiąca i muszę przyznać, że w kontekście leczenia dolegliwości pęcherza lek okazał się skuteczny. Niestety, w trakcie terapii wystąpiły u mnie dość uciążliwe objawy alergiczne w postaci swędzącej i bolesnej wysypki skórnej, która utrzymywała się przez cały okres stosowania leku. Co istotne, po zakończeniu kuracji i odstawieniu preparatu, objawy skórne całkowicie ustąpiły, co jednoznacznie wskazywało na ich związek z przyjmowanym lekiem. Moja lekarka prowadząca, kierując się dobrem pacjenta i biorąc pod uwagę wystąpienie efektów ubocznych, podjęła decyzję o nieprzepisywaniu kolejnego opakowania i zmianie terapii na alternatywny preparat. Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest obserwacja reakcji organizmu na przyjmowane leki i stały kontakt z lekarzem prowadzącym, który może odpowiednio zmodyfikować leczenie. Warto pamiętać, że reakcje alergiczne na leki mogą być bardzo indywidualne i to, co u jednego pacjenta wywołuje niepożądane objawy, u innego może być dobrze tolerowane.
Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowania leku Urimper. Niestety, w moim przypadku preparat okazał się nieskuteczny – nie zaobserwowałem żadnej poprawy stanu zdrowia mimo regularnego przyjmowania leku zgodnie z zaleceniami. Jest to tym bardziej rozczarowujące, że miałem wysokie oczekiwania wobec tego preparatu. Uważam, że warto skonsultować się z lekarzem w celu modyfikacji terapii lub znalezienia alternatywnego rozwiązania. Każdy organizm może reagować inaczej na dane leki, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do leczenia.
Chciałabym podzielić się moim pozytywnym doświadczeniem ze stosowania leku Urimper 4 mg. Po przebytej operacji zmagałam się z problemem nietrzymania moczu, który znacząco wpływał na jakość mojego życia. Na zalecenie urologa rozpoczęłam półroczną kurację tym preparatem i jestem naprawdę zadowolona z rezultatów. Co najbardziej mnie zaskoczyło, to fakt, że już po miesiącu regularnego stosowania zauważyłam znaczącą poprawę. Lek okazał się skuteczny i pomógł mi wrócić do normalnego funkcjonowania. Warto zaznaczyć, że kuracja powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.