Substancją czynną leku Caristenol jest tolterodyna.
Tolterodyna należy do grupy produktów leczniczych zwanych lekami przeciwmuskarynowymi.
Lek Caristenol stosuje się w leczeniu objawów zespołu nadreaktywnego pęcherza moczowego.
Pacjenci z zespołem nadreaktywnego pęcherza moczowego mogą:
– mieć trudności z kontrolowaniem oddawania moczu,
– odczuwać nagłą potrzebę udania się do toalety i (lub) częstego korzystania z toalety.
Jaki jest skład Caristenol, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest tolterodyna.
Jedna 2 mg kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 2 mg winianu tolterodyny, co odpowiada 1,37 mg tolterodyny.
Jedna 4 mg kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 4 mg winianu tolterodyny, co odpowiada 2,74 mg tolterodyny.
Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna ziarenka, hypromeloza 5mPa∙s, talk, etyloceluloza, trójglicerydy nienasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha i kwas oleinowy.
Otoczka kapsułki: żelatyna, indygotyna (E 132), tytanu dwutlenek (E 171) i żelaza tlenek żółty (E172) (tylko 2 mg).
Tusz do nadruku [szelak, tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy, potasu wodorotlenek, amonowy wodorotlenek stężony]
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Tolterodyna
Dawkowanie preparatu Caristenol – jak stosować ten lek?
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować według wskazań lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna 4 mg kapsułka o przedłużonym uwalnianiu na dobę, z wyjątkiem pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby lub osób, u których występują uciążliwe działania niepożądane. W takich przypadkach lekarz może zmniejszyć dawkę leku Caristenol do 2 mg na dobę.
Nie zaleca się stosowania leku Caristenol u dzieci.
Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu przeznaczone są do stosowania doustnego i powinny być połykane w całości. Nie należy żuć kapsułek.
Czas trwania leczenia
Lekarz poinformuje pacjenta o tym jak długo potrwa leczenie lekiem Caristenol. Nie należy przedwcześnie zaprzestawać leczenia z powodu braku natychmiastowego efektu. Pęcherz moczowy potrzebuje czasu na dostosowanie. Należy dokończyć kurację przepisaną przez lekarza. Należy zwrócić się do lekarza, w przypadku braku widocznych efektów po zakończeniu leczenia.
Korzyści płynące z leczenia należy ocenić ponownie po 2 lub 3 miesiącach.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent zażył większą liczbę kapsułek o przedłużonym uwalnianiu niż zalecana lub zrobił to ktoś inny, niezwłocznie należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Caristenol – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Caristenol można przyjmować przed, w trakcie lub po posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Caristenol w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Nie należy stosować leku Caristenol, gdy pacjentka jest w ciąży.
Karmienie piersią
Nie wiadomo czy tolterodyna, substancja czynna leku Caristenol przenika do mleka matki. Nie zaleca się karmienia piersią podczas przyjmowania leku Caristenol.
Ulotka Caristenol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Caristenol?
Cena Caristenol i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Caristenol.Opinie o Caristenol - forum pacjentów
Stosujesz Caristenol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.