Konsultacja merytoryczna:

Dutasteride Zentiva

Dutasteride Zentiva jest stosowany u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego) – nienowotworowym rozrostem gruczołu krokowego spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem hormonu zwanego dihydrotestosteronem.

Substancją czynną leku jest dutasteryd, który należy do grupy leków będących inhibitorami enzymu 5-alfa reduktazy.

Powiększenie gruczołu krokowego, może prowadzić do wystąpienia problemów z oddawaniem moczu, takich jak utrudnione oddawanie moczu i częstsze oddawanie moczu. Może wystąpić również zwolnienie przepływu moczu i słaby strumień moczu. W przypadku niepodjęcia leczenia może nastąpić całkowite zablokowanie przepływu moczu (ostre zatrzymanie moczu). Taka sytuacja wymaga natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. W niektórych przypadkach potrzebny jest zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie lub zmniejszenie gruczołu krokowego. Dutasteride Zentiva zmniejsza wytwarzanie dihydrotestosteronu, co powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Zmniejsza zatem prawdopodobieństwo wystąpienia ostrego zatrzymania moczu i konieczności interwencji chirurgicznej.

Dutasteride Zentiva może być również stosowany jednocześnie z innym lekiem, zwanym tamsulozyną (stosowanym w leczeniu objawów powiększenia gruczołu krokowego).

Serdecznie zachęcamy do zakupów za pośrednictwem naszego sklepu - przejdź do BL Market.

Więcej informacji na temat leku Dutasteride Zentiva:

Skład

Substancją czynną leku jest dutasteryd. Każda kapsułka elastyczna zawiera 0,5 mg dutasterydu.

Pozostałe składniki to:
– Zawartość kapsułki: butylohydroksytoluen i glikolu propylenowego monokaprylan, Typ II
– Otoczka kapsułki: żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E171), Triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, lecytyna sojowa.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie / stosowanie

Zalecana dawka
Zalecana dawka to jedna kapsułka (0,5 mg) przyjmowana raz na dobę. Kapsułkę należy połknąć w całości popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła. Kapsułki można przyjmować zarówno z posiłkiem, jak i niezależnie od posiłku.

Stosowanie leku Dutasteride Zentiva jest długotrwałe. Niektórzy pacjenci odczuwają złagodzenie objawów już na początku leczenia. Jednakże inni dla uzyskania poprawy wymagają stosowania leku Dutasteride Zentiva przez 6 miesięcy lub dłużej. Należy stosować lek Dutasteride Zentiva tak długo, jak zaleci to lekarz.

Zaburzenia czynności wątroby
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby (łagodne do umiarkowanych), należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie leku Dutasteride Zentiva nie jest zalecane u pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby (patrz punkt „Kiedy nie stosować leku Dutasteride Zentiva” załączonej ulotki)

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pokarm, napoje (alkohol)

Lek można przyjmować zarówno z posiłkiem, jak i niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek. Dutasteryd jest wchłaniany przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej. Szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży.

Należy stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Stwierdzono obecność dutasterydu w nasieniu mężczyzn stosujących Dutasteride Zentiva. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażenia jej na kontakt z nasieniem.

Wykazano, że Dutasteride Zentiva powoduje zmniejszenie liczby plemników, objętości nasienia i ruchliwości plemników. Może to prowadzić do obniżenia płodności u mężczyzn.

Jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z dutasterydem należy skontaktować się z lekarzem.

Dutasteride Zentiva ulotka

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dutasteride Zentiva, 0,5 mg, kapsułki, miękkie (Dutasteridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 53 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

ChPL

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dutasteride Zentiva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dutasteride Zentiva, 0,5 mg, kapsułki, miękkie (Dutasteridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 35 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Dutasteride Zentiva cena

Cena Dutasteride Zentiva i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Dutasteride Zentiva.

Dutasteride Zentiva opinie - forum pacjentów

Stosujesz Dutasteride Zentiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Dutasteride Zentiva”

  1. lekarz urolog lecząc mnie na lagodne zapalenie gruczolu krokowego prostaty przepisal lek;dutasteride zentiva,0,5mg.w ulotce leku jest ostrzeżenie iż w badaniu klinicznym z udzialem pacjentow przyjmujących ow lek diagnozowano cienzka postac raka gruczolu krokowego częściej niż pacjanci którzy je nie przyjmowali,przy czym wpływ leku wywolania cienzkiej postaci raka gruczolu krokowego nie jest znany.powazne zastrzeżenia mam.1.kto i dlaczego ow lek dopuscil do obrotu 2.dlaczego lekarz ow lek przepisal wiedzac o zagrożeniu skutkami ubocznymi?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz