Dutasteride Zentiva

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Dutasteride Zentiva jest stosowany u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego) – nienowotworowym rozrostem gruczołu krokowego spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem hormonu zwanego dihydrotestosteronem.

Substancją czynną leku jest dutasteryd, który należy do grupy leków będących inhibitorami enzymu 5-alfa reduktazy.

Powiększenie gruczołu krokowego, może prowadzić do wystąpienia problemów z oddawaniem moczu, takich jak utrudnione oddawanie moczu i częstsze oddawanie moczu. Może wystąpić również zwolnienie przepływu moczu i słaby strumień moczu. W przypadku niepodjęcia leczenia może nastąpić całkowite zablokowanie przepływu moczu (ostre zatrzymanie moczu). Taka sytuacja wymaga natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. W niektórych przypadkach potrzebny jest zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie lub zmniejszenie gruczołu krokowego. Dutasteride Zentiva zmniejsza wytwarzanie dihydrotestosteronu, co powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Zmniejsza zatem prawdopodobieństwo wystąpienia ostrego zatrzymania moczu i konieczności interwencji chirurgicznej.

Dutasteride Zentiva może być również stosowany jednocześnie z innym lekiem, zwanym tamsulozyną (stosowanym w leczeniu objawów powiększenia gruczołu krokowego).

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest dutasteryd. Każda kapsułka elastyczna zawiera 0,5 mg dutasterydu.

Pozostałe składniki to:
– Zawartość kapsułki: butylohydroksytoluen i glikolu propylenowego monokaprylan, Typ II
– Otoczka kapsułki: żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E171), Triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, lecytyna sojowa.

Dawkowanie

Zalecana dawka
Zalecana dawka to jedna kapsułka (0,5 mg) przyjmowana raz na dobę. Kapsułkę należy połknąć w całości popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła. Kapsułki można przyjmować zarówno z posiłkiem, jak i niezależnie od posiłku.

Stosowanie leku Dutasteride Zentiva jest długotrwałe. Niektórzy pacjenci odczuwają złagodzenie objawów już na początku leczenia. Jednakże inni dla uzyskania poprawy wymagają stosowania leku Dutasteride Zentiva przez 6 miesięcy lub dłużej. Należy stosować lek Dutasteride Zentiva tak długo, jak zaleci to lekarz.

Zaburzenia czynności wątroby
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby (łagodne do umiarkowanych), należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie leku Dutasteride Zentiva nie jest zalecane u pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby (patrz punkt „Kiedy nie stosować leku Dutasteride Zentiva” załączonej ulotki)

REKLAMA

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek można przyjmować zarówno z posiłkiem, jak i niezależnie od posiłku.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek. Dutasteryd jest wchłaniany przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej. Szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży.

Należy stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Stwierdzono obecność dutasterydu w nasieniu mężczyzn stosujących Dutasteride Zentiva. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażenia jej na kontakt z nasieniem.

Wykazano, że Dutasteride Zentiva powoduje zmniejszenie liczby plemników, objętości nasienia i ruchliwości plemników. Może to prowadzić do obniżenia płodności u mężczyzn.

Jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z dutasterydem należy skontaktować się z lekarzem.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

1 OPINIA O LEKU

  1. lekarz urolog lecząc mnie na lagodne zapalenie gruczolu krokowego prostaty przepisal lek;dutasteride zentiva,0,5mg.w ulotce leku jest ostrzeżenie iż w badaniu klinicznym z udzialem pacjentow przyjmujących ow lek diagnozowano cienzka postac raka gruczolu krokowego częściej niż pacjanci którzy je nie przyjmowali,przy czym wpływ leku wywolania cienzkiej postaci raka gruczolu krokowego nie jest znany.powazne zastrzeżenia mam.1.kto i dlaczego ow lek dopuscil do obrotu 2.dlaczego lekarz ow lek przepisal wiedzac o zagrożeniu skutkami ubocznymi?

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.