Ostatnia aktualizacja: 27-09-2024
Podmiot odpowiedzialny | Zentiva, k.s. |
Kod ATC | G04BD08 |
Procedura | MRP |
Substancja | Solifenacyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zevesin?
Substancja czynna leku Zevesin należy do grupy leków cholinolitycznych. Leki te zmniejszają aktywność nadreaktywnego pęcherza moczowego. Takie działanie pozwala na dłuższe odstępy w korzystaniu z toalety i zwiększa ilość moczu utrzymywanego w pęcherzu.
Zevesin stosuje się w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego. Należą do nich: parcia naglące, czyli epizody niespodziewanej, pilnej potrzeby oddania moczu, częstomocz i nietrzymanie moczu, związane z tym, że chory nie zdążył skorzystać z toalety.
Jaki jest skład Zevesin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku Zevesin jest solifenacyny bursztynian w ilości 5 mg lub 10 mg
Pozostałe składniki to skrobia żelowana, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza 2910/5, magnezu stearynian, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172) – Zevesin 5 mg, żelaza tlenek czerwony (E 172) – Zevesin 10 mg, talk.
Dawkowanie preparatu Zevesin – jak stosować ten lek?
Zevesin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zwykle stosuje się dawkę 5 mg na dobę, chyba że lekarz zaleci stosowanie dawki 10 mg na dobę.
Lek Zevesin należy stosować o tej samej porze każdego dnia.
Tabletkę należy połknąć w całości, popijając ją płynem. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku, zgodnie z własnymi preferencjami. Tabletek nie należy rozgniatać.
Należy skontaktować się z lekarzem jeśli działanie leku jest zbyt mocne lub zbyt słabe.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy przedawkowania mogą być następujące: ból głowy, suchość w jamie ustnej, zawroty głowy, senność i zaburzenia widzenia, omamy (halucynacje), nadmierne pobudzenie, napady drgawek (konwulsje), trudności w oddychaniu, przyspieszone bicie serca (tachykardia), gromadzenie się moczu w pęcherzu (zatrzymanie moczu) oraz rozszerzone źrenice.
W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek leku Zevesin lub jeśli Zevesin przypadkowo połknie dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zevesin – czy mogę spożywać alkohol?
Zevesin można przyjmować podczas jedzenia lub niezależnie od posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Zevesin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek Tiopental Momaja przenika przez łożysko. Z tego względu znieczulenie ogólne przy użyciu leku Tiopental Momaja u kobiet w ciąży można stosować wyłącznie, jeśli jest to bezwzględnie konieczne i po dokładnej ocenie ryzyka i korzyści.
Lek Tiopental Momaja przenika do mleka ludzkiego. Stężenia tego produktu leczniczego we krwi karmionych niemowląt mogą być większe niż u matki z powodu niedojrzałości metabolizmu. Lek
Tiopental Momaja jest wykrywany w mleku ludzkim do 36 godzin po wstrzyknięciu leku. W tym okresie nie należy karmić piersią.
Prowadzenie pojazdów
Nie należy stosować leku Zevesin podczas ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie należy stosować leku Zevesin podczas karmienia piersią, gdyż solifenacyna przenika do mleka matki.
Ulotka Zevesin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Zevesin - 10 mg, Tabletki powlekane (Solifenacini succinas) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Zevesin - 10 mg, Tabletki powlekane (Solifenacini succinas) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosuję Zevesin od kilku miesięcy, a ostatnie wyniki badań wykazały niepokojące zmiany w parametrach nerkowych. Poziom kreatyniny znacznie przekracza normę, a gęstość moczu jest zbyt niska. Co więcej, od tygodnia odczuwam uporczywy ból w dolnej części brzucha oraz w okolicy nerek. Te objawy są dla mnie bardzo niepokojące i wymagają dokładnej analizy pod kątem wpływu leku na funkcjonowanie układu moczowego.
Zastanawiam się nad istotną kwestią dotyczącą informacji zawartych w ulotkach leków. Zauważyłem, że w większości przypadków brakuje szczegółowych wytycznych odnośnie optymalnej pory przyjmowania danego preparatu. Jest to dość problematyczne, gdyż pora podania leku może mieć znaczący wpływ na jego skuteczność. Dlaczego producenci nie umieszczają tak kluczowych informacji na ulotkach? Czy nie powinno to być standardem, który ułatwiłby pacjentom prawidłowe stosowanie leków?