Grzybica pochwy – leki na receptę i bez recepty

Lista leków stosowanych w leczeniu grzybicy miejsc intymnych.

Zobacz także:

Antykoncepcja
Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową)
Infekcje intymne
Menopauza
Nietrzymanie moczu
Wszystkie leki dla kobiet
Wszystkie leki przeciwgrzybicze

Grzybica miejsc intymnych to, wbrew powszechnym opiniom, bardzo częsta przypadłość. Nie ma zasady co do jej występowania- dotyczy ona zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Grzybicę miejsc intymnych wywołują grzyby z rodzaju Candida, czyli tak zwane drożdżaki. Rozwojowi tej choroby sprzyja nieprawidłowa higiena, osłabienie układu odpornościowego czy noszenie zbyt obcisłych ubrań. W zależności od płci chorego i preferencji objawy mogą się nieco od siebie różnić. Jak rozpoznać i leczyć grzybicę miejsc intymnych?

Objawy grzybicy narządów płciowych

Ze względu na swoje typowe objawy, grzybica narządów płciowych jest stosunkowo prosta do rozpoznania. U kobiet do typowych objawów należy podrażnienie błony śluzowej pochwy, świąd, upławy, uczucie dyskomfortu i bolesność podczas stosunku płciowego, oraz zaczerwienienie i obrzęk sromu. Może także zdarzyć się pieczenie oraz częstsze oddawanie moczu, oraz uczucie wpół- pełnego pęcherza.

Mężczyźni podczas grzybicy narządów płciowych znacznie rzadziej dostrzegają objawy. W sytuacji, kiedy podejrzewamy, że możemy być chorzy warto sprawdzić czy nie odczuwamy pieczenia, bądź swędzenia penia, czy nie występują czerwone plamy, oraz pęcherzyki. Ponadto podczas grzybicy miejsc intymnych może pojawić się nasilenie objawów po stosunku, jeśli ten odbył się bez prezerwatywy. Do innych objawów należy także wysypka i białawy nalot.

Czym leczyć grzybicę miejsc intymnych?

Leczenie grzybicy miejsc intymnych jest stosunkowo proste. Na rynku dostępne są leki dopochwowe, doustne, a także maści pozwalające na pozbycie się problemu. Mężczyźni dotknięci tą chorobą mogą z łatwością się jej pozbyć dzięki środkom przeciwgrzybiczym, zewnętrznym.

Aby poprawie zdiagnozować swoje schorzenie warto udać się do lekarza. Jeśli mamy do czynienia z nawracającą grzybicą miejsc intymnych, koniecznie musimy wykonać badania pozwalające na prawidłową diagnozę powrotu tej przykrej dolegliwości.

Substancje stosowane w leczeniu różnego rodzaju grzybicy:

Flukonazol
Itrakonazol
Ketokonazol
Klotrymazol
Kwas mlekowy
Terbinafina
Worykonazol