Leki na infekcje i podrażnienia intymne w ciąży

Lista leków stosowanych w leczeniu infekcji intymnych u kobiet w ciąży.

Zobacz także:

Alergia w ciąży
Ból w ciąży
Hemoroidy w ciąży
Nudności i wymioty w ciąży
Podtrzymanie ciąży
Przeziębienie w ciąży
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Wszystkie leki do stosowania w ciąży

Infekcje intymne – jak sobie poradzić?

Infekcje intymne w ciąży to częsta przypadłość kobiet. Wiąże się to ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu, a także wydzielinami, które mogą występować w poszczególnych fazach ciąży. Nawet szczególna dbałość o higienę może nie wystarczyć, by uniknąć wystąpienia infekcji. Żadna z nich nie jest pożądana, a niektóre mogą być szczególnie groźne dla rozwoju dziecka. Jakie są typy infekcji intymnych w ciąży i w jaki sposób można je leczyć w tym szczególnym czasie?
Infekcja bakteryjna, grzybicza i mieszana
Zasadniczo wśród infekcji intymnych wprowadza się ich podział ze względu na przyczynę występowania. Mogą być to infekcje o podłożu:

  • bakteryjnym,
  • grzybiczym,
  • bakteryjno-grzybiczym, czyli mieszanym.

Ich objawy to najczęściej upławy o nieprzyjemnym zapachu, swędzenie czy pieczenie. Bakteryjne infekcje mogą być szczególnie groźne dla ciąży, dlatego ważna jest ich odpowiednia diagnostyka i leczenie.

Leczenie infekcji intymnych w ciąży

W trakcie ciąży należy zwracać szczególną uwagę na stosowane preparaty lecznicze. Warto korzystać w tym zakresie z zaleceń lekarskich. Przyjmowanie dojelitowo lub dopochwowo środków zawierających kwas mlekowy i probiotyki może pomóc w przeciwdziałaniu infekcjom oraz ich profilaktyce. Antybiotykoterapia dopochwowa wskazana jest w silnie uzasadnionych przypadkach infekcji bakteryjnych, ma również określony przebieg. Leczenie zakażenia GBS wymaga natomiast stosowania antybiotyków doustnych. Grzybice pochwy leczy się podając środki przecigrzybicze. Leczenie powinno być poprzedzone wykonaniem posiewu.